Panasonic HE9PKE kytkettynä pistorasiaan, välissä kulutusmittari. Mikä siinä kuluttaa 70 W sammuksissa ollessa? Kesällä näyttää sammutettuna 0 W.
ILP seis, kuluttaa silti 70 W
Miksei_0W
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Eiköhän sinne ulkoyksikön pohjalle ole leivottu lämmityskaapeli, jonka tehtävänä on varmistaa, että lämmönvaihtimen sulamisvedet osaavat ulos asti eivätkä kerry pohjapellin päälle. Eikä pumpun ohjauselektroniikka osaa tätä kaapelia ohjata tarpeen mukaan -> kaapeli on kytketty suoraan syöttöön ja se lämpenee aina, kun pumpun käyttöjännite on päällä. Siis talvikeleillä, koska kaapeli on ns. itsesäätyvä.
Vaihtoehto B on kompressorin lämmitys. Tai sekä että.
Noissa vanhoisssa lämpöpumpuissa missä pitää vielä pohjapeltiä lämmittää sulanapito vastuksella kulutus lienee 70-150w luokkaa. Nykyisissä ja kehittyineimmissä on jo kelluva kennosto ,näin ei tarvitse harakoille lämpöä antaa.