Hitaasti mutta varmasti alkaa järki voittamaan.
"Autokaupan logiikka levisi asuntomarkkinoille"
"Omakotitalon omistaminen onkin kuin lentoyhtiön platinakortin omistaminen, hankkimisvaiheessa sen kuvitellaan olevan hyvä asia, mutta todellisuudessa kyseessä onkin haitta"
http://www.talouselama.fi/uutiset/sijoitusyhtio-autokaupan-logiikka-levisi-asuntomarkkinoille-aivan-terve-malli-6245824
"Autokaupan logiikka levisi asuntomarkkinoille"
"Omakotitalon omistaminen onkin kuin lentoyhtiön platinakortin omistaminen, hankkimisvaiheessa sen kuvitellaan olevan hyvä asia, mutta todellisuudessa kyseessä onkin haitta"
http://www.talouselama.fi/uutiset/sijoitusyhtio-autokaupan-logiikka-levisi-asuntomarkkinoille-aivan-terve-malli-6245824
Vastaukset 33
Vanhimmat
Oman talon tontin arvo on noin 100 000 euroa. Asunto on rakennettu siten, että käyttöikää näillä näkymin on vähintään 50 vuotta jäljellä, luultavammin lähemmmäs 100. Toki tuohon ikään pitää jonkin verran remppaa varmasti tehdä.
Asuntojen arvo muuten kehittyy suurin piirtein kuten vuokraturha mainoksessaan ilmoittaakin. Vastaavan talon rakentaisi nyt noin 400 000 eurolla. Nykyinen on noin 25 vuotta vanha. Jos talon käyttöikä on 100 vuotta ja auton 10 vuotta, tarkoittaa tämä, että arvonaleneman pitäisi olla samaa luokkaa kuin 2,5 -vuotiaan auton, eli ehkä jotain 40% luokkaa. Asunnon arvo olisi siis 240 000. Lisätään tuohon tontti, jolloin ollaan 340 000. Tämä on vain vähän yli sen, mitä itse + pari välittäjää on arvioinut asunnon käyvän myyntihinnan olevan.
Siis: vuokraturva peräänkuuluttaa nykyistä hinnoittelumallia, mutta maalailee siitä oman agendansa mukaista uhkakuvaa. Peukut mainososastolle. :)
Sinä kuule valehtelet the rat,sinulla on valesokkeli hötin kekskellä ei mitään,mallia 1983.
Tei kuvailemasi remontitkin päämärkänä joku vuosi sitten ja ihan turhaan noihin tänöihin,eli sait laittettua tönöösi SALAOJAT.
Talosi on nyt elin kaarensa päässä reippaan kolmekymmentä vuotta siis liki neljäkymmentä vuotta.
Katsos se mikä näkyy on vain silmän lumetta mutta kokonaisuus se on se talo,runko ja muut materiaalit ym.......
Tlosi on kokenut hintalaskun .Se sinun tonttisi oli niin paskalla paikkaa kun viimeksi kerroit ettei sillä saa 10000euroa,en minä ainakaan maksaisi postimerkistä kekskellä ei mitään,sä oot kato puhunut hieman liikaa suun ohi ja minä muistan.
Sinä olet samanlainen hölmöjuntti kun veljeni maisteri ja pätevä opettaja on,täysin idiootti kaikessa.
Vuosiluku sinulla väärin. Ja se valesokkeliosuus muuten samaten...
Pää oli kuiva remppoja tehtäessä. Ei toki kaikkia. Vielä varmasti menisi jotain uusiksi seuraavien vuosikymmenten aikana, jos talossa asuisin. Esimerkiksi ikkunat tuskin paljoa yli 50 vuotta kestävät. Siis järkevästi. Toki ne saa kestämään vaikka sata vuotta, mutta kyllähän uusi tekniikka kannattaa jossain välissä hyödyntää.
Salaojat on tönössä ollut alusta asti. Kiitos huolenpidosta kuitenkin.
