Oon 20v työtön mies henkilö ja muuttamassa pikkuhiljaa pois vanhempien luota. Saan toimeentulotukea n.400ekk mutta eihän se riitä maksamaan koko vuokraa ja ruokia yms.. Mitä kaikkia muita tukia minun kannattaa hakea ja mistä? Pitääkö asunto olla jo valmiiksi katottu ja ilmoittaa sitten vuokran hinta ja tämmöset hakemukseen?
Vanhemmat lupasivat lainata takuuvuokraan :) et siitä ei tarvii stressaa mut oisin kiitollinen jos joku auttais mua näissä aika monelle päivän selvissä asioissa :D kiitos
Nuoren tuet
4
132
Vastaukset
- kirsikka39
Etkö saa työmarkkinatukea Kelasta?
- ainaskinnää
asumistukea haet kelalta.tarvitset liitteeksi vuokrasopimuksen ja talonkirjaotteen.tuki ei tule hetkessä joten rahaa maksaa eka vuokra täytyy myös olla.
- FiveSippleSteps
1. ota selvää sossusta paljonko on paikkakuntasi kohtuullinen vuokra
2. hae itsellesi alle tuon summan oleva vuokra-asunto
3. vie kopio vuokrasopimuksesta ja vuokralaskusta sossuun sen kuun hakemuksen liitteenä jolloin vuokrasopimus alkaa. Hae erillisellä hakemuksella myös täydentävää toimeentulotukea kalusteisiin ja ensiasunnon kuluihin yms.
4. jätä kelaan asumistukihakemus ja kopiot vuokrasopimuksesta ja laskusta
5. muuta uuteen asuntoon Tee sossuun hakemus, jossa pyydät sossua maksamaan takuuvuokrasi. Turha sillä ja takaisinmaksulla on sinua ja vanhempiasi stressata.
Lisäinfoa kysymällä: http://www.satakunta.net
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856304
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42859