Kuultiin totuus, kun

norjalainen professori Jorgen Randers sanoi, että Euroopan rajat on laitettava kiinni,
ettei etelä, eikä itä pääse vuotamaan ja tuottamaan hallitsematonta kaaosta Euroopan maille.
Samaa mieltä tuntuu olevan kansanedustaja pertti Salolainen ja monet muut,
jopa presidentti uudenvuodenpuheessaan oli huolissaan maiden kohtalosta,
jotka ovat hyvinvointia rakentaneet.

Autetaan heitä omiin maihinsa, eikä auteta heitä enää muuttamaan minnekään.
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

tarkastukset kaikille rajoille, jokaiselle valtiolle itsemäärämis oikeus,
ketä päästää rajan läpi maahan,
---
Rajat kiinni pikaisesti, mitä pikemmin sitä parempi,
jos ei tomita nopeesti kohta on myöhistä, nyt jo on kaaos .

Äänestä

ja länsikin Ruotsista käsin.

Äänestä

Mamumiehet puolustamaan oman maansa rajoja, eikä ruveta sotakarkuriksi!

Äänestä

Näin ei voi jatkua! Kyllä jokainen maa haluaa oman kansansa hyvinvoinnin turvata.
Sitä varten on esi-isät raataneet ja mekin saimme sodan jälkeen Suomen nousuun kovalla työllä ja yrittämisellä.
Puutetta oli silloin, mutta kaikki kestettiin!
Nytkö pitäisi kaiken heittää menemään.

Äänestä

Hys hys! Kuka nyt tällaista kehtaa kirjoittaa? Sieluni silmin voin jo nähdä, kuinka kukat Tavjan hatussa alkaa lakastua.

Äänestä

Miksi tuo vastuunkanto kuuluu vain maassa asuville? Eikö Suomen pitäisi kantaa vastuu myös rajojen ulkopuolella asuvista vähävaraisista ja huono-osaisista? Kuten USA:n, Kiinan ja Venäjän nyt alkajaisiksi.

Äänestä

Ei ne todelliset hädässä olevat Suomeen asti ole päässeetkään, ovat sodan jaloissa tai pakolaisleirillä. Syyriassa lapsia kuolee nälkään ja täällä isät kiukuttelee ruuasta kun ei ole mieleistä. Valtavat rahat haaskataan nuorten miesten elättämiseen laiskoina ja rikosten selvittelyyn täällä , sillä rahalla ruokkisi ainakin tuhatkertaisen määrän hätää kärsiviä leirillä tai omassa maassaan. Häpeä Suomen osallistua tällaiseen vääryyteen.

Äänestä

Parempi erota EU:sta ja erota myös eurosta heti, niinkuin Paavo Väyrynen ehdotti.
Parempi, että" on oma tupa ja oma lupa"!
Heluamme olla itsenäisiä, ei EU: reunakylä, jota saa mielinmäärin kupata.

Äänestä

joka ajattelee juuri näin, kin edelläolevissa viesteissä käy ilmi.

Me hoivataan noita nuoria terveitä isiä täällä ilmaiseksi velaksi saamillamme rahoilla, valtion velka kasvaa koko ajan.

Äänestä
  • Vai pitäisikö sanoa ISISIÄ.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


neferne kirjoitti:

norjalainen professori Jorgen Randers sanoi, että Euroopan rajat on laitettava kiinni,
ettei etelä, eikä itä pääse vuotamaan ja tuottamaan hallitsematonta kaaosta Euroopan maille.
Samaa mieltä tuntuu olevan kansanedustaja pertti Salolainen ja monet muut,
jopa presidentti uudenvuodenpuheessaan oli huolissaan maiden kohtalosta,
jotka ovat hyvinvointia rakentaneet.

Autetaan heitä omiin maihinsa, eikä auteta heitä enää muuttamaan minnekään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu