Lehdessä kerrottiin, että Pohjois-Koreassa on keksitty alkoholijuoma, joka ei aiheuta krapulaa. Einari Essonen piti tätä uutista kovin pelottavana. Jos tällaista viinaa alettaisiin Suomessakin nauttia yleisesti, niin se tietäisi liikevaihdon pienenemistä, sillä kylämme kaikki asiantuntijat ovat aina nauttineet krapulakaljansa Esson baarissa.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1453189848282.html
Ihmejuoma ei kiinnosta?
7
60
Vastaukset
- ken.uskoo
Joo ihmiset joisivat eikä tarvitsi miettiä krapulaa, todellisuudessa juttu ei pidä paikkansa.
- siilimuori3
Krapulakaljan tarve on alkoholiongelman merkki.
Essolaisilla ei A-ongelmaa
Meillä viisailla essolaisilla ei ole koskaan ollut A-ongelmia, vaikka olemme jo vuosikymmeniä nauttineet joka aamu krapulakaljan. Olemme nimittäin yhdessä sopineet, että päivän ensimmäistä keskaria nimitetään krapulakaljaksi.
Tämä sopimus syntyi ihan Einarin sanonnan pohjalta. Parlamentin perustamisen aikoihin hän aamuisin äänekkäästi ilmoitti, että taasko ne pojat ovat tulleet krapulakaljalle. Meidän mielestämme kokouspäivän ensimmäisen keskarin nimittäminen krapulakaljaksi on siten mukava wanha perinne.- siilimuori3
Pöivittäinen aamukeskari on alkoholiongelman merkki :).
- raitisreino
Minä en koskaan juo alkoholia. Paitsi joskus krapulaani...
Tyrkyti, myttyyn lykkyti.
H.- Uuno.E.Viinakokki
Joskus aikoinaan sai joiltakin "trokareileta" varmaan tuota samaa !
Juomasta ei tuulut krapulaa tosin humalakaan ei vaivannut pullon juotuaan. Jallupullossa oli väri kohdallaan ja Kossu oli kuultavuudeltaan oiken oloista.
Eihän vesi ja teellä värjätty tosin ollut halpaa maksoi 30 markkaa pullo. Joten kyllä varmaankin on vanhasta keksinnöstä kyse, ellei ole sitten "Kaanaan häiden loppuvarastoa". Siis teknisesti vedestä taiottua .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567835Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675931Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,665421Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515313Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084642Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1082359Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41251Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol51203Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa381046Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471032