Kuukautissieni, kutsutaan myös sienitamponiksi tai luonnon sieni tamponiksi. Mistä niitä saa? Netissä tasan yksi kauppa myy? Myytäiskö jossain muuallakin? Ja sellaista jossa olis jo joku poistonarusysteemi valmiina?
Mistä voi ostaa sienitamponeja?
Sienestäjäkö
61069
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Yök.
Kokeilin joskus vuosia sitten, ja minulla ei ainakaan toiminut, läpi vuoti. Kuukautiskuppi on paljon toimivampi vaihtoehto. Ja todennäköisesti hygienisempi. Kaikissa vessoissa ei edelleenkään ole pesuallasta. Eli miten ajattelit saada sienitampponin puhtaaksi? Kuukupin sentään saa puhdistettua vaikka paperilla ja kosteuspyyhkeillä.
Tamponille taitaa olla vain nämä kaksi ympäristöystävällistä vaihtoehtoa: sienitamponi ja kuukuppi. Kuukuppi mulla on jo. Hyvä juttu minulle, synnyttäneelle ja jo omaa kehoani tuntevalle naiselle. Mutta en lähtis suosittelemaan sellaista vielä tyttärelleni, jolla vasta äsken alkoi kuukautiset (sehän on ihan pelottavan ison näköinenkin aloittelijalle - myös se pienempi koko- mielestäni) Sienitamponia jossain netin syövereissä ehdoteltiin nuorille, väitettiin pehmeäksi ja arveltiin sen vuoksi helpoksi asettaa. Ja väitettiin hyväksi vähävuotoisiin päiviin. Ideana olis nyt kokeilla pitääkö nämä väitteet paikkansa ja ympäristöystävällisyyskin toki painaa vaakakupissa. Totta, että se sopinee lähinnä vain kotikäyttöön noiden mahdollisten pesuongelmiensa takia, mitään ei häviä jos kokeilee, hintakin taitaa pyöriä muutamassa eurossa. Mistä ostit oman sienitamponisi silloin?
Kuukuppejahan on tosi monen mallisia. Kaikkia merkkejä ei saa Suomesta, mutta netistä tilaamalla saa pieniäkin malleja. Esim. Melunasta on tosi pieniäkin kokoja, jotka sopii hyvin nuorille tytöille.
Aloitin itse kuukupin käytön 15-vuotiaana neitsyenä Mooncupilla, jossa on kamalan paksu reunus. Kyllä se aluksi oli vaikeaa, mutta opin nopeasti, eikä tehnyt mieli enää ikinä koskeakaan tamponeihin tai kertakäyrtösiteisiin.
Jos kuukuppi pelottaa, niin kestositeet on myös ihan hyvä vaihtoehto. Ovat paljon mukavampia kuin kertakäyttösiteet. Plussana se, että niitä saa erilaisilla kivoilla kuoseilla, joka tekee menkoista ehkä ihan hitusen kivemmat.
Tässä on yksi hyvä video aiheesta: http://youtu.be/zcYK5wz4eu0
Eli siis nuorille tytöille sopivista kuukupeista.
Ei tee mieli koskeakaan muuhun kuin kuukuppiin, mutta synnytys ja sitä seurannut leikkaus tuhosi ruumiini. Älkää hyvät ihmiset täällä kertoko mikä sopii kaikille, kun ei sovi.