Skannasin esitelmän pöytäkoneelle ja kopioin sen sivusivulta Wordiin. Tämä toimi hyvin, mutta esitelmän testi on kirjoitettu kirjoituskoneella ja en saa mitenkään editoitua tekstiä. Kursori ei aktivoidu vaan se näkyy epämääräisenä kuviona, joten tekstistä ei voi poistaa sanoja koska kursori ei toimi. Miten saan konekirjoitustekstistä poistettua sanoja Wordissä.
Konekirjoitustekstin editointi Wordissä
e-kirjanteko
4371
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olet ilmeisesti lisännyt tekstin Wordiin kuvana etkä tekstinä, Word ei osaa muokata kuvana olevaa tekstiä. Jos haluat tekstin muokattavaan muotoon pitää se ensin muuntaa tekstiksi, OCR-ohjelmilla tuo onnistuu ilman uudelleen kirjoittamista (joudut tsin oikolukemaan sen ja korjaamaan mahdolliset virheet kirjainten tunnistuksessa).
https://fi.wikipedia.org/wiki/Tekstintunnistus
Jos et halua asentaa tarvittavaa ohjelmaa koneelle niin tuo onnistuu muutamilla nettipalveluillakin.
Kiitti sinulle OCR-ohjelmasta. Nyt on urakka tehty ja esitelmä on korjattu OCR-ohjelmalla ja yritän saada sen vielä e-kirjamuotoon sen omalla ohjelmalla. Tässä ohjelma jota käytin
http://www.onlineocr.net/
En osaa käyttää Wordin 16 oikolukua eli tekstin kirjoitusvirheiden korjausta. Voisiko joku neuvoa
En ymmärrä miä on Word 16, mutta mun Wordissä:
Tarkista-Kieliasun tarkistus, siinä joko annat koneen muuttaa, muutat käsin tai ohitat.