Mistä johtuu karjalan karhukoiran vihaisuus, etenkin toisille koirille? Metsästysseuramme joutui kieltämään ko. rodun 2 kpl koiria metsällä.
Toisaalta ei ne toimineet metsästystarkoituksessaankaan.
Karjalan karhukoiran vihaisuus
9
986
Vastaukset
- Jesse1981
samoja havaintoja täälläkin Lieksassa. ei ole toimiva rotu.ja ei sovellu enää tarkoitukseensa.
- Koirakoulu
Koulutuksestahan se on kiinni. Pennun on tärkeä käydä tutustumasa kaikenlaisin koiriin. Näin aikuisena tilannetta on vaikeampi korjata, mutta mahdollista silti. Hyviä koulutushetkiä !
- Tästäjohtuu
Johtuu siitä että kkk on itsenäinen, reviiritietoinen ja älykäs koira. Aivan kuten suomalainen ihminen. Se vaatii tietyn tilan ympärilleen tai ahdistuu. Koira on aivan nuorena mallioppinut että näin saa tunkeilijan pois reviiriltä tai päiviltä. Samoin sille voi opettaa myös poistumaan paikalta kun toinen ärsyttää, mutta kun ensinmainittu on opittu jo nuorena, se on ja pysyy yllättävän tiukasti selkäytimessä.
Tärkeintä olisi opettaa koiralle jo nuorena hyvät käytöstavat.- ammutaanNEhet
Onko vihaisuus merkki älykkyydestä? Epäilen. Omakohtaiset kokemukset rodusta tukevat avaajan mielipidettä. Harvat koirat käyvät metsässä/ metsällä toisten koirien kimppuun, mutta karhukoirauroksilta tämä näyttää onnistuvan. Hankala rotu. Itse olen tehnyt sen päätöksen, että ammun jokaisen karhukoiran joka änkeää metsällä omien koirien kimppuun.
- Meilläkin
Oli yks seurassa, ei puhettakaan, että olis uskaltanu tulla passitornista pois ennen kuin oli kytketty, pureskeli omistajansakin kädet verille kun otti kiinni, usvalaisia.Edelliselle sanoisin , että mieti toisen kerran kun ammut kenenkään koiria voi pyssyt lähteä virkavallalle.
- näinpäpä
Koulutus nuorena, eli totuttaminen muihin koiriin niin ei mitään ongelmia. Jos koira on riistaveretön niin silloin ei varmaan ole metsällä muuta mielekästä touhua kuin nahistelu muitten koirien kanssa. Tälläisiä koirayksilöitä löytyy kyllä sitten IHAN JOKA rodusta!
- einekaikki
Itsellä karhukoira eikä mitään ongelmia. Kuka vaan ja vieraskin koira saa tulla kaadolle. Hyvin riistaverinen on kyllä. On tosin narttu, eikä uros. Aikaisemmin oli jämtlanninpystykorva ja se kyllä näytti hampaita ja murisi, jos vieraita miehiä oli kaadolle tulossa. Aikalailla yksilöitä nuokin. Oma karhukoirani on aina elänyt neljän koiran kanssa ja pentuna vein paljon puistoon ja katsoin että vanhemmat on tervepäisiä.
- nelkytluku
Karhukoira on vielä oikea koira. Metsästäjänä mestari, oli sotakoiranakin vertaansa vailla.
- Kkkarjala
Meillä sattui karjalankarhukoirani kanssa hauska tapaus, kun toinen auton peräkoukkuun kytketty karjalankarhukoira esitti agressiivisuuden merkkejä omalle koiralleni ja koirani ei edes välittänyt tästä räyhääjästä, vaan ikäänkuin totesi, että "mikä lie sekopää" :D :D :D
Ps. koiria on erilaisia jopa samassa rodussa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432121Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151399Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141366Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3701233Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t21927Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist161819Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19796Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57716- 75712
Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101665