Minkäköhän hintalaskun minun taloni on kokenut? Mitä tonttiin tulee, niin eipä tuosta ole matkaa kuin alle sata metriä uuteen tonttiin, josta maksettiin juurikin tuo 100 000 euroa. Tosin se on vähän huonommalla paikalla, mutta en lähde tuosta kiistelemään, kun tuo talokin (ja sen sijainti) tontin hintaan vaikuttaa.
Se, ettet sinä maksaisi tästä kiinteistöstä mitään, on toki tiedossa. Ethän sinä maksa mistään mitään.
Sinulla ilmeisesti tuo idioottius kulkee sitten suvussa? Sääli. Mutta kaipa se aika yleistä on.
No mutta Rat :) eihän kyse ollut sinun henkilökohtaisesta asunnostasi. Ihan samoin kun myös automaailmassa on yksilöitä joiden arvo pysyy tai nousee. Yleensä se kuitenkin tarkoitaa että ko. yksilöä ei käytetä. Tämä uutinen kertoo suuresta asuntomassasta ja siitä miten asuntojen arvostuskulttuuri tulee muuttumaan tuleevaisuudessa. Ei siitä mitä jotkut kiinteistönvälittäjät kertovat asunnon arvoksi nyt.
Tässä maailmassa on jo nähty monen monta kertaa että mikä menee ylös, tulee myös alas...kulta, öljy, myyt raaka-aineet, ym. ym. Samoin täällä katuu isoja valtoita, rajoja muutetaan, kuntia lakkautetaan, sotia soditaan.... ihan samoin voi, ja on jopa todennäköistä, että esim. juuri asuntojen arvostuksessa tulee tapahtumaan iso ja radikaali muutos... Hyvä esimerkki on haja-asutusalueiden asuntojen vakuusarvon romahdus. Se mikä voi tapahtua esim. sysmässä, voi tapahtua ihan missä vain... nämä ei ole kiveen kirjoitettuja totuuksia samoin kuin ei ole olleet mitkään muutkan totuudet mitkä ihminen on luonut.
Otahan se järkipäähän?matkaa oo kuin 100m toiseen tonttiin ja 100000euroa,hyväpäivää on taas maanantai.
"kun tuo talokin (ja sen sijainti) tontin hintaan vaikuttaa."
Kai sinä käsität että se tontti on ihan muuta kun sinulla on siinä se talo,se ei ole likimainkaan samanarvoinen kuin se tyhjä tontti.
Katoppa kun se myytäs nyt vaikka tonttina,niin siitä vähennetään koko talon purku kustannukset ja kun sinä et edes tajua mitään.
Nyt kun puretaan niin se ei ole pikku juttu,1.1 2016 astu uudet kuviot,30 % tekee remontteihin lisää jos on vanhempi talo ja nyt tuo purku semmonen juttu että talossasi on asbestia sielä täällä.
Eli 300000ourkuun ei riitä pitää laittaa 50000 niin saat purettua ja asbestiluvilla oleville mihille maksettua ,voi olla että pitää huputtaa,laki on nyt tiukka,asbestia on niin paljon.
Ei sulle jää mitään käteen.kulut ja velat.
Käytin taloani esimerkkinä, ihan vain kun tunnen sen parhaiten. Sattumalta tunnen myös lähiseudun kiinteistökaupan aika hyvin, se kun on julkista tietoa ja henkilökohtaisesti toki kiinnostaa.
Pointti siis oli, että noinhan se toimii jo. Tosin, autolla kun on ajettu 500 000 kilometriä, alkaa sisustus olemaan loppu, penkit istuttu notkolle ja vaihteisto rutisee enemmän kuin vaimo vieressä. Asunnossa taas seinät on maalattu, lattiapinnoite vaihdettu ja painovoimainen ilmanvaihto korvattu koneellisella. Auto ajetaan loppuun ja huolletaan vain sen verran, että se säilyy liikkeellä tai korkeintaan alkuperäiskuntoisena. Asunto taas voi olla käyttöikänsä loppupuolella huomattavasti parempi kuin se uutena oli. Eroakin siis on, mutta lähinnä asuntokaupan eduksi.
