http://www.hs.fi/kotimaa/a1452785624341
Jopa kolmannes työttömistä on työkyvyttömiä – nuorilla taustalla usein oppimishäiriö
Taustalla voi olla maahanmuutto, jos hänestä on kyse, että vieraaseen maahan sopeutuminen on moninkertaisesti vaikeampaa ja tavallinen koulukäynti estyy. Pitää joustaa koulutusta ja integroida sopivaksi. Ehkäpä jotkut puhtaasti lännen opit ole tarpeellisia kaikille maahanmuuttajille kun heillä on ihan omakin näkökulma.
Kun maahanmuuttaja on pieni tullessaan Suomeen ja varsinkin jos tulee yksin, niin stressi voi jättää jälkiä mm. paniikkikohtakset, oppimisvaukeudet.
Vanhempamme ovat korkeasti koulutettuja ja joskus niin paljon, että nuoret eivät ota koulutuksia enää omakseen. Koulutus heidän mielestään on vanhentunutta. Tämä johtuu siitä, että vanhemmat joutuivat koulupenkille pakkouhalla ja toiset läksyt on hankittu kipuluonteisesti, joka sitten ei oikein käy heidän lapsilleen.
Uusi tapa oppia voi olla praktiikan kautta tehty. Myös rajojen avautuminne, että saa matkustaa oppimaan ja maailmaa katsomaan on hyvä asia. Pänttääminen on raskasta eikä kiinnostaa siis istua monotonisessa luokassa koko ajan ja lukea kirjaa. Se on orjatyötä. Miksi ei olisi ulkona häärimässä Euroopan luolissa, kartanoissa, linnoissa, puistoissa ja maailmalla samassa kuunnelleen historialuentoja? Koko maapallo edessä ja meidän pitää istua ja päntätä? Ja näin melkein 20 vuotta!!
Kun nuori on työkyvytön
abrimageusValerius
0
80
Luetuimmat keskustelut
- 2052029
Ei enää ulkoteltta ruokaa.
Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,481176Jos sussa toisessa on yhtään miestä
Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te1731075- 81966
En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää56861- 69772
- 100772
Mitä eroavaisuuksia sinulla on
kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?77727Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.338677- 26661