ja kansa maksaa hymyssä suin. sähköyhtiöt tekevät useiden satojen miljoonien voittoja, mutta korotuksille riittää perusteet ja verkon parannus on ikuinen syy kunnes lapin eukon viimeinen jänkämökki on varustettu maakaapelilla. ettei nyt vain menisi miljoonat omiin taskuihin kuten fortumin johdollakin...
Vastaukset 24
- Sähköwatti
Tästäpä jo aiemmin kirjoitin. Ei kiinnostanut silloin ketään, jopa sai osaksi vinoilua niinkus täällä on tapana kun asiallisia aloituksia. Tässä sitten kaikki ollaan vihreällä naamalla.
Mistäkö nyt sitten enää säästät kun siirron osuus on suurin sähkölaskussa, etkä voi valita siirtäjää.
Täytyy lähteä hankkimaan pärettä seinärakoon.- paikkahousu
Jos tässäkin kerätään mamuille,rahaa ja heidän ylläpitoon.Sillä jostain ne rahat revitään.Kai sähkö on rikkaiden merkki myös kohta.
Tämä on lailistettua ryöstää,jota tehdään Suomessa.Myös monessa asiassa myös.
Näin on kohta:Pärettä ja talkkunaa. - sähkönsiirtovero
Kyllähän valtio sähkönsiirrostakin veronsa ottaa, mutta tuskinpa se on korvamerkittyä "mamuille". Caruna taas jakanee voittonsa omistajilleen - pääomasijoittajille yms. tahoille.
- veronmaksajanacaruna
Mitenkähän paljon Caruna maksaa veroja Suomeen vai menevätkö voitot paratiisisaarille?
- ryereryery
caruna ollu tappiollinen ekat vuodet 10 miljoonaa
nyt maksetaan kun johtoja kaivetaan maan alle ja nekin on sinne kaivanu virolaiset ym muut itäblkinmaan työläiset ainakin meillä päin - Sähköwatti
ryereryery kirjoitti:
caruna ollu tappiollinen ekat vuodet 10 miljoonaa
nyt maksetaan kun johtoja kaivetaan maan alle ja nekin on sinne kaivanu virolaiset ym muut itäblkinmaan työläiset ainakin meillä päinEiköhän Caruna ole Fortumin "sukulainen" sillosten kauppojen kautta. Johdot on suurimmaksi osassa Suomea jo maan alla. Yhtiöhän ristittiin uudelleen, ettei yhdistetä Fortumiin. Korottakoot siirtoja siellä missä tarviaa. Onhan noi perusmaksutkin jo korkeat, kyllä niillä tehdään jo paljon.
Liliuksen purjeveneeseen tietty meni rahat mut vastuut siirty Carunalle. - Sähköwatti
Carunahan muisti nyt kuluttajia värikkäällä kirjeellä ja uudella hinnastolla. Perkele, vielä kehtaa nostaa kk:n perusmaksujakin.
Laskekaapa pirruuttanne tulevat 3 kk:n laskunne vaikkapa vanhan kulutuksen mukaan: uusi perusmaksu kwh velotus siirto sähkövero.
Ai että nousee kiitettävästi asumiskustannukset:( - PäivänPilaaja
Niinpä tuli kirje ja alko ärsyttämään........
- Sähvömies
Carunan hinnankorotusta laskettaessa pitää ottaa huomioon, että sähkövero on valmistevero, joka ei kohdistu sähkön siirtoon vaan sähköenergiaan. Näin vaikka valtiovalta/tulli on laittanut verkkoyhtiöt sähköveron kantajiksi. Carunan hinnakorotus on näinollen merkittävästi suurempi kuin mitä on ilmoitettu.
- En_maksa
Minä en rupea tuommoisia hintoja koiinkuljetuksesta maksamaan. Jatkossa haen itse kauppamatkalla suoraan carunalta pari ämpärillistä kerrallaan sähköä ohi kulkeissani.
- kiekieh
Mitä tästä sanoo kuluttajavirasto?
