Tulli ja melatoniini!

106

Eli tilasin iherbistä 3mg:n vahvuisia melatoniineja. Nyt tuli saapumisilmoitus "tulliselvitettävästä lähetyksestä". Onko mulle mahdollisesti tulossa sakkoja tästä? Entä jos jätän vaan tullaamatta? Vai voiko tulli vaan takavarikoida nuo ja antaa mulle muut?
Aiemmat paketit on tullut ilman ongelmia. Harmittaa kun paketissa on muutakin tärkeää ja olin säästänyt paljon bonuksia tähän tilaukseen :( Miten mun pitää toimia nyt?

11

466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 106

      Niin joo tosiaan, ja tilaus ei painoltaan tai arvoltaan ylittänyt tuota rajaa että pitäisi tulliin jäädä.

    • luulisinnäin

      Olisit ilmoittanut lähetyksestä,nyt vähän kusisempi tilanne. Paketti on otettu pistotarkastukseen,tavara ei tuontikelpoista. Saattaa olla kiellettyä ainetta mukana,poliisi ottaa yhteyttä jos näin on. Haastemies tuo kutsun oikeuteen,sieltä tuomio (sakko), nimi rikosrekisteriin ja asia loppuunkäsitelty.

    • näinonnäreet

      Voit saada jopa tonnin sakkoa.

      3mg melatoniini on lääke suomen laissa.

      Miksi et pyytänyt lääkäriltä reseptiä ja ostanut suomesta 3mg melatoniinia, jos se kerran toimii sulle?

      iHerbin sivuilla lukee, että he eivät ota vastuuta, jos joku tilaa laitonta tavaraa.

      Eli todella tyhmästi tehty.

      Melatoniini on suomssakin todella halpaa, kun ostaa reseptillä ison satsin.

      Kelakorvausta siitä ei saa.

    • 106

      Olen tässä kuuden vuoden sisään tilaillut vahvempiakin melatoniineja ilman ongelmaa, onko tulli alkanut ottamaan tarkempaan syyniin tässä vuoden sisään noita? En jaksaisi lääkärissä ravata joka kerta kun melat on lopussa ja täälläpäin jostain syystä mielummin syytävätkin unilääkkeitä ja melatoniinia nihkeästi. Tiedän että otin itse riskin mutta jos en tuota selvitystä tee niin meneekö paketti vaan takaisin?
      Ja osaako joku sanoa että onko se tilauksen loppusumma alennuksien kanssa vai ilman?

      • 1105

        Ilman alennuksia, tilauksen todellisen arvon mukaan.


    • näinonnäreet

      Uusi käypähoito on lääkkeetön unettomuuden hoito.

      Itse syön melatoniinia ja saan aina vuoden reseptin.

      Ongelmia ei ole ollut. Vaihda vaikka lääkäriä. Ei nukahatamislääkkeitä saa syödä kuin 2 viikkoa korkeintaan.

      Tulli tekee aina pistokokeita iHerbin paketeille.

    • näinonnäreet

      No, tuliko linnaa vai sakkoja?

    • Aloittaja106

      Ei ole tullut ainakaan vielä mitään seuraamuksia. Todennäköisesti paketti on vaan lähtenyt takaisin.

      • vasemmistoliitto666

        Miten kävi? Teitkö tulliselvityksen vai lähettikö tulli paketin takaisin? Tuliko mitään seuraamuksia?


    • gskfg

      On tää kumallinen maa, itse ei saa tilata muualla täysin vapaasti saatavia tuotteita, mutta kun sairastut, niin ensiapu saa työntää ihmiseen mitä mömmöjä vaan. Ja kun menet ulkomailla lääkäriin, hän on ihan kauhuissaan miten vahvoja lääkkeitä lääkärit käyttävät Suomessa.
      Lääkeallergisena joutuu aina Suomessa selittämään lääkärille allergiareagtioitaan tai tuppuutella, että ei niin paljon lääkettä kiitos.

      Aivan järkyttävää tietämättömyyttä, eikö lääkärien kolutuksessa oteta huomioon, että ihmiset ovat todella erilaisia lääkkeiden sietokyvyssä.
      Ei ihmisiä voi hoitaa kuin olisivat puupölkkyjä. Narkkareihin voi pumpata vaikka kuinka paljon lääkettä, eikä tunnu vielä missään, mutta allerginen ei siedä joskus edes lasten annosta lääkettä.

      Suomen terveydenhoito on järkyttävässä kunnossa.

    • cocococo

      Alennus ($5) iHerbin ensimmäisestä tilauksesta koodilla NUC680.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45139
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25951
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      322
      15641
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      162
      10778
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9211
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      84
      8456
    8. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      7213
    9. 239
      6811
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    Aihe