Lähetin tyttären perheelle 10 kg joululahjoja

JomppaOnninen

Ei tullut kiitosta. Ei etes joulukorttia.

8

113

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikäolimotiivisi

      Eikös se kissa kiitoksilla elä. Ja lahja on pyyteetön hyvänmielen ja rakkauden osoitus. Kaunis ja kohtelias tapa on kyllä kiittää, mutta jos sydämestään antaa, niin ei mitään odota vastaosoituksena.

      • lahjoille_stop

        Niinpä niin, kauniita ovat sanasi, mutta kyllä se ottaa päähän, kun ei viitsitä edes kiittää. Eikä voi edes kasvatukseen puuttua, kun kyseessä on oma lapsi. Tiedän tunteen, sama juttu täällä.

        Kai se on ihan sama lähettääkö lahjoja vai ei, jos ne eivät saa mitään reaktiota aikaan. Pidä se mielessä, kun seuraavaksi mietit lahja asioita.


    • efad

      Ja olet aivan varma, että pakettisi on mennyt perille? Postilla on tapana hukata asioita.

      Jos kiitoksen perässä olet, niin kysäisepä itse olivatko joululahjat mieluisia.

    • kiitostakiitosta

      Opettakaa lapsenne kiittämään.Minulla oli äiti joka teroitti sitä aina.Monta muuten fiksua aikuista ei voi millään kiittää,vaan mutisee muuten hyväksyvänsä lahjan.Anteeksi pyyhtö myös on hirmusen vaikeaa,juuri näille joille ei sitä opeteta pienestä pitäen.

      • lkpo

        Pieni vaiva tuo kiitos, mutta tekee tosi iloiseksi.
        Siksi vanhempien pitäisi se opettaa.


    • kierolieroja

      Eipä minullekaan vaikka lähetin rahnaa ja kortin. Nykyajan lapset taitaa saada niin paljon lahjoja ettei perheellä mitään merkitystä. Perhe ja yhdessäolo ei merkitse paljookaa, kuhan saa lahjoja. Perhe on toissijainen.

      On kyllä niin sairaita kaikki ihmiset, meidät on kasvatettu niin kieroon. Exäki niin kieroliero kun olla voi. RAHA RAHA RAHA, MINÄ MINÄ MINÄ...

    • Treenivaihde.päällä

      Se nostelee nyt niitä lähettämiäsi käsipainoja, eikä ehdi kiittelemään. Haluaa päästä eroon läskeistään.

    • joulupukkiakiitetään

      Jos et ole joulupukki, niin et saa kiitosta. Joulupukilta lapset toivovat lahjoja. Joulukuun alusta lähtien heillä vain lahjat mielessä. Joulu on yhtä lahjarumbaa ja vanhemmat sen on saanut aikaiseksi. Lasten arvot ihan pielessä. Ei ihme että yhteiskunta niin sairas, kun vanhemmat niin sairaita ja lapset kasvatetaan samaan paskaan. Yhdessäolo ja ruokailu ja hiljentyminen ei merkkaa lapsille mitään. Vain lahjat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      280
      4733
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3056
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      42
      2918
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1531
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1232
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1169
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      976
    8. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      961
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      959
    10. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      931
    Aihe