Kylmä yö jälleen tulossa

Tänä talvena on monessa kerrostaloasunnossa tullut vilu. Onneksi itsellä on ok-talo, jossa varaava takka. Sitä osaa koko perhe arvostaa - pystykoira mukaanlukien. On lämmintä ja mukavaa.
16224
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Joo kiitos vaan. Espoossa -18 astetta näyttää mittari. No takaa lämmitelty pitkin iltaa ja nyt sammutettu. Talossa mukavasti lämpöä ja muuri ja takka lämmin....

Äänestä

ei mulla ainakaan 2krs sisälämpö 23 tarkkenee

Äänestä

Jämpti 22 astetta. Kaukolämpö ja vesikiertoinen lämmitys koko asunnossa.

Äänestä

Kerrostalokämpissäkin on eroja...

Itse olen asunut sellaisessa, jossa oli hemmetin kylmä aina kun ulkolämpötila laski alle -10 asteen. Toisaalta kaverin nykyisessä kämpässä on sopivan lämmintä talvella, mikäli ulkona on -20 tai kylmempää. Jos on lämpimämpää, pitää pitää ikkunoita auki, mutta sitten taas yöllä vetää ikävästi...

Erona se, että kaverin taloyhtiössä on paljon ns. mummoja, jotka ovat onnistuneet säätämään koko talon noin 26 asteen lämpötiloihin. Siinä ei paljon pattereiden sulkeminen auta, kun seinät, katto ja lattia hohkaavat kuumaa...

Itse en eilen illalla jaksanut takkaan tulia laittaa. Lämmityksestä huolehti sitten sähkö. Ilmanvaihtokoneelle meni 18 asteista ilmaa, mutta tämä on puoliksi harhaa, koska osa ilmasta tulee saunasta ja lämminvarastosta, joita pidän tarkoituksella viileinä. Ovat näillä pakkasilla jossain 10 asteen lähettyvillä... Sisälämpömittari näytti noin 20 astetta ja kun lattiat olivat lämpimät, se riitti hyvin.

Äänestä

että kerrostaloissa tulee vilu, oletkos niissä monessakin porraskäytävässä majaillut öisin?

Äänestä
  • Tuossa kuuntelin työkavereiden juttuja.. mantteli päällä ollaan sisälläkin. Toki olen opiskeluvuosinani asunut kasarmilla ja kylmähän niissä asunnoissa oli aina talvisin.

    Äänestä

Vai oikein pystykoira

Äänestä
  • Jokaisella isänmaallisella ok-asukillaa on kotia vartioimassa rotukoira, esimerkiksi kansalaiskoiramme Suomen pystykoira.

    Äänestä

OK-talossa aamulla yli 24 astetta, eilen lämmitetty varaava takka hohkasi miellyttävää lämpöä. Pitää illalla poltella taas pari pesällistä.

Äänestä
  • Meillä taas oli aamulla juuri se lämpötila, joka on termareista säädetty. Huonekohtaisesti. Takka oli kylläkin edelleen lämmin, kun sen illalla lämmitin, mutta vastaavasti tietysti muut lämmitysjärjestelmät laskivat omaa lämmitystehoaan.

    Ei mitään ylilämmittämistä meillä. Lämpimät lattiat kun on, niin parikymmentä astetta riittää. Ei tarvitse villasukkia, eikä kyllä sen puoleen mitään muutakaan vaatetta, kun aamulla suihkuun suuntaa...

    Ulkona vähän vilummat -30 astetta. Ei viitsinyt alasti paljoa siellä kävellä...

    Äänestä

  • "Ulkona vähän vilummat -30 astetta"

    Taidatkin asua nyt kumminkin siperiassa tai kaukana helsingistä ja 100000euron tontin kanssa niinhän se oli viimeksi kun suusi aikaisit.

    Siis mitenkä sullatuolla mökkissä on kuitenkin noin ikävää asumista sinällään?

