Valvotun-ajo-oieuden pituus. Siitä valittaminen.

rrrrrrrrr11111

Itselläni kävi taannoin moka. Puhalsin jälkihöyryjä juuri sallitun rajan yli. Työni ymn. vuoksi hain valvottua ajo-oikeutta alkolukolla. Se minulle nyönntettiin. Käräjäoikeudelta tuli sitten päätös. Sakot tottakai nielin mukisematta. Valvotun ajo-oikeuden pituus sen sijaan minut yllätti täysin. Kaksi vuotta. Lueskelin täältäkin, että se on ilmeisesti käräjäoikeudelta aika tyypillinen tuomio vaikka promilleja on juuri ja juuri yli sallitun.

En asiaa purematta niellyt. Tutkin hieman tilastoja, muita tapauksia jne. Valitin asiasta hoviin josta sitten yllättävän nopeasti tuli päätös. Käräoikeuden päätös ei ole linjassa vallitsevan oikeuskäsityksen linjaan. Hovi alensi käräoikeuden tuomiota vuodella.

Eli joku jos vastaavaan joutuu niin olkaa tarkkana.

8

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jutsari

      Tuo varmasti kiinnostaa monia, laitatko tarkemmat tiedot päätöksestäsi. Mikä HO ja diaarionumero?

    • pikkutarkennus

      Tarkoitat varmaankin koeajan pituutta. Varsinainen ajokielto (jonka täytäntöönpano on lykätty alkolukolla valvotuksi koeajaksi) on ilmeisesti joitain kuukausia

      • 18-9

        Noinhan se. Jos valvotulla koeajalla rikkoo määräyksiä, tai haluaa sen perua, niin ajokielto pannaan silloin täytäntöön.


    • vankeuteen

      Rattijuopolla porsaan REIKÄ . Vastuullinen MIES ei riskeeraa duunia /toimeentuloaan .

    • rrrrrr11111

      Siis käräjäoikeuden päätös oli ajokielto 4kk joka ehdollisena. Alkolukkoa olisi pitänyt pitää 2 vuotta, mutta tätä hovi alensi vuoden.

      Nimimerkki "vankeuteen". Sinä et vissiin ole elämässäsi sitten tehnyt mitään virheitä. Ihailen kovasti :)

      • jytnhgf

        No eipä kyllä tuon mittaluokan virheitä, että juovuspäissään ajelisi. Eipä sitä oikein voi puolustella "kaikkihan virheitä tekee" -argumentilla


      • rrrrrrrr1111
        jytnhgf kirjoitti:

        No eipä kyllä tuon mittaluokan virheitä, että juovuspäissään ajelisi. Eipä sitä oikein voi puolustella "kaikkihan virheitä tekee" -argumentilla

        En minä puolustele. Tapahtunutta ei tekemättömäksi saa. Tuosta hölmöilystä tulen tuntemaan harmitusta lopun elämää. Hyvää virheetöntä elämää sinulle :)


      • gofyskyerself
        jytnhgf kirjoitti:

        No eipä kyllä tuon mittaluokan virheitä, että juovuspäissään ajelisi. Eipä sitä oikein voi puolustella "kaikkihan virheitä tekee" -argumentilla

        Hyvä tekopyhä fariseus, painutko muualle jeesustelemaan ja nuolemaan virkamiehen persettä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      169
      6127
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      61
      4673
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      50
      4426
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4269
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2662
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      61
      2182
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1652
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      131
      1544
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      48
      1463
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      34
      1318
    Aihe