Mikäli teitä kutsuu kadulla opettajaksi itseään tituleeraava mies katsomaan koulua ja lahjoittamaan rahaa,niin jättäkää väliin. Mies kerää lapset slummista kasaan,saa rahat turisteilta,kun turistit poistuvat,lähettää hän lapset tiehensä. Tällainen huijauskoulu on mm.football fieldiä vastapäätä ennen cape pointia bakaussa. Oikeisiin kouluihin joutuu varaamaan käyntiajan.
Bakaun huijauskoulut
8
181
Vastaukset
- bakau
Lisäksi hän lisäilee nollia vihkoonsa turistien lahjoitussummien perään. Tällaisesta tulisi kirjoittaa presidentille ja sen teenkin. Tätä on tapahtunut vuosien ajan. Jopa oppaamme myönsi asian ja varoittikin huijariopettajaa minusta. Ei ope huudellut minua kouluun tutustumaan,kun ohi siitä kymmeniä kertoja kävelin.
- jallukauranen
Älkää hyvät ihmiset ryhtykö mihinkään tekemisiin kaduilla väijyvien rosvojen kanssa! Ette kai tosissanne luule että heillä on tarve auttaa teitä? Ymmärrän kyllä että naishenkilöiden on vaikeaa kieltäytyä "tarjouksista". Kohteliaat kiellot eivät näihin röyhkeisiin häijyläisiin pure. Vaaditaan jämerää esiintymistä koskemattomuutensa turvaksi. Valitettavasti kaikki eivät siihen pysty.
- bakau
Naishenkilönä on vaikea pysyä edes jotenkuten asiallisena näiden gambiamiesten lähestyessä. Tekisi mieli potkaista jokaista suoraan kulkusille! Tyydyn kuitenkin karjaisemaan MBULA. Kummasti sain kulkea lomani rauhassa,paitsi rantamyyjät häiritsivät.
- 20160118tiina
koulu on teatteria. olen käynyt pari kertaa katsomassa koulunäytelmän, hyvä ohjaus, hyvät näyttelijät, näytelmän eteen on nähty vaivaa. hyvästä esityksestä kannattaa maksaa. toki pitää aina muistaa että ei bakaun ko. koulu ole oikea koulu.
- 20160118tiina
niin, käykää ihmeessä katsomassa "Gambian onnellisin mies" näytelmä. Kadulla huoliteltu ja kohtelias, hymyilevä mies kertoo että hän on hotellinne työntekijä... kuinka ollakaan hän on juuri mennyt tai menossa naimisiin, pyytää käymään tervehtimnässä vaimoaan. Tähän kuuluu perhe jossa pari pientä lasta ja työteliäs "vaimo". Parhaiten toteutetussa näytelmässä oli kadulle pystytetty juhlateltta. Vain riisi puuttuu; yleensä tämän näytelmän liput maksavat 500-1000 dalasia.
entäpä rantabileet, joihin saat kadulla kutsun. (ei kannata mennä, ei näytelmää) kutsujalta puuttuu muutama kattila joiden ostoon hän tarvitsee rahaa, yleensä pienen summan.- bakau
Oi,niin tuttua,vaan onneksi en ole sortunut yhteenkään näistä.Hedelmä- ja mehukauppiaat rannoilla eivät enää tyydy vain kaupittelemaan tuotteitaan,vaan kieltäytyessäsi kerjäävät rahaa toimeentuloonsa. Stoppi tollekin olisi saatava! Ei hetken rauhaa!!
- jallukauranen
Täällä mainostettu huijariäijä Timo on myös huvittava tapaus. Opiskellut matkailualaa Tampereella!? Anna mun nauraa. Kysyin sitä mieheltä itseltään että missä tarkallen ottaen opiskelit? Johan oli naurussa pitelemistä kun katselin venkulan kiemurtelua.
Metsästää juurikin siellä suomalaisia turisteja ja elää näiltä huijatuilla rahoilla todella hyvin. Jos siihen ukkoon törmäätte niin kiertäkää kaukaa! - tarkkaonmarkka
Tuo turistien taluttelu kouluihin ja koteihin on aivan yleistä ja järjestelmällistä huijausta. Nauravat selän takana mustat naamat rypyssä kun höhlät rahaa antavat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 467635
- 334213
- 573715
- 503190
- 172876
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons652561- 542398
- 512388
- 402339
- 162286