Hei,istumme täällä Sansibarissa bungalovimme terassilla viimeistä edellistä iltaa. Next Paradise on pienehkö laadukas hotelli, arvosteluissa 9,3 pistettä. Varasimme matkan Kalevan kautta ja paikallinen Leopard tours/safari on hoitanut safarin järjestelyt erinomaisesti.
Hotelli on Tyynenmeren puolella koralliriutan takana, rannalla voi käydä uimassa korkean veden aikana koska ei ole suuria aaltoja.
Hotellissa on puolihoito. Hyvä aamiainen ja mielestämme todella huippu 4 ruuan illallinen kunhan pitää Italialaisesta ruuasta sekä kalasta ja meren antimista. Pihvin ystäville Sansibar ja tämä osa Afrikkaa ollee väärä paikka. Hotelli on rauhallisella paikalla lomailua ajatellen. Hotellialueen ulkopuolella ei ole juuri mitään tarjottavaa. Pitää mennä Stonetowniin tai retkille tutustuakseen paikkakuntaan jne. Paikka on uskomattoman kaunis Intian valtameri lainehtii edessä ja parhaillaan kuu paistaa lähes täytenä valaisten taivaan. Suosittelemme paikkaa rauhallista lomaa ja hyvästä ruoasta nauttiville pareille.
Terveisiä ihanan lämpimästä kuutamon valaisemasta illasta täältä Sansibarissa.
M & M
Kirjoittelen safarista erikseen.
5 päivän safari ja hotelli Next Paradise Sansibar
2
1217
Vastaukset
- MattijaMaria
Hei, kirjoittelen vähän lisää tässä on aamuyöllä.
Bungalovimme on aivan meren äärellä, joka tarkoittaa sitä että aaltojen ääni kuuluu 24tuntia tasaisesti,laskuveden aikana vaimeammin. Tuuli tulee koko aika pohjoisesta ja näin sadeajan lopulla pilviä kertyy yöllä taivaalle,jotka aamulla tulevat saaren päälle ja ilma kirkastuu useimmiten aamun aikana. Tuuli on lämmintä, lämpötila yölläkin 27 astetta, päivällä 33-34 astetta. Joten ilmastointi on tarpeen. Ilta ruokailu on klo 20 ja sen jälkeen voikin vielä istua terassilla ja mennä ajoissa nukkumaan. Nukkua pitkät yöunet ja aamulla 7 -8 aikaan aamupalalle, muuta tekemistä täällä yöllä ei olekaan. Mitä nyt itse kukin pari vällyjen alla (tai päällä) haluaa harrastaa.
Ensimmäisiä kommentteja safarista
Tämä on toinen safarimatkamme kävimme muutama vuosi sitten Kenian Mombasasta lentäen Masai Marassa ja nyt siis Tansanian puolella 4:llä eri alueella.
Aivan uskomattomia kokemuksia nähdä eläimet niin läheltä. Esimerkiksi Masai Maraissa näimme leijona naaraita poikasineen noin 4 metrin päässä ja täällä uros kirahvi seisoi tien poskessa noin 2 metrin päässä. Pysähdyimme kohdalle ja piti oikein kurkistaa auton avoimen katon alta että näki sen pään paljon autoa korkeammalla.
Suosittelen safaria jos haluaa kokemuksia eläimistä ja kauniista eksoottisesta luonnosta ja haluaa nähdä vaivaa sen eteen.
Tansanian alueet on todella suuria ja etäisyydet pitkiä, joten istuimme pomppivassa jeepissä päivittäin 5 - 8 