Minulta ei lisäeuroja heille heru. Minimoin sähkönkäytön! muutan vuoden kuluttua toisen sähköverkon piiriin.- KaikkiKulutNousee
perusmaksu ja siirtomaksu kun nousee ni ei auta vaikka kuinka minimois sähkönkäyttöä :(
- kyllä-kyrsii
Tänään kolahti korotuskirje minullekin, kyllä vituttaa! Kehtaavat vielä mainita , että sopimuksen voi myös purkaa, mutta sitten ei sähkö voi mitenkään saada! Hyi helvetti, kyllä meitä viedään kuin pässiä voimalinjoilla.
- HÖLMÖKANSAMAKSAA
CARUNAN OMISTAJIA AUSTRALIALAINEN INVESTOINTIPANKKI JA KANADALAINEN KUNNALLISVIRKAMIESTEN ELÄKESÄÄTIÖ BOREALIKSEN KAUTTA SEKÄ SUOMEN KUNNALLLINEN ELÄKELAITOS JONKA UUSI TJ TIMO KIETÄVÄINEN KK PALKKA 18000 €
ETTÄ SINNE... - himmelilissu
Kyllä varsinainen sähkön kulutus on sidoksissa siirtomaksuun ja sähköveroon. Siirtomaksu ja verotus siitä pienenee myös jos kulutat energiaa vähemmän. Perusmaksu on eri juttu.
Kyllä nyt kannattaa äänestää jaloillaan ja kuluttaa vähän energiaa.
Millään lailla ei 27% nousu voi olla verkon kehittämisen peruste.- Sähköwatti
Älä pehmosias höpise. Ootkos nyt ajatellu tota asiaa yhtään.. Mistäs enää vähennät sähkönkulutusta, jos pelkkä kulutus on kolmessa kuukaudessa n. 20€ ja kaikki muut lisät siihen päälle n. 50€,kysynpä vaan.?
- sähkölämmittäjä
En tiedä mikä nousee 27 % kun yösiirron päiväsiirtomaksu nousee 32,9% ja yösiirtomaksu 23,9% sekä pääsulakkeen kk maksu (35A) 54 % . hinnat otettu carunan hinnastoista
- voit-irtisanoa.vitsi
mitkä kytkökset Fennovoimaan ja intiaan rakentamisilla.Mitä ison naapurin seikkailut.
No nimen vaihdotko auttoivat. - hölmöläistenmaa
Sähkönsiirto on yksi viimeisiä asioita joita olisi kannattanut myydä ulkomaille. Verotkin jää suomelta saamatta. Seuraavaksi varmaan myydään vesilaitokset. Kohta ei tule sähköä eikä vettä jos ei maksa hirmusummia ulkolaisille veroparatiisiyhtiöille.
- hesarinlukija
Hesari on tehnyt jutun Carunan korotuksista, samoista asioista, joista palstalaiset ovat täällä kirjoitelleet parilla kolmella eri otsikolla. Asia on sama, korotukset koetaan kohtuuttomiksi.
Helsingin Sanomat 1.2. otsikoi: "Kuluttajaliitto arvostelee siirtohintojen korotuksia - Siirtohinnat nousevat Espoossa keskimäärin noin 30 prosenttia. Kuluttajalla on vain vähän valituskeinoja." Kuluttajaliiton pääsihteeri Juha Beurlingin mukaan näin suuret kertakorotukset eivät ole kohtuullisia. Kuluttaja ei pysty vaikuttamaan siirtoyhtiön valintaan, sillä siirtoyhtiönä toimii paikallinen monopoliyritys.
Beurlingin mukaan maakaapelointi on hyvä asia. Tästä huolimatta näin suuria korotuksia ei voi perustella.
"Kuluttajaliiton johtaja lakimies Tuula Sario vertaa tehtyjä korotuspäätöksiä vuokrankorotuksiin." Sarion mukaan hyvässä vuokratavassa vuokrankorotus voi olla korkeintaan 15 prosenttia kerralla.
Eduskunnan talousvaliokunnan pj. perussuomalaisten Kaj Turunen aikoo tuoda Carunan korotuksen eduskunnan talousvaliokunnan käsittelyyn. Turunen aikoo selvittää, ovatko "ilmoitetut korotukset kohtuullisia vai eivät".