Historiallista! Olet oikeassa! On todellakin maanantai!
> Kai sinä käsität että se tontti on ihan muuta kun sinulla on siinä se talo,
> se ei ole likimainkaan samanarvoinen kuin se tyhjä tontti.
Totta. Se on arvokkaampi. Ei tarvitse tehdä liittymiä, rakentaa pihaa, jne. Talon voi purkaa, jos haluaa, mutta se ei ole ajankohtaista vielä kymmeniin vuosiin. Eikä taitaisi nykyään edes onnistua noin hyvään kohtaan tonttia rakentaminen...
> ja nyt tuo purku semmonen juttu että talossasi on asbestia sielä täällä.
Miksi ihmeessä purussa pitäisi lisätä asbestia taloon? Ei hyvänen aika näitä sinun juttujasi...
> Eli 300000ourkuun ei riitä pitää laittaa 50000 niin saat purettua
> ja asbestiluvilla oleville mihille maksettua
Miksi 300 000 ei riitä, mutta 50 000 riittää? Onko sinulla jotain vikaa matikkataidoissa? Ja mikä sääntö käskee sitä asbestia sisään kantamaan purun ajaksi?
> Ei sulle jää mitään käteen.kulut ja velat.
Heh. Ymmärrän, että kun ei koskaan ole mitään omistanut (kuten sinä), niin tuoltahan se voi tuntua. Oikeassa elämässä asuntokaupoissa liikkuvat sadat tuhannet eurot ja tuollainen 30 000 purkamisesta on lähinnä jännä detaili. Siis sellainen, joka voi tulla ajankohtaiseksi jossain etäisessä tulevaisuudessa. Mitään syytä purkaa hyvää ja toimivaa rakennusta ei tässä tapauksessa ole. Purkukuntoisiakin kämppiä toki on olemassa, kertomasi perusteella olet muutaman sellaisen ostanut ja olen pahoillani. Toisaalta, kertomasi perusteella syy on sinun. Jos ostat vain kämppiä, jotka maksavat 10-30 prossaa alueen yleisestä hintatasosta, niin kyllähän siinä talossa varmaan jotain vikaa on...
""Sattumalta tunnen myös lähiseudun kiinteistökaupan aika hyvin, se kun on julkista tietoa ja henkilökohtaisesti toki kiinnostaa""
-Juuri tämä on se harha mihin monasti turvaudutaan. Tämän hetkinen olemassa oleva data ja tieto on aivan varmasti totta, sitä en kiistä. Se kertoo pienen alueen tämän hetkisestä olemassa olevasta tilanteesta. Mutta tulevaisuudesta se ei kerro yhtään mitään. Se mistä keskustelu lähti liikkeelle oli se, että muutos on edessä ja muutos voi olla niin radikaali että harva pystyy sitä edes kuvittelemaan. Aika harva esim. pystyi kuvittelemaan että öljyn hinta laskisi vuodessa 150usd -> 28usd
Henrik Meinanderin näkemyksiä tulevaisuudesta...
"Esimerkiksi vähennetään työttömyyskorvausta tai säädellään asiat niin, että kansalaiset joutuvat liikkeelle. Tämä nähdään esimerkiksi asuntomarkkinoilla: joillakin seuduilla asuntojen hinnat nollataan suurin piirtein, jos työttömyys nousee hyvin korkealle. Tämä kaikki johtaa aika nopeisiinkin elintasomuutoksiin"
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/165389-professori-radiossa-jos-poliitikot-olisivat-rehellisia-he-sanoisivat-suomalaisille
Itse en kerro mitään näitä yhtenä totuutena, en edes totuutena..en väitä että näin tapahtuu. Haluan herättää keskustelua siitä, mitä voi löytyä näkökenttämme ulkopuolelta...
> Se mistä keskustelu lähti liikkeelle oli se, että muutos on edessä
Niinhän sitä väitettiin, että muutos olisi edessä.
