Vuokralaiseni ilmoitti asunnossaan olevan suihkukaapin särkyneen edellisenä yönä. Oli aamulla huomannut kylppärin lattialla lasinsiruja, katsonut suihkukaappiin ja havainnut takaseinässä ison halkeaman. Kaapissa on viisi seinäpintaa ja ovi, joista siis vain yksi seinäpinta vahingoittunut. Seinät ovat karkaistua turvalasia. Vahingoittunut pinta on kauttaaltaan säröinä ja lasinpalat karisevat irti vähitellen. Päästessäni paikalle vahinkoa katsomaan oli seinän alareunasta karissut lasia muutaman sentin verran sekä keskellä seinää tuo mainitsemani iso halkeama/reikä. Onko muilla kokemuksia vastaavasta; suihkukaapin tai -seinän selittämättömästä hajoamisesta? Entä tietoa, mistä em. vahinko olisi voinut aiheutua? Kaappi on ostettu ja asennettu paikalleen v. 2009, eli on hyvän aikaa jo toimittanut tehtäväänsä. Voisiko kuitenkin olla syytä epäillä, että lasi olisi jo valmistusvaiheessa kärsinyt vahinkoa? Tai että asennuksessa olisi tapahtunut virhe? Vaikuttaako kaapin asento suhteessa lattiaan tai seinään asiaan jollakin tavalla? Entä kaapin viereen (ei kuitenkaan siihen kiinni) sijoitettu pyykinpesukone, jota linkoustoiminto tärisyttää? Pesukone ei ollut käynnissä kyseisenä yönä, jolloin kaappi/seinä hajosi.
Onni onnettomuudessa, ettei vuokralaiseni ollut suihkussa hetkellä, jona seinä paukkui hajalle.
Suihkukaapin lasiseinä hajosi selittämättömästi
4
3119
Vastaukset
- hoit_su
Kyllähän noita tapahtuu, olen kuullut lasipöytien "räjähtämisestä" ja olen ollut vieressä kun saunan löylyhuoneen lasiovi poksahti tuhannen päreiksi ihan noin vaan. Kait siellä jonkunlainen jännitys täytyy olla, joka sitten laukeaa joskus. Tuosta löylyhuoneen ovesta sen verran, että hajoaminen tapahtui pari vuotta oven asentamisen jälkeen.
- Jännitystäsielläjatääl
Auton ikkuna hajosi noin yhtäkkiä keskellä kaupunkia torilla. Ensin luulin että joku ampui sen pirstaleiksi, säikähdin oikein kunnolla. Oli kylläkin keskipäisä.
Ympärille kerääntyi ihmisiä katsomaan, se pamahti vain äkillisesti säpäleiksi. Onneksi palaset ei lentäneet kyydissä olleiden lasten silmiin.
Se oli Opel Zafiran takasivuikkuna. - NimetönMerkki
Karkaistu lasi voi mennä itsestään tuhannen päreiksi, jos siihen on valmistusvaiheessa jäänyt liikoja jännityksiä. Asennuksessakin on voitu kämmätä, jos vaikka jää levy pikkusen kuperaksi johonkin suuntaan, niin sitten ei huonolla tuurilla tarvita kuin pieni napaus oikeaan / väärään kohtaan, ja taas ropisee sirpaleita.
- kaikkeen.on.selitys
Se vuokralainen oli vaan kännipäissään rikkonu sen lasiseinän, ei kehdannut seuraavana pävänä vain myöntää sitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊931438Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1841400Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?761175- 901125
- 81985
- 83979
- 39952
Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa66905Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v78888Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/5841