Uroschihuahuan käytösongelmat

Leenux

Heippa!

Minulla on kolme viikkoa ollut 1v 2kk ikäinen chihuahua-uros. Edellisellä kasvattajalla koira on ollut oikein mallioppilas. Ei ole esimerkiksi pissannut sisälle tai aiheuttanut mitään muutakaan hämminkiä. Koira tottelee hyvin ja seuraa perässä, kun kävellään ulkona. Osaa myös melko hyvin käskyt "seis" ja "jatketaan". Juoksee myös luokse käsiä taputtaessa.
Ongelmana on ollut, että koira on monet kerrat pissinyt matolle, vaikka monta kertaa päivässä viedään ulos ja tekee silloin tarpeet. Mattoja ei voi nyt ollenkaan pitää lattialla. Myös muovipussit ovat vaarassa lattialle jäädessään. Tänään kotiin töistä tullessani oli repinyt tuolin hajalle, vaikka olen luun jättänyt kaluttavaksi. Yritän viedä koiran pitkälle lenkille vähintään joka toinen päivä ja antaa juosta vapaana rannalla (muutimme vähän aikaa sitten etelän lämpöön). Yritän myös osoittaa koiralle, että hänestä välitetään. Mistä voisi johtua, että mallikelpoinen koira alkaa tällä lailla yhtäkkiä rönsyilemään?

5

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hillamarian

      Tarkoittanet edellistä omistajaa?
      Oletko aivan varma ettei omistaja ole kaunistellut asiaa ja jättänyt tahallaan kertomatta koiran ongelmista?
      Miksi tuon ikäiselle etsittiin uutta kotia?
      Miksi siitä luovuttiin?

    • Leene

      Hei,
      luotan kyllä omistajaan, koska on tunnettu kasvattaja. Toisaalta, eihän sitä koskaan tiedä! Ollut kuitenkin huolissaan, koska koira käyttäytynyt ennen hyvin. Chihuahua ei kelvannut näyttelyyn, koska kulmahammas oli muutaman millin väärässä paikassa :D Olen ajatellut, että onko tämä vain alkukankeutta, joka menee ohi.

    • Chihuvas

      Stressi tulee ekana mieleen (muutto,uudet ihmiset..) johon auttaa aika ja tukena haihdutin tuotteet. Voit toki hommata ytympiä pesuaineita tai vaipat,käyttää ell mutta aika ratkaisee ja luottamuksen kasvu sinuun sen myötä. Toimi kuten nytkin,harkitse jos pissutelu on päivittäistä yllä olevia keinoja.

      • Leene

        Kiitos näistä kommenteista. Meinasi jo palaa päreet rankan viikon jälkeen, ja pistin koiran vihapäissäni jo myyntiin. Sitten vain kokosin itseni, ja ajattelin, että tässä vaan vaaditaan nyt kovasti sinniä. Kovin rakkaaksikin on pikkumies jo ehtinyt tulla, etten kerta kaikkiaan hänestä halua luopua.
        Olen nyt vain yrittänyt kaikenlaisia konsteja, kuten makupalojen laittaminen entisiin pissipaikkoihin. Olen kuullut, etteivät koirat pissi sinne, mistä ruokaa saa. Liekö vain legenda, mutta kohtuullisesti on toiminut.


    • Jyrni

      Paiskaa roskikseen koko pikkupaska ja ammu 357:lla reikiä täyteen.. :D :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      69
      4811
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      188
      3765
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      187
      3446
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      78
      3199
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2919
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      1984
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1931
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      181
      1752
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1686
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      43
      1385
    Aihe