Minä taas osoitin, ihan nykyisyyteen perustulla laskelmilla, olkoonkin että varsin pienen alueen osalta, että mitään muutosta ei ole edessä, vaan asuntomarkkinat käyttäytyvät jo noin.
Kannattaa muuten muistaa, että vuokraturhan tavoite ei varmaankaan ole lisätä omistusasumista. Tämä mainos on sen kanssa hyvin linjassa.
Muutoksia toki tulee, varsinkin alueellisesti, mutta tämä kyseinen muutos ON JO TÄÄLLÄ. Asuntojen hinnat todellakin käyttäytyvät pitkälti kuten autojenkin. Eroa on siinä, että asunto kestää kymmenen kertaa auton iän, jolloin on aivan loogista, että myös hinnanmuutokset ovat kymmenen kertaa hitaampia. Toisaalta, asuntoa myös päivitetään uudemmaksi koko ajan, joten aivan sitä viimeistä hinnanromahdusta ei asunnoissa nähdä, ellei niiden anneta rapistua purkukuntoon.
Tarkoitin 30000e ei riitä ja on oltava asbesti miehet purkamisessa, sinulla ja hyvin monella muullakin on asbestia talossa paljon,laki muutui radikaalisti 1.1.20016.
Muista the rat,osta edullisesti myy sopivasti ja myy s esiihen hintaa että kohde lähtee alle kahdessa kuukaudessa käsistä.
Eli ei olla ahneita paskapäitä vaan myydään houkuttelevasti hyvä kohde,montako vuottaa olet punkannut kohteessa ,ja paljonko maksoit ja minä vuonna?ja paljonko mennyt kaikkiin remontteihin?
Vielä ei tiedetä mitä jää viivan alle.
Kato kun sinä myöhäistyit kyydistä ,myynti kyydistä,sun piti myydä jos vähänkään alkaa laskemaan.
Myyppä nyt niin hämmästyt ja lahkeesta valuu ruskeeta mönjää,ja turpa on varmuudella täysin mutrulla,niin siinä oikeasti kävisi ,kato kun välittäjien käynti se ei paljon merkkaa,vaan pitää myydä,sitten tietää paljon sai ja missä ajassa.
Olipas inohttava lakimuutos, jos kerran pitää nykyään olla asbestia. Ja vieläpä paljon. Kyllä suututtaa tuollainen. Mistä minä sitä nyt hommaan? Sen myyminen on kuulemma vähän kielletty... Pitääkö käydä ulkomailta hankkimassa? Saako talon purkaa ilman asbestia, jos maksaa vähän ekstraa?
Asunnon minä ostan, kun sellaista tarvitsen. Silloin ei pahemmin hintatasoa katsella. Myyn, kun on aika siitä luopua, mutta tässä vaiheessa voi hintataso vaikuttaa... Sijoituskämpät ovat asia erikseen.
Olen punkannut tässä kohteessa vajaat kymmenen vuotta. Oli edullinen, mutta remppohin meni aika paljon. Jos nyt myisi, niin ilmeisesti jäisi vähän voitolle (mikäli naapurien kauppahintoja on uskominen). Lisänä toki laadukasta ja edullista asumista noin kymmenen vuoden ajan. Se on totta, että sen mitä viivan alle jää, tietää vasta kun myy, mutta tilannetta seuraamalla on aika hyvä käsitys siitä, mitä se voisi olla. Toki luokkaa 10% heitto on täysin mahdollinen.
Mistä kyydistä? Jos hinnat laskevat, niin minähän voitan koko ajan. Tosin tähän mennessä eivät ole laskeneet... Eli siinä mielessä olen myöhässä. Olisi pitänyt myydä heti kun rahkeet riittivät muuttaa kalliimpaan, mutta ei sekään nyt mitenkään hauskaa puuhaa ole.
