onko riskiä ollenkaan että sitä ei lunastettaisi takaisin? jos myyjä menee konkkaan kuka sen sitten lunastaa? suomessa kun ei voi myydä yksityiselle?
asumisoikeusasunnon takaisinlunastus
222v
797
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Järjestelmä perustuu asumioisoikeuslakiin. Jos tulisi konkurssi, silloin valtio vastaa eli käytännössä ARA eli valtion asuntorahasto. On siinä mielessä täysin riskitön sijoitus.
Ei muuten pidä paikkaansa. Asumisoikeusyhtiön konkurssissa voi teoriassa menettää sijoituksensa myös asumisoikeustalossa.
Ympäristöministeriön raportti 1 /2016 (Asumisoikeusjärjestelmän riskienhallinta sivu 42.)
https://helda.helsinki.fi/bitstream/handle/10138/159994/YMra_1_2016.pdf?sequence=1
"Johtuen asumisoikeusmaksujen lukemisesta yhtiöiden omaan pääomaan, ne ovat riskillistä pääomaa. Todennäköisesti tämä pääoma käytettäisiin konkurssitapauksissa yhtiön vastuiden kattamiseen, eivätkä asukkaat saisi sijoitustaan takaisin. Vakavat ja laaja-alaiset kysyntäongelmat saattavat, varsinkin pienissä ja paikallisissa yhtiöissä,
siten aiheuttaa myös asukkaille huomattavia taloudellisia riskejä."
Tuosta on kyllä asumisoikeuslaissa säädöksiä. Tosin yhtiöiden velat (ei pääomalainat) menevät asumisoikeusmaksujen edellen maksujärjestyksessä.
Neuvo sinä yhteisön palkkaama trolli ympäristöministeriön työryhmää.
Kas kun ovat kirjanneet raporttiin väärää tietoa.
asumisoikeus
Kyllähän se riski on otettava kun luolaan pääsee/joutuu.