Outoja alavatsaoireita

Huolivatsasta

Ajattelin huomenna kilauttaa terveyskeskukseen, mutta ajattelin jos teillä olisi ehdotuksia mikähän mulla on.

Nyt parin viikon aikana ollut:
-runsasta valovuotoa ( tuntuu siltä, että pissat valahtaisi housuun!)
-alaselkäkipua, johon otettava särkylääkettä välillä iltaisin
-möyrintää alavatsassa päivittäin
-vatsantoiminta hieman kiihtynyttä
-pahoinvointia, mutta ei kuitenkaan oksentelua.

Oireet alkoivat heti kuukautisten jälkeen ja ovulaatio alkaisi näinä päivinä. Olen hyvin herkkä muutenkin ja tunnen kyllä aina milloin on ovulaatio, kivut ovat silloinkin, ihan niinkuin kuukautisten aikanakin.

Olen 25 vuotias ja kyllä, olen ollut yhdynnässä pari viikkoa sitten. Kuukautiset alkoivat yhdynnästä seuraavana päivänä. Mieheni kanssa vietettiin vähän turhankin hurja uudenvuodenpäivä makuuhuoneen puolella, mietin olisiko tulehdus mahdollista tai sitten jopa raskaus, hän ei tullut sisälleni, mutta ns. Touhutippoja saattoi tulla, mutta en ennenkään ole niistä tullut raskaaksi. Raskaus ei tietenkään olisi huono juttu.
Tai sitten sukupuolitauti, mutta siinä vaiheessa ukko lentäisi pihalle. Kääk :)

4

423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gdfgdfgdfgdfgfdg

      Virtsatulehdus? Klamydia? Hyvä että menet lääkäriin. Kerro sitten, mikä oli!

    • tuleeuseinrajustaseksist

      Emätintulehdus erittäin varteenotettava vaihtoehto.

    • alavatsat

      Mitkään perus hiiva-, bakteerivaginoosi- ja virtsatietulehdukset eivät yksinään aiheuta tuollaisia oireita. Akuutit virtsavaivat vuotoineen viittaavat kuitenkin infektion mahdollisuuteen. Ikäisesi olisi syytä mennä ihan gynekologille, jos et ole käynyt äskettäin?

      -Hiivatulehdus yksinään aiheuttaa kutinaa, hajutonta kokkareista ja lisääntynyttä valkovuotoa, jopa haavaumia. Haavaumat tarkastettava aina, sp.tautien varalta.
      -Bakteerivaginoosi yksinään aiheuttaa pahanhajuista ("kalamaista"), joskus hyvinkin runsasta valkovuotoa. Altistaa keskenmenolle raskaana ollessa.
      -Virtsatietulehdus oireellisena ja yksinään aiheuttaa kirvelyä virtsatessa, tihentynyttä virtsaamistarvetta, lieviä alavatsa- ja alaselkäkipuja. Voi johtaa munuaistason infektioon. Nouseva kuume on merkki siitä, että on hakeuduttava päivystykseen.
      -Joskus esim. hiivatulehdus esiintyy yhtäaikaisesti virtsatietulehduksen kanssa, yleistä ikäisilläsi, "raju seksi" lisää riskiä - selittäisi sekä vuodon, että virtsavaivat
      -Klamydia on yleinen ja voi muistuttaa oireiltaan mitä tahansa muuta yleistä syytä

      Sisäsynnytintulehdus tulee sulkea pois, voi aiheutua muistakin bakteereista kuin klamydiasta. Usein aiheuttajana monet bakteerit.
      Sulkisin tämän heti pois, koska se voi aiheuttaa yksinään nuo kaikki oireet ja hoitamattomana/muutenkin vahingollinen etenkin nuorelle synnyttämättömälle naiselle.
      PID eli sisäsynnytintulehdus alkaa oireilemaan tyypillisesti kuukautisten loputtua ja sopisi siltä osin oireiluusi.

      Muut poissuljettavat/katsottavat:
      -kohdunulkoinen raskaus, raskaus (helppo todentaa itsekin virtsatestillä)
      -tippuri (voidaan testauttaa klamydian kanssa yhtäaikaisesti)
      -endometrioosi (kipujen jatkuessa, kroonistuttua)
      -selkäranka/suolistoperäiset syyt (voi aiheuttaa alavatsakipuja yms.)
      -PAPA-koe otettava, jos edellisestä aikaa - poissuljettava pahanlaatuisetkin muutokset
      -gyn. ultra (munasarjojen ja kohdun rakenne)

      Kuulostaa pitkältä listalta mutta paljon selviää siis jo virtsanäytteestä, tulehdusarvoista ja PAPA-kokeesta.

    • Vatsathyvinkin

      Kyllä voivat yksinäänkin aiheuttaa. Oireet voivat olla mitä kummallisempia milloin missäkin taudissa. Siksi ei pitäisi vertailla toisten oireisiin/nettijuttuihin. Itsellä edellinen vti oireili ainoastaan vatsakivuilla, eikä minkäänlaisilla kirvely- tai virtsaongelmilla. Myös ystävällä kaikkia muita kuin virtsaoireita ja kas kummaa yllätyksenä vti. Siispä arvailut sikseen ja lääkäriin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      23
      5098
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      62
      3012
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      12
      2910
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      143
      2821
    5. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      18
      1597
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      86
      1570
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1516
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      409
      1221
    9. Haluaisitko sinä

      Että välimme selkeäisivät vai tämäkö riittää sinulle?
      Ikävä
      68
      1110
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      215
      981
    Aihe