Minä pistän kämpän nyt myyntiin, mikäli löytyy sellainen kohde, johon haluan muuttaa. Niitä on pari tässä ollut tarjolla, mutta eipä ole arpatuuri napannut. Siinä vaiheessa aikaa myydä on noin 1,5 vuotta. Toki se on huono puoli, että hyvät kaupat varmistaakseen pitää kohteesta olla valmis poistumaan hätämajoitukseen luokkaan kuukauden varoajalla. Onneksi on hätämajoitus valmiina.
Sinä haukut kovasti väärää puuta. Minulla katsos menee hyvin. Yritä löytää joku elämässään epäonnistunut tapaus, sellaista varmaan korpeaa sinunkin jankutuksesi. Vaikka vähän metsään menisikin (miten muuten onnistut siinä *aina*?)
Ottamatta kantaa siihen, toteutuuko tämä skenaario vai ei. On tämä kuitenkin mahdollinen kehityssuunta tulevaisuudessa. Sama ilmiö on jo näkyvissä kerros- ja rivitaloasumisessa, ihmiset haluavat asua pienemmissä asunnoissa kuin ennen. Johtuuko tämä sinkkutalouksien lisääntymisestä vai mistä, siihen en voi ottaa kantaa.
"Melko tyypillinen pienehkölle tontille rakennettava talo on nyt 90-neliöinen omakotitalo. Taustalla on ehkä taloustilanne. Ihmiset ovat tulleet tarkemmiksi. Ostetaan tarpeen mukaan eikä hukkaneliöitä haluta"
http://www.talouselama.fi/uutiset/omakotitalojen-rakentamisessa-nousee-uusi-trendi-hs-tama-kay-ilmi-kaikista-selvityksista-6247454
Et sinä the rat saa sillä asunnolla enään 200000 tuhansia ,kato se oli se aika,sinä poika et vaan tajunnut,sinulle täällä kerrottiin miljoonia kertoja että joko myyt niin poka sielä kaivo salaojia ja kuvitteli arvon nousuja ja jo vuosia sitten anoit että myyyt jos näät hintojen vähänkään laskevan.
KUINKA KÄVI?
THE RAT JÄ PAIKALLEEN SALAOJINEEN MAKAAMAAN,MIEHESTÄ EI OLLUT KOTIUTTAMAANIKIVELKAANSA POIS.
Nyt se pöhnä myöhäistä,et saa mitään enään sillä ,et saa ostajia kuin ihan kurapaska hinnalla,200000 euroa ja sen talon pitää olla 2000 lukua,ota ukko se järki sieltä salaojaputkesta jonne sen tummpaasit muutama vuosi sitten.
Minä vielä sanoin myy se paska kasa jo pois valesokkeli hökötin niin ei,ei äijä tajunnut,puheli vaan ostavaan tyypillisen junttimaisesti 400km-500km päästä kesämökkiä.
Kuinka kävi,the ratin vätys ei saanut edes sitä ja olisi ostanut kohteen ihan väärään aikaan,mökkejä ei osta kuin turaukot enään,siis lökäpöksyt vanhat kääkät jotka ei mitään mitään tajua.
Vittu sä oot katkera ja sekasin oleva huru-ukko :D
Eivätpä ole omakotitalojen hinnat pahemmin laskeneet. Toteutuneiden kauppojen perusteella pikemminkin päin vastoin. Keämökki tosiaan jäi ostamatta. Ainut syy oli tuo etäisyys. Vähän kaduttaa, mutta toisaalta mökkien hinnat ovat kai tuollakin laskeneet...
Nyt en täysin käsitä, mikä sinua riivaa minun mökkikaupoissani. Se, etten ostanut väärään aikaan, vai se että suunnittelin mökin ostoa "kaukaa"? Mökkiä ei oltaisi hankittu sijoitusmielessä sinänsä, sen (siinä vaiheessa) todennäköinen arvonnousu olisi ollut lähinnä plussaa. Venäjän talouden romahtaminen pisti tuon arvonnousun toistaiseksi jäihin, eikä taida yhtä hyvää mökinpaikkaa tulla ihan heti vastaan, joten saapa nähdä, tuleeko jatkossa ostettua. Pari mökkiä löytyy jo, mutta eivät yhtä hyvällä paikalla (noh, tavallaan paremmalla, mutta jos arvostaa omaa rauhaa ja hyvää uimarantaa, niin ei).
