http://www.hs.fi/kotimaa/a1452785624341
Jopa kolmannes työttömistä on työkyvyttömiä – nuorilla taustalla usein oppimishäiriö
Taustalla voi olla maahanmuutto, jos hänestä on kyse, että vieraaseen maahan sopeutuminen on moninkertaisesti vaikeampaa ja tavallinen koulukäynti estyy. Pitää joustaa koulutusta ja integroida sopivaksi. Ehkäpä jotkut puhtaasti lännen opit ole tarpeellisia kaikille maahanmuuttajille kun heillä on ihan omakin näkökulma.
Kun maahanmuuttaja on pieni tullessaan Suomeen ja varsinkin jos tulee yksin, niin stressi voi jättää jälkiä mm. paniikkikohtakset, oppimisvaukeudet.
Vanhempamme ovat korkeasti koulutettuja ja joskus niin paljon, että nuoret eivät ota koulutuksia enää omakseen. Koulutus heidän mielestään on vanhentunutta. Tämä johtuu siitä, että vanhemmat joutuivat koulupenkille pakkouhalla ja toiset läksyt on hankittu kipuluonteisesti, joka sitten ei oikein käy heidän lapsilleen.
Uusi tapa oppia voi olla praktiikan kautta tehty. Myös rajojen avautuminne, että saa matkustaa oppimaan ja maailmaa katsomaan on hyvä asia. Pänttääminen on raskasta eikä kiinnostaa siis istua monotonisessa luokassa koko ajan ja lukea kirjaa. Se on orjatyötä. Miksi ei olisi ulkona häärimässä Euroopan luolissa, kartanoissa, linnoissa, puistoissa ja maailmalla samassa kuunnelleen historialuentoja? Koko maapallo edessä ja meidän pitää istua ja päntätä? Ja näin melkein 20 vuotta!!
Kun nuori on työkyvytön
abrimageusValerius
0
75
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2593161Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.691221- 661153
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra180938Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:47856- 47799
- 60789
- 40691
- 45682
- 39658