    Mäen kyllä ihan oikeasti tarkenisi omassa talossa noin kylmillä lukemilla,sitä paitsi minä möisisin talon samantien pois jos talossa ei ole vähintään samat helle lukemat kesät ja talvet,minimi olisi 25 c se ihan minimi ,uunilla ja helloillasun muilla takoilla voi lämmiitää talon niin ettei patterit ingu,se että millainen on talo on sitten jo toinen juttu?

    Mmin kotona omakotitalossa vaikka onkin vaatimaton on oikeasti lämmintä, 27 c ei ole paljon vaan sellainen keskiverto lämpö,oikein kun haluaa lämpöä on se 30 asteen kulmilla koko talo.

    Minä en kyllä suostu perheineni asumaan 20 asteessa koska meillä on varaa olla lämpimässä,the rat :tin -30 asteen kohdalla meillä oli sisällä noin 30 astetta jos mukavuutta haetaan.

    Mitään ei pueta villasukkisa ym päälle missään,se on talon vika jos se ei kepeesti lämpene tai rakennettu niin ettei se ole taloudellisesti järkevää olla lämpimässä.

    Minäkin kävin yksityisen omistamassa kerrostalo asunnossa niin ylin kerros oli viileä ja kävin vain ja totesin,kaveri valitteli viileyttä.

    Vai ei se rat pidä kotiaan edes lämpimänä?

    Meillä on kesät ja talvet lämmintä,omakotitalo lähtökohtaisesti on minulle sen takia trkeä ettei voi ja en suostu alle 25 se siis on ihan minimi ihan minimi ja silti on halpaa asua.

    Muuta the rat jonnekkin karasmiin on nuo sinut elkeet niin kerrostalo veijarin juttuja jo.

    Äänestä

  • Talvi kuluu rattoisasti kipinämikkona. Ei tarvi miettiä, mitä tekisi, kun ei voi muuta tehdä. Pari vuorokautta kun on kotoa pois, putket jäässä.

    Äänestä

Kyllä olisi elämä ankeaa värjötellä kuukausi sotalla villahousut tai sukat jalassa.

Te ette varmaan the ratin kaltaise pidä autokaan käynisssä niin kuin varakkaamat miehet tekee.

Useimat paunuu jääkalikkana tien päälle,minulla auto lämmitetään niin etten useinkaan mene jos on pakkasta lujasti edes autoon mikäli auto ei ole ollut käynissä pihalla vähintään puoli tuntia,monesti käy tunnin verran ennen kuin edea nousen tai suostun autoon istumaan.

Oletteko te palstan kingit noin paskalla paikalla asuvia ja ette etsi mukavuuksia ym...minulle lämpö on ehto tai en asu suomessa,en suostu mihinkään kylmään,ulkonakin jos on kylmä niin en värjöttele,joillakin näkyy lämpöhaaraleita mutta kun ne on pihejä eivätkä osta kunnon vaatteita.

Minulla on kunnon vaatteet ,joissa tarkenee vaikka olisi 40 astetta pihalla.

-30 astetta jos on niin se ei ole mitään jos on kunnon vaatteet.

Äänestä

Kyllähän sitä vilu pakkasilla tuli, kun viime viikonloppuna pamahti taloyhtiön lämmönjakohuoneesta lämmön jakaja. Siinäpä oltiin viikonloppu ylitse ilman lämmintä vettä ja huoneistossa alkoi pikkasen viileätä olemaan, parhaimmillaan oli 16astetta. Keskiviikkona saatiin vasta kuntoon.

Äänestä
  • On se tosiaan kasarmilla vaikeaa, ja kun ei edes ole vaihtoehtoista lämmitysmuotoa, voi koko kuutiosta muodostua varsinainen jääkaappi.

    OK-talossahan tietysti laitetaan varaavaan takkaan lämpöä, mikäli ensisijainen lämmitysjärjestelmä syystä tai toisesta pettäisi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ok-majesteetti kirjoitti:

Tänä talvena on monessa kerrostaloasunnossa tullut vilu. Onneksi itsellä on ok-talo, jossa varaava takka. Sitä osaa koko perhe arvostaa - pystykoira mukaanlukien. On lämmintä ja mukavaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu