Kuinka paljon uskaltaa juoksuttaa sakukoiraa (2 v) kun on pakkasta 17 astetta. Koira juoksisi mielellään kyllä mutta minua arveluttaa keuhkojen rasitus näin kylmällä.
Onko joku joka olisi lukenut tai tietää tällaisesta, täällä Helsingissä on ennätyskylmää.
Miten paljon liikuntaa pakkasessa
16
473
Vastaukset
- sakemannie
Jos pakkasta olisi yli -30 voisi olla varovaisempi juoksuttamisen suhteen..ei nuin pienestä mitään tapahdu.
- enjuoksuttasi
Normaalin kävelylenkitykset voit tehdä, jos koiran tassut ei palele.
En juoksuttaisi niin kovaa, että huohottelee suu auki, se ei ole koiralle hyväksi.
Koirallehan ei ole haittaa siitä, vaikka ei täysillä joka päivä pääsisikään juoksemaan, kestävyyttä tulee kävelemällä reippaasti.Joo kiitos tämä ehkä paras neuvo.
Tuli stoppi muutenkin kun takareisi reistaa. Ei liikuntaa nyt hetkeen. Jos haluat lukea niin kirjoitin sen lemmieläinpalstalle.
- ishlaben
Meillä käytetään ajokoirat vielä -20asteen pakkasessä metälmä jolloin ne varmasti juoksee, luulis sinunkii sakun pärjäävän jollei sairas ole....
- porvoonprovo
Ajurilla tissit ja pallit palelee....ei koiralle hyväksi -_-
- ishlaben
Nartuilla ns. Toppa liivit jotka suojaa koko rintakehän sekä mahan alusen!
- asdasdasddd
Mä en olis keuhkoista yhtään huolissani, jos koira on tottunut juoksemaan pihalla. Siellä ne huskytkin painelee valjakoissa täysillä -40c kylmyydessä.
Eniten olisin huolissani, että lämmitellään kunnolla ensin, ettei lihas revähdä yhtäkkisestä spurtista kylmässä. Monet koirat menee tosi paskaan kuntoon (varsinkin lyhytturkkiset) kun ei lämmitellä rauhaksiin ensin, vaan lähdetään kuin ammus.Sehän siinä tottumisessa onkin kun Helsinki on ollut lämmin kaksi viimeistä talvea. Tuntuu että koira ei itseänsä rajoittele vaan juoksee "tuhatta" kaiken aikaa. Ei tosin tänään (pakkasta 22 astetta) juossut kuin muutaman kerran viskasin että saa hieman energiaansa pois.
Noh huomenna lauhtuu.- rajatylitetty
Uutisissa "Koira kuoli pakkaseen Lieksassa - SEY: Ei ainoa tapaus".Pakkanen on koiralle pahasta, omistajan on velvollisuus huolehtia ettei koira raukka palellu.
- Miinus55
Kyseinen koira ei paleltunut liikkeeseen lenkitettäessä vaan liekaan. Eläinrääkkäystapaus ja sillä hyvä.
Tottumus on toinen puoli myös koirilla tässä ulkoilussa. Setterini (ei siis kummoista karvaa) ovat saaneet näissä pohjoisen 20-35 -asteen tammikuisissa pakkasissa aamuisen varttipissalenkin hihnassa, päivällä sama ja kolmen jälkeen 15-45 minuuttia paskaravia vapaasti (tässä nimenomaan se pakkasraja ja yli kolmessakympissä maks 10-15 min). Yksi neljästä pyrkii kramppailemaan siinä -25 asteen jälkeen, mutta muilla ei ole oireita kuivuvia tassuja lukuunottamatta ollut. Illalla taas se vartin tyhjennyslenkki mittariin "katsomatta". Ehkä meillä kävi näin. Lenkin jälkeen keppileikki jota 2-vuotias ei menossaan säästele. Takajalan etureiden revähdys??? Nyt parempi, oltiin maanantaina lekurissa. Ensi viikon jälkeen nähdään pitääkö kuvata. Yhdellä yhdeksästä koirastamme on ollut lonkkavika ja nyt tietty pelkään että kysymys on siitä.
- sari.matvelin
Sakemanni ei ole koira joka pärjää suomen talvessa turkista huolimatta.Jos pakkanen nousee yli -10-15 astetta koiraa eI tarvitse juoksuttaa ulkona.10-15 min lenkki riittää ja kotona sitten vaikka aktiivipallo jotta saa purkaa energiaansa.Koirat peittelee palelemista viimeiseen asti ja vasta kun koira nostelee tassujaan tai tärisee olisi aika mennä kipinkapin sisälle.Nyt ihmiset se järki käteen,vaikka on turkki ei tarkoita että tarkenisi,kylmä on siitä huolimatta.Ei ne huskytkaan pärjää alaskassa,niiden on vain oltava ja elettävä siellä.
- lllllllllllllllllllllll
Ei ne palelemista peittele. Saku vaan pärjää jossain 10-15 asteen pakkasissa hienosti, koska turkkia on ja myös alusvilla. Kun koira palelee, se nostelee jalkojaan, eikä peittele sitä. Kipua koirat usein peitteleekin, koska se on selviytymisen kannalta oleellista.
- sande16
Itse teen omien koirieni kanssa -15 -30 (tai siitä ylöspäin)asteen pakkasilla 15min pissatus / kakatus lenkin ja lauhemmilla keleillä (alle -15) 1h - 1.5h lenkin. Omilla koirillani on suhkot lyhyt turkki. Eivät muuten palele pakkasilla, mutta alkavat nostelemaan tassuja, kun niitä alkaa palelemaan. Toinen jopa syö hullunlailla lunta, vaikka onkin kova pakkanen (koira näyttää siltä, ettei olisi eläissään saanut ruokaa / vettä, vaikka saa (vatkin) kaksi kertaa päivässä ruoan ja vettä on tarjolla 24/7, joka vaihdetaan kerran päivässä) ja tassuihin ottaa kylmä. Toinen innoissaan piehtaroi lumessa, oli kovat pakkaset taikka ei.
- tsiisussentään
Siinä vaiheessa kun koira nostelee tassujaan pitäisi olla jo sisällä.Anturat ovat koiralla tunnottomat ja kun kylmä on ehtinyt anturoista hermoihin saakka on jo tosi kylmä ja paleltumariski on moninkertaistunut.Se ettei koira tärise ja nostele tassujaan ei tarkoita etteikö sillä olisi kylmä.Sakemanni ei omista aluskarvaa vaan kuuluu lyhyt tai pitkäkarvaisiin koiriin riippuen kumpaa laatua turkki on.Ettekö omistajina tiedä ettei koiranne omista Aluskarvaa?????Se on vain arktisilla roduilla eikä se niilläkään riitä kovilla pakkasilla.Niin.
No en. Pohjavilla ja päällyskarva kyllä löytyy.
Mutta eiköhän koiralla ole sama kuin ihmisellä. Jos asut "ei juurikaan kovia pakkasia" alueella kuten Helsinki on nyt ollut, se tottuu siihen kuten minäkin.
Ei voi verrata jatkuvissa pakkasissa olevia koiria eikä ihmisiäkään.
Minä totuin Kajaanissa siihen että välilla oli kunnolla pakkasta (-40) mutta poronnahkatossuilla vain paineltiin menemään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2742507Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."762419SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis121615- 1201598
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis511510Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj651397- 1331359
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711250Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821049Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731029