Se vähennetään purku siitä käyvän tontin hinnasta.
Ennen se oli riippuen talosta mutta noin 20000-30000euroa ,nyt se on ihan muuta.
Asbesti on sellainen juttu ettei käy kateeksi niitä joilla on sitä,ennen vuotta 1994 on paljon aspestia kylpyhuoneet saumasuslaastit ym......kaikkialla.
Kerron esimerkin:
noin 150m2 talo niin sanotulla puistoon rajoittuvalla tontilla ,arvio kiinteistön välitäjällä oli yli 200000euroa,no kävi ilmi vaikka tontti onkin huippu ja hyvä ja vesistö näkymin koulujen ja päiväkotien kirkkojen ja pyörätien lähellä myyjän mielestä,niin kohteeseen tulikin kuntotakastus.
Kohde osoittatui susipaskaksi ,lattia sielä itiöt möyhensi mökkiä,no hinta romahti sitten 100000 siihen tontin arvoon,no kolmatta vuotta myyneet huippupaikalla olevaa (myyjän mielestä) niin ei yhtään mitään kauppaa.
Ei ole himottu tontti ei,kaupungin ykköspaikalla vielä,kukaan ei maksa siitä 50000euroa ei taatusti vaikka liittymät onkin mukana.
Näin siinä käy.
Toinen pelle hermanni möi kaupungissa myös keskustassa,pyyntö kaukolämmitteisellä oli 180000e ,koko myyjä kolauksen samana vuonna ja joutui perumaan kaupat.
Tontti arvioitiin noin 100000 ehkä allekkin,mutta myyjän suu valahti ja kahvit tuli rinnuksille.
KOKO ELÄMÄNTYÖ SIIS KOKO PASKALLA SAI 62.500E koska kohde oli mikrobivaurioinen,mitään siis et nää silmillä muuta kuin että kuivaa on ja missä on vika.
Vain tarkat näytteet paljasti tuonkin talon todellisuuden.
Että siitä revitte nyt todellisuutta,talot on lähes arvottomia.Omistajat kuvittelevat ihan mitä sattuu ,ei järjen hiventä todellisuudesta kun rahaa pitää saada niin ei sa kuin muutaman euron enään.
200000euron mökki voi olla lähes arvoton vaikka onkin huipputontti.
Niin ja jos on omakotitalo vuokratontilla niin sillä ei ole euronkaan arvoa.
Siis vanhana,tänäpäivänä.
Ostihan ne tollot nousuvuosina vuokra tonttejakin vuokraoikeudella maksaen liki saman kuin omistus tonteista.
Pöljät on pöljiä.
Myy siinä sitten hapannut mökki vuokratontila nykyään,niin arvoa ei ole 100 euroakaan.
Kuka hullu noisya maksaa mitään.
"jos on omakotitalo vuokratontilla niin sillä ei ole euronkaan arvoa."
Vittu sä oot Luigihärvä sekasin :'D
SÄ OOT NIIN SAATANAN SEKASIN!
Kuka muistaa tämän niin hihkaiskoon hep.
Kerroin monin paikoin kaikkialla että kaikki halpenee ihan kaikki ruuasta lähtien asuntoihin,kaikki kokevat kolauksen ja halpenevat esim:otetaan vaikka tästä nyt esimerkki.
Olin siis tässäkin aikaa edellä ja tällä palstalla se on tiedetty,nyt kaikki laskee vuokratkin suhteessa.
Monikaan ei pysty kertomaan näinkin hurjia etukäteen 50 vuotta sitten oli vastaavaa.
Periaatteessa olen ihan hyvää hyyvyyttäni kertonut tänne tolloille the ratin kaltaisille mätäpäille mutta ei ,kova kalloisuus on peritty esiisiltä,se menee myös seuraaville .
