Loma Cornwallissa ja Devonissa

Brittifani

Varasin edulliset lennot ja vuokrasin auton kesäkuun alkuun Lontoon Gatwickiin. Olemme maassa noin 2 viikkoa.Tarkoitus on lomailla Devonissa ja Cornwallissa. Myös aiomme vuokrata jonkun kivan pysyvän asunnon, josta käsin kierrellä eri paikoissa. Onko jollain kokemuksia ko. seuduista?

4

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • simpson

      Muutama vuosi sitten lensimme Lontooseen ja ajokortittomina matkustimme junalla Paddingtonilta St. Austelliin ja majoituimme Carlyon Bayssa sijaitsevaan Porth Avallen hotel'iin, josta todella pidimme. Sieltä sitten kävimme taksilla Eden Projectissa ja junalla Penzancessa St. Michael´s Mountilla - suosittelen. Meillä oli vain kolme päivää käytettävänä ja siksi haluaisimme ehdottomasti palata seudulle ja käydä mm. Newquayssa ja joissain alueen puutarhoissa. Olimme Cornwallissa 15. - 17.7. ja paikalliset taksinkuljettajat kertoivat, että muutamana edeltävänä vuonna touko- ja kesäkuu ovat olleet kuivia, heinä- ja elokuu taas sateisia. Emme antaneet ajoittaisen sateen haitata kulkujamme; kannattaa varata tuulenpitävää ja jotain lämmintä vaatetta mukaan.

      • Brittifani

        Kiitos vastauksesta. Englannin kesätkin ovat muuttunet. Joka kerta on ollut hellettä, kun olemme olleet siellä viimeisen 10 vuoden aikana kolme kertaa. Etsimme Cornwallista loma-asuntoa. Kymmenestä sopivasta pitäisi valita se paras.12 vuorokautta maksaa 550-750 euroon.Ei kallista, kun vertaa Suomen hintoihin esim hiihtolomalla pohjoisessa.


      • simpson

        Kun olet useammin käynyt, niin osaatko suositella jotakin puutarhaa? Tai mitä muuta tahansa kohdetta. Tulevana kesänä matkaporukkaamme taitaa kuulua aikuinen ja kolme teini-ikäistä ja liikkuisimme taksilla, junalla ja busseilla.


      • Brittifani

        Bowood Bathin lähellä on paras. Lähellä on myös pari muuta hyvää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      125
      3123
    2. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      194
      2744
    3. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      65
      2185
    4. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      258
      1524
    5. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      4
      1464
    6. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      24
      1346
    7. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      3
      1201
    8. Ei ole liian myöhäistä..

      Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala
      Ikävä
      3
      952
    9. Ei osattu ratkaista etääntymistä

      Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.
      Ikävä
      115
      910
    10. Esprit hoitokdit Varkaudessa?

      Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin
      Varkaus
      103
      883
    Aihe