En ikinä uskonut, että olisin kirjoittanut tänne, mutta nyt sekin päivä koitti.
Minulla on primaarinen munasarjojen vajaatoiminta, mikä käytännössä tarkoittaa, että minulla on ollut koko elämäni hormonaalista häiriötä. Tämä huomattiin tietenkin vasta kun kuukautiset eivät ikinä alkaneet. Noin 15-16 vuotiaana rupesin ramppaamaan tutkimuksissa ja estrogeenilääkityksen jälkeen kuukautiset alkoivat. En ole ikinä kuullut, että kenelläkään muulla olisi sama vaiva. En ole edes internetin ihmeellisestä maailmasta löytänyt kaltaisiani luonnonoikkuja, heheh. Onko täällä ketään, joka tunnistaa itsensä? Onko ketään kanssaheimolaisia?
Koska munasarjani ovat ”vialliset”, en voi tulla raskaaksi ilman luovutettua munasolua. Olemme mieheni kanssa aloittaneet raskaaksitulo-prosessin, mutta älyttömän hidastahan tämä on. Aloitimme kesäkuussa ekat tapaamiset lääkärin kanssa ja olemme myös käyneet pakollisilla psykiatrinkäynneillä. Ei olla kuitenkaan vieläkään jonossa. No, eiköhän asia kohta taas etenee :)
Voimia ja haleja kaikille <3
Primaarinen munasarjojen vajaatoiminta
6
2894
Vastaukset
- Elllan
Täältä löytyy toinen , ikää 23 v . Pof todettu syyskuussa 2015.
- sddsd
Tiedän ihmisen, jolla vastaava vika. Hän meni täällä yksityiselle, koska sinne pääsee suorilla jonottamatta hoitoon luovutetuilla munasoluilla.
- Täällätoinen
Ensimmäinen kerta, kun koen tarvetta vastata tällaisiin keskusteluihin.
Täällä toinen jolla primaarinen munasarjojen vajaatoiminta. Tekstisi oli lähes suoraan kuin omasta elämästäni. Itsellä myös todettu yläasteikäisenä ja estrogeenilääkitys käytössä. Minulla ikää 23 ja myös haaveissa tulla raskaaksi.
Ollaan hakeuduttu hoitoihin viime vuoden loppupuolella. Piti vain saada lähete, mutta sitten lääkäri ilmoitti että kunnallisen puolen hoidot ovat jäädytetty kunnes asioista päätetään valtakunnallisesti. Eli lähetettä ei voitu tehdä.
Nyt ainoa mahdollisuus on lähteä yksityiselle hoitoihin, koska haluaisin päästä aloittamaan hoidot mahdollisimman pian.
Harmittaa vaan, kun kaikki on kiinni rahasta. Entä jos ensimmäisellä kerralla ei tärppääkään. Mistä hankitaan taas toiset noin 7 000 hoitoihin :(- Filippa89
Mä palaan keskusteluun parin vuoden jälkeen (olen siis sama henkilö, joka on aloittanutkin keskustelun). Uskon, että kaikki jotka kärsivät munasarjojen vajaatoiminnasta pelkäävät lapsettomuutta ja se on aika kamala asia, että asian saa tietää jo murrosiässä (mikäli vajatoiminta on primäärinen, eikä kuukautiset ala). Se on oikeasti aika iso ja yksinäinen taakka kantaa.
Minulla on nyt takana lapsettomuushoidot lahjoitetulla munasolulla ja kolmannella kerralla tärppäsi. Tänään voin siis kutsua itseäni pienen 10kk vanhan tytön äidiksi. Toivon, että tämä tuo jollekin toiselle toivoa.
Ymmärrän vasta nyt, kuinka paljon tämä sairaus ja lapsettomuuden pelko on ahdistanut minua. Yleensä äitiys on rankkaa ja ihmiset valittavat rankoista ajoista, itse olen ollut niin kiitollinen tästä lahjasta, että olen onnellisempi kuin koskaan. En voi sanoin kuvailla, kuinka iso kivi on tippunut harteiltani.
Toivon sydämeni pohjasta, että kaikki lapsettomuudesta ja munasarjojen vajaatoiminnasta kärsivät saavat lopulta oman pikkuisensa <3 Paljon voimia ja haleja kaikille. Koitan jatkossa tarkkailla tätä ketjua aktiivisemmin, niin voin mielelläni antaa vertaistukea. - Anonyymi
Filippa89 kirjoitti:
Mä palaan keskusteluun parin vuoden jälkeen (olen siis sama henkilö, joka on aloittanutkin keskustelun). Uskon, että kaikki jotka kärsivät munasarjojen vajaatoiminnasta pelkäävät lapsettomuutta ja se on aika kamala asia, että asian saa tietää jo murrosiässä (mikäli vajatoiminta on primäärinen, eikä kuukautiset ala). Se on oikeasti aika iso ja yksinäinen taakka kantaa.
Minulla on nyt takana lapsettomuushoidot lahjoitetulla munasolulla ja kolmannella kerralla tärppäsi. Tänään voin siis kutsua itseäni pienen 10kk vanhan tytön äidiksi. Toivon, että tämä tuo jollekin toiselle toivoa.
Ymmärrän vasta nyt, kuinka paljon tämä sairaus ja lapsettomuuden pelko on ahdistanut minua. Yleensä äitiys on rankkaa ja ihmiset valittavat rankoista ajoista, itse olen ollut niin kiitollinen tästä lahjasta, että olen onnellisempi kuin koskaan. En voi sanoin kuvailla, kuinka iso kivi on tippunut harteiltani.
Toivon sydämeni pohjasta, että kaikki lapsettomuudesta ja munasarjojen vajaatoiminnasta kärsivät saavat lopulta oman pikkuisensa <3 Paljon voimia ja haleja kaikille. Koitan jatkossa tarkkailla tätä ketjua aktiivisemmin, niin voin mielelläni antaa vertaistukea.Moikka, itselläni sama sairaus ja ahdistaa suunnattomasti se jos lapsettomuushoidot eivät tärppää tai jos tärppäävät miten kertoa lapselle asiasta, että hän on munasolu luovutuksella saanut alkunsa? Miten lapsi tähän reagoi, kokeeko hän jonkilaista identiteetti kriisiä? Nämä kysymykset pyörivät kovasti mielessä ja olisi mukava kuulla vastauksia ja kokemuksia asiaan liittyen. Kiitos etukäteen!
- Anonyymi
Hei, ilahduinpa tällaisesta ketjusta. Olen käsitellyt tätä aihetta yksin pienessä mielessä noin 15 vuotta. Jotenkin helpottaa hirmuisen paljon kuulla, että kohtalontovereita sittenkin on. Teini-iän myllerryksessä lapsettomuudesta kuuleminen ja murrosiän indusoiminen lääkkeillä osui niin tiukkaan paikkaan identiteetin muodostamisessa, että kärsin asian aiheuttamista traumoista vieläkin. Lasten hankinta ei vielä ole ajankohtaista, mutta toivon sen olevan mahdollista lahjamunasoluilla.
Olisikohan kiva, jos olisi joku yksityinen keskusteluryhmä?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831449Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä671235Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2021213Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2191204Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121049Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041009Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍134936Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65913Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123798- 78791