Minä olin siis ihan eriplaneetalta kun te palstan hörhöt.
"K-ruokakaupat alentavat 2 000 tuotteen hintaa tässä ja ensi kuussa. Osa alennuksista on tullut jo voimaan."
http://yle.fi/uutiset/kahdentuhannen_ruokatuotteen_hinta_laskee__viimeksi_nain_pitka_hinnanlasku_50_vuotta_sitten/8604064
Vähittäiskaupassa ja nimenomaa ruokakaupassa on menossa kovin hintakilpailu mitä vuosikymmeniin on nähty. Olen itse alalla ja tiedän tämän. Kyseessä eiole kuin pienessä määrin yleinen hintojen lasku.
Hintoja voidaan tiputtaa vähentämällä kauppiaan katetta, ostoja enemmän keskittämällä, kovalla kilpailutuksella, halpamaiden tuonnilla, tehokkaammalla logistiikalla, tehokkaammalla taustatyöllä ja välikäsiä vähentämällä. Tässä on pääasialliset keinot joilla hintoja lasketaan.
Paljon puhutaan myös tuottajien kukkarolla käymisestä ja totta sekin on. Myös tuottaja hintoja kilpailuttaa aktiivisesti kaikki alan toimijat.
Vai niin ,suomenmätiä te olettekin.
Konkurssiin teidät pitää laittaa tai ainakin saartaa s-kauppa ja k-ryhmät pitää poltaa maanpäältä.
Sellaista paskaa jalostusta te sielä myytte,minä ostan tuottajalta mieluiten ja annan varat sille mileuiten,työ saatanan retkut olette pissittäneet kulujia,henkiteilstä pitäs ottaa .
Pitäkää saatanat törkynne minen osta teiltä,mene lidliin enemmin.
Perkele.
Ei pidä unohtaa (väliaikaista) kuljetuskustannusten laskua. Polttoaine on halpaa, mikä tarkoittaa että kuljetusyrittäjillä on mahdollisuus kilpailla laskemalla hintansa epäterveelliselle tasolle. Tietysti jos näin tehdään, niin polttoaineen hinnan noustua normaalimmalle tasolle (veikkaisin nousun alkavan jo loppukeväästä — mutta tämä on puhdas arvaus), ovat kilpailussa voittaneet ns. lirissä...
Kuljetussoppareissa on yleensa aina mukana polttoaineklausuuli, eli rahtihintaa korjataan sen mukaan ylos ja alas miten polttoaineen hinta muuttuu. Kauppaketjujen kuljetussopimuksissa en asiasta ole satavarma, mutta ainakin metsateollisuudessa kannolta tehtaan portille tuo on teollisuuden ja kone- / puutavara-autoyrittajien valisissa sopimuksissa kaytossa.
Hmm... Hyvä tietää. Tietysti tuo antaa tässä tilanteessa rohkealle tilaisuuden varastaa soppareita kun jättää tuon klausuulin pois...
""(veikkaisin nousun alkavan jo loppukeväästä — mutta tämä on puhdas arvaus), ovat kilpailussa voittaneet ns. lirissä...""
Ihan asiantuntevia kommentteja sinulta usein tulee mutta öljyn hinnan suhteen olen hieman eri mieltä. Iranin kauppasaarto ollaan purkaamassa ja maan öljyvarannot tulee maailmalle jakeluun. Iranissa on pula kaikesta ja hintataso matala joten pystyvät pumppaamaan öljyä länsimaille pilkkahintaan. Heidän tuottonsa 400,000 Barrelia päivässä ja rahantarve suuri.
Näinhän se teoriassa on. Lisäksi maailman öljyvarastot ovat aika täynnä, joten kysyntä on matalalla.
Ja tästä huolimatta ennustan, että jossain vaiheessa se hinta vain lähtee nousemaan. :)
"On täysin poikkeuksellista" - K-ryhmältä raju nokitus halpuutustaistelussa: 2 000 tuotetta
http://www.talouselama.fi/uutiset/on-taysin-poikkeuksellista-k-ryhmalta-raju-nokitus-halpuutustaistelussa-2-000-tuotetta-6245897
Mua niin riepoo nuo kusettaja kauppiaat,maidosta ei tuottaja saa kuin alta 30 centtiä ja tiloilta ei saisi ostaa.
