Olimme Prahassa lomalla neljästään. En ole koskaan nähnyt mitään niin kaunista kuin tämä uskomattoman ihana kaupunki. Varsinkin vanha kaupunginosa on mykistävän ihana. Pikkukujat ovat aivan vertaansa vailla ja Kaarlen silta on varmasti tunnelmallisin silta maailmassa. Olen aivan rakastunut tähän IHANAAN kaupunkiin.
Sinne on pakko palata uudestaan.
Kaunis Praha
5
1412
Vastaukset
- Prahan kävijä
Mahtava maa todellakin ja mikä kaupunki! Eikä pelkästään halvan oluen ja ruoan takia, rakennukset, sillat, ravintolat.. Hyvät muistot jäi.
- se on
Mielestäni Praha hakkaa mennen tullen pariisit ja lontoot.
Lisäisin vielä tähän ihmiset. Ovat omalla tavallaan arvonsa tuntevia hiljaisia (tarkoitan ettei nuorisokaan revi suutansa vaan vanhempia ihmisiä kunnioitetaan). Olutpaikoissa kyllä puhetta riittää. Siis kertakaikkiaan ykkösmesta Euroopassa joka suhteessa.
Olen Prahassa eksynyt jopa oopperaan, jota en todella muualla ole tehnyt. Koko kaupunki saa minut hulluksi ihastuksesta.
Kannattaa käydä loma-ajan ulkopuolella. Ei ole näitä meikäläisiä öykkärituristeja joka paikassa. Heílle tuntuu merkitsevän vain edullinen kalja eniten Prahassa.
Erinomainen julkinen liikenne. Viikon lippu ei maksa kuin 8 euroa ja voit liikkua ympäri Prahaa millä haluat paitsi et taksilla.
Hurraa - ihastunut
niinpä- minäkin ihastuin Prahaan ikiajoiksi. Sinne on pakko päästä uudelle. Kävimme siellä alkukeväästä ja paikka oli niin kaunis että!!
Kiertelimme pitkät päivät kaupungin kujia ja löysimme aivan mielettömiä paikkoja. Aivan kuin olisin ollut 5 päivää keskellä kaunista satua!
Ruoka oli hyvää ja olut maistui. Ja miten halpaa kaikki oli, jos jaksoi hieman etsiä kauempaa ruokapaikkaa..
Aivan pakko päästä takaisin!- Johannes
Mentiin kaverin kans muutama vuos sitten Milanoon ja oli pakko valita joku Euroopan kohde pysähdyspaikaksi ja valittiin Praha. Menomatkalla vaan vaihdettiin konetta ja otettiin kentällä oluet ja paluumatkalla jäätiin sitte neljäksi päiväksi. Aika oli helmikuun loppu ja kentän hotellibuukkauksesta saatiin keskustan neljän tähden hotellista huone 30 euroo yö. Se oli ehkä paras matkailuviikonkoppu koskaan. Ei paljon turisteja, oluttuvissa paikalliset kyseli ja tarjos ja me vuorostamme. Ilma oli kuulas mutta ei kylmä ja kuten mainitsitte, kaikki oli niin kaunista... Mulla on kohta viikonloppuvapaa... Jos Finskillä on äkkilähtö niin minähän lähden!!!
- Prahailija
Eihän tähän voi kuin yhtyä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703169
- 622515
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562146Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942065- 551972
- 421604
- 401570
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141263EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391188- 61103