Helsingin Sanomat 1.2. kertoo, että "Ylen tekemän selvityksen mukaan Caruna on siirtänyt varojaan Suomesta Alankomaihin, jossa verotus on selvästi alhaisempaa. Ylen mukaan yhtiö on vuonna 2014 maksanut kymmenien miljoonien liikevoitosta yhteisöveroa vain 1,6 prosenttia".
Lehtijutun mukaan kuluttaja voi valittaa hinnankorotuksesta kuluttajariitalautakuntaan. Lautakunnan päätöstä yhtiön ei ole pakko noudattaa, se on vain suositus. (www.kuluttajaliitto.fi) - Rosvoyhtiö
hesarinlukija kirjoitti:
Hesari on tehnyt jutun Carunan korotuksista, samoista asioista, joista palstalaiset ovat täällä kirjoitelleet parilla kolmella eri otsikolla. Asia on sama, korotukset koetaan kohtuuttomiksi.
Helsingin Sanomat 1.2. otsikoi: "Kuluttajaliitto arvostelee siirtohintojen korotuksia - Siirtohinnat nousevat Espoossa keskimäärin noin 30 prosenttia. Kuluttajalla on vain vähän valituskeinoja." Kuluttajaliiton pääsihteeri Juha Beurlingin mukaan näin suuret kertakorotukset eivät ole kohtuullisia. Kuluttaja ei pysty vaikuttamaan siirtoyhtiön valintaan, sillä siirtoyhtiönä toimii paikallinen monopoliyritys.
Beurlingin mukaan maakaapelointi on hyvä asia. Tästä huolimatta näin suuria korotuksia ei voi perustella.
"Kuluttajaliiton johtaja lakimies Tuula Sario vertaa tehtyjä korotuspäätöksiä vuokrankorotuksiin." Sarion mukaan hyvässä vuokratavassa vuokrankorotus voi olla korkeintaan 15 prosenttia kerralla.
Eduskunnan talousvaliokunnan pj. perussuomalaisten Kaj Turunen aikoo tuoda Carunan korotuksen eduskunnan talousvaliokunnan käsittelyyn. Turunen aikoo selvittää, ovatko "ilmoitetut korotukset kohtuullisia vai eivät".
Helsingin Sanomat 1.2. kertoo, että "Ylen tekemän selvityksen mukaan Caruna on siirtänyt varojaan Suomesta Alankomaihin, jossa verotus on selvästi alhaisempaa. Ylen mukaan yhtiö on vuonna 2014 maksanut kymmenien miljoonien liikevoitosta yhteisöveroa vain 1,6 prosenttia".
Lehtijutun mukaan kuluttaja voi valittaa hinnankorotuksesta kuluttajariitalautakuntaan. Lautakunnan päätöstä yhtiön ei ole pakko noudattaa, se on vain suositus. (www.kuluttajaliitto.fi)Rahastus koko aikaa korottaa asiakkaidensa sähkönsiirtohintoja
rosvoyhtiö!
- laillisenRosvouksenUhri
Ahne ja paskaa palvelua. Pitäisi ostaa oma iso diesel genu ....tana! Kulutus 50000kw vuodessa ja hintojen korotus hirveä. Asun vielä paikassa jossa aina ollut maajohto, pitää sitten meikäläisen kukkarosta maksaa maakuntien investointeja ilma johdoista maahan.
Isolla äänieristetyllä genulla vesijäähdytyksellä saisi talon sähköt ja lauhdevedellä osaan lämmityksestä. Ja varmasti on halvempaa, kuin carunan sähkönsiirto kokonaisuudessaan. Pitää alkaa suunnittelemaan.... - Anonyymi00024
sähkönsiiirto-maksu nousee mitä enemmän on tuuli-härdellejä huollettavana ja pyörimässä pitää voidella rasvakin päivittäin niitä tuulivoimaloita.
ihmisen energiaa menee enemmän kuin se tuulivoimala tuottaa...- Anonyymi00025UUSI
Nuku yöllä, uni puhdistaa aivoja. Ei tule sitten tuollaisia aivopieruja.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591261
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S701233Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei7951Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125916- 109909
- 48786
- 38783
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.41737Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.77702- 51686
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66681- 64669
Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev139647Nyt kaatuu Kuisla
Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee29624- 54585
- 58559
- 95541
- 60504
Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni
Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?21502- 35467