Fujin X Pro2 on julkaistu ja ensimmäiset kokeilut ovat YouTubessa. Suomessa ainakin Rajalalla on runko jo ennakkomyynnissä.
Ensimmäisten videoiden mukaan aika pitkälti ennustetun lainen kokonaisuus. Itse vaihdan rungon uudempaan, mutta monelle ensimmäistä hyvää kameraa ostavalle X Pro1 käytettynä on nyt hieno mahdollisuus. Muovisen Canikonin hinnalla saa ihan oikean kameran.
X Pro2 julkaistu
5
2414
Vastaukset
- mikä_muutui
Muovisia kanoneita/nikoneita saa valitettavasti tuolla hinnalla oman kaikille objektiiveille.
Toimivia järkeviä käteensopivia runkoja tosin van kaksi. Maailmaa mullistavia runkoja Fuji julkaisi täydet 0kpl, mutta toivottavasti runkkoon löytyy lisää laseja myös käytettäväksi.- Canonisti_minäkin
Tässä on DigitalRev TV:n X Pro2 esittely:
https://youtu.be/RO9v2VnwWFA
Omien kokemusteni mukaan runko lunastaa lupaukset varsin hyvin. Varsinkin kun saman aikaisesti ammattilaisten kannalta iso ongelma, eli salamalaitteet, on ratkaistu.
Kamera on selkeästi nopeampi ja tarkennus toimii muutenkin paremmin. Kaksi korttipaikkaa tuo varmuutta. Akun voi uudessa versiossa vaihtaa, vaikka pohjassa olisi pikakiinnityslevy.
- Canonisti____minäkin
Nyt on tullut kuvattua kesä X Pro2:lla. Minkä runko lupaa, sen se pitää. Jämäkästi tehty runko aktiiviharrastajalle tai miksei ammattilaisellekin. Matkassa ollut pääsääntöisesti kevyempi 23 mm 56 mm setti, joka on hyvä niin street-, matka- kuin perhekuvauksessakin.
Runko on aavistuksen X Pro1:stä suurempi ja painavampi. Sen huomaa vain, jos molemmat rungot ovat käsissä yhtä aikaa. Tarkennus on parempi kuin X Pro1:ssä, vaikka kyllä pärjäsin ykköselläkin hyvin. Itse en ole tottunut käyttämään joystickiä, vaan tarkennan yleensä mielummin keskeltä kuvaruutua ja rajaan uudestaan. Niille, jotka siirtyvät ammattitason peilijärkkäreistä, ominaisuus ollee tervetullut.
Säädöt on helppo tehdä, koska kaikki tarvittava näkyy oikeasti kameran päällä, ei missään valikkojen takana. Ainoa pieni moite tulee objektiivien aukkorenkaiden lukitusnastan puuttumisesta. Rungon ergonomia on minusta paras, mitä tällä hetkellä saa kaupasta.
Värimaailma on hieno ja nyt on tullut kokeiltua valmiita .jpg tiedostojakin. X Pro1 toimi käytännössä parhaiten .raw:lla. Filmisimulaatiot toimivat joissakin tapauksissa ihan hyvin ja ovat taattua Fujin väriymmärrystä. Noissa näkyy kaikki se filmiosaaminen, minkä vuoksi kuvasin nuorempana luontokuvat aina Fujin filmillä. Käyttämällä noita simulaatioita, voi joissakin tapauksissa oikoa työnkulussa ja säästää aikaa. - Canonisti___minäkin
Nyt tuli Omenaan natiivi RAW-tuki X Pro2:lle.
- Canonisti________minäkin
Hinta kolmevitosella on painunut 1900 €:oon Suomessakin ja sitä saa vielä pari sataa cash backiä. Streettiin ja lomille tuo on hyvä paketti.
Kun aina haukutaan kittiobjektiiveja, nyt nyt on paketissa hyvä objektiivi. Se piirtää ja toimii hyvin. Valovoimaa voisi toki olla enemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M547185Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1213917Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463836Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn522455Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e592215Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka352052KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2492022Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu21872Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj351623- 801352