No kauppias venyttää litran hintaa ja pyytää 1-2 euroa,ei perkele sentään.
ENINTÄÄN 50 SENTTIÄ SAA MAKSAA LITRA VAIKKA OLSI MIKÄ PASTERÖITY HYLÄPASKA TUOTE.
leivän hinta enintään 50 centtiä mieluiten 30 centtiä.
Työ perkeleet olette huijareita kiinteistö välittäjien kanssa.
Muista ottaa lääkkeesi!!!!!
Tai mene lääkäriin.....
HETI!
t: sä olet NIIN sekaisin....
p.s vapaa-ajan asunnolla eli kesämökillä oli kiva käydä lasten kanssa viikonloppuna kun luminen metsä on niin kaunis ja järvenjäällä hiihtely on mukavaa.....
Maksa saatanan juntti ite jos siltä tuntuu ja sinä pässi maksat ja kuplan kanssa,ostit ilmaa siis.
Miten vitun vanha kääkkä sinäkin olet perkele hiihellä nyt enään,ei taida käsittää lamansuurutta että olet hiihdellyt ihan liikaa pankkiin.
Kaikki kertoo ikäluokat,onko nuorekkaita muita kun minä enään,ei kai kaikki ole noita kääkkiä ja 60v ja elämä loppuu,päätmärkänä otitte lainaa ,voi vittu teitä saatanan uunoja,maksaa n yt tyhjästä ja kärsiä kuin muuli velasta.,voivittu sentään ,ettekö te käy kun halkopinoilla ja suksilla järvejäällä höyryä poistamassa..
Menkää nyt edes naisiin siitä homot.melko homosakkia.
Heiheihei.......
Rauhotu nyt senkin imbesilli-illitteraatti ettei suoni poksahda sun kusipäässäs.....
Juntti en voi olla kun olen koko 53 vuotisen elämäni asunut Helsingissä......
"Kuplat" ei paljoo kiinnosta, koti perheelle tarvitaan ja sellainen kun tarvitaan hankitaan!....
Ja hiihtäminen kuten kaikki ulkoilmaliikunta on mukavaa ja sitä paitsi tekee fysiikalle ja psyykelle hyvää...
Pankin kanssa olen toki ollut tekemisissä jo yli kaksikymmentä vuotta, maksellut asuntolainoja ensin kaksiosta, sitten kolmiosta ja nyt Helsingissä omalla 1000m2 tontilla sijaitsevasta 200m2 OK-talosta, ja makselen vielä vajaat kymmenisen vuotta (lainoja 190 000 € jäljellä).
Kääkkä kyllä, tälläinen 53v. hetero perheenisä.....pää ihan kuivana.....en ole kärsinyt veloistani, päinvastoin rahoittanut niillä kiinteistö ja asuinhuoneistokauppani...
Halkopinolla käyn hakemassa halkoja, sekä takkoihin että saunankiukaaseen, niin kotona kun kesämökillä.....
Naisiin ei, yksikössä kyllä, eli vaimon kanssa on peuhailtu jo parikyt vuotta....
t: tuplaa rauhottavien päiväannoksesi ettet ole muille vaaraksi.....
Siis helsinkiläinen juurikin on JUNTTI. Terveiset lontoosta.
Oho......
Oikeen Lontoosta.......
vautsivauuuuuuuu......(kumarretaas Lontoolaista......, kumarrrr, muuten mistäs nykyinen Londo-boare on kotoisin, eli missäs lipsahdit mutsis fjöösasta kuula edellä mosaiikkibetonilattialle?)
T: elämää, eli elämistä eli opiskelua ja työntekoa muunmuassa yhdistyneiden kuningaskuntien alueella jo parikymmentävuotta sitten...