Muuttuuko tulot jos käyn maanatait töissä?

työtönautokuski

Olisi töitä maanantaisi 5,5h eli kuukaudessa 22h palkka jotain 13e/tunti. Vaikuttaako tukiin. Saan asumistukea 290 päivärahaa n520e tt-tuki n120e.

3

74

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Venkuraattori

      Tienaisit siis noin 300 euroa. Uusien lakien mukaan tämän ei pitäisi vaikuttaa päivärahaan, mutta tulojen noustua toimeentulotuki loppuu. Asumistuki tuskin pienenee.

    • suosittelennn

      Saat täyden työmarkkinatuen, jos palkkasi on enintään 300 €. Asumistukeen on myös tuo 300 euron suoja. Kyllä töistä saatava raha aina mukavampaa on, ainakin omasta mielestäni. Yleensä on myös niin, että töissä oleva saa helpommin töitä. Eli kun olet edes osa-aikatyössä, niin mahdollisuutesi työllistyä kokopäiväisesti paranevat. Itsekin olen osa-aikatyöläinen ja rahan ohella pidän tärkeänä tiettyä rytmiä, mikä töissä ollessa elämään tulee. Vapaapäivät tuntuu monin verroin mukavammilta kuin jatkuva työttömyys. Samoin on mukava nähdä työkavereita. Kenties olisit oikeutettu myös työterveyshuoltoon, mikä olisikin iso etu.

    • Ja jos jokatapauksessa sossun pitää jättää nettotulosta 20% huomioon ottamatta. Varmasti ottavat tuon ylittävän osan tulona huomioon, Itse lähtisin valittamaan lakimiehen avustuksella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      133
      1725
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      228
      875
    3. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      144
      861
    4. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      36
      792
    5. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      73
      757
    6. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      737
    7. 54
      722
    8. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      83
      632
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      64
      623
    10. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      561
    Aihe