Menivät Elisa Viihteellä muuttamaan tällä viikolla jotain, ja nettipalvelun kautta ei saa enää imuroitua videoita (.ts) omalle koneelle tallennusta varten (jotkut haluavat tallentaa muuallekin kuin vain Elisan omaan palveluun).
Jos nyt hankkisi Elisa Viihteen kera boksin (onkohan useita eri malleja) niin pääseekö sitä kautta tallennettuihin videoihin käsiksi PC:llä?
Saako Elisa Viihteen boksista videot ulos PC:lle?
14
3018
Vastaukset
Terve Napunen, digiboksillisen Elisa viihteen hankkiminen ei mahdollista tallenteisiin pääsyä PC:n kautta sen erikoisemmin kuin pelkkä sovelluskaan. Emme tue PC:lle erikseen tallentamista, mutta epäilisin sen vielä onnistuvan jollakin tavalla. Siihen asiaan emme pysty vain antamaan sen tarkemmin vinkkejä.
Miikka / Palstatiimi
http://palsta.elisa.fi- Jdnjkffkkdeln
Wireshark on hyvä sovellus tutkia tietoliikennettä. Toinen keino on laittaa pystyyn oma proxy, jonka kautta kodin kaikki tietoliikenne kulkee ja katsoa siitä millä tavalla data kulkee. Esim python-kielellä on helppo tehdä proxy, joka tallentaa kaikki pyynnöt.
- Napunen
Mutta boksin saa esim. USB:llä PC:lle kiinni?
- ei_saa
Napunen kirjoitti:
Mutta boksin saa esim. USB:llä PC:lle kiinni?
Ei saa, ikävä kyllä.
- Tietokonekaapparit---
ei_saa kirjoitti:
Ei saa, ikävä kyllä.
Entäs nämä usb:llä tietokoneelle liitettävät kaapparit voiko niitä soveltaa soveltuvin osin
- thgfnmutm
Kun menee nettisivulla katsomaan videota niin sivun lähdekoodista löytyy DATA-URL osoite, minulla ainakin alkaa http://netpvr.cdn.elisaviihde.fi.
Jos sen koko piiiitkän rimpsun kopioi, niin sitten voi esim. VLC Media Playerillä kaapata ja tallentaa sen. Kestää kuitenkin ehkä yhtä pitkän ajan kuin ohjelman katsominen vie.
Se boksin USB on kai sitä varten, että sillä voi katsella esim. omia valokuvia tai vastaavia. Yritin kerran laittaa siihen ulkoisen USB-levyn, mutta en keksinyt mahdollisuutta tallentaa ohjelmia siihen.- kiinnostunut_vaan
Hei, miten tämä toimii? Vai toimiiko enää?
- Datan-siirto
Kytkee tallennus laiteen hdmi-piuhaan ja tallentaa vanhan aikaisesti katsomalla samalla tallennusta, mainos katkotkin saa pois. hitaampi mutta ainut kaino.
samalla tavalla voi tehdä dvd-formaatiin ja vanhalle vhs-kasetille.- ei_onnistu
Missä tallennuslaitteessa on muka Hdmi-sisäänmeno?! Lisäksi Hdmi-signaalissa on kopiosuojaus eli eipä onnistu!
- Datan-siirto
ei_onnistu kirjoitti:
Missä tallennuslaitteessa on muka Hdmi-sisäänmeno?! Lisäksi Hdmi-signaalissa on kopiosuojaus eli eipä onnistu!
esimerkiksi:
http://www.ebay.com/bhp/hdmi-recorder - joopajoo2345
mikä ihmeen suojaus? en minä mitään suojaa ole huomannut.
- Nxkdklxkflfox
joopajoo2345 kirjoitti:
mikä ihmeen suojaus? en minä mitään suojaa ole huomannut.
- Tsonen
Tuli kokeiltua avata ohjelma elisaviihde.fi/tallenteet/.. jne ja klikattua oikealla hiiren näppäimellä sivua (muualta kuin ohjelman päältä) --> sieltä sitten "näytä lähdekoodi" tms. Lähdekoodista etsin (Ctrl - F) "netpvrstp.cdn" kohtaa, josta löytyi tällainen ritirampsu:
http://netpvrstp.cdn.elisaviihde.fi/stream.php?id=<numeroita>&uid=<username>&created=<numeroita>&auth=<merkkejä>&nonce=<numeroita/kirjaimia>
Tuon kun kopio selaimen osoitekenttään, niin jopa alkoi video.ts -tiedoston tallennus. Eli sillein sain PC:lle tallennettua. Tuon ts-tiedoston osaa aukaista jopa Windows 10:n Elokuvat ja TV -sovellus. Tietenkin VLC paremmin tekstitykset yms... - vanhat_laitteet
Jotku vanhat laitteet ei piittaa suojauksista mitään mutta haittapuolena että kunnon kuvaa ei saa ulos
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä891859Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2771713Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3051514Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1781395Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em83985- 51977
- 56957
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56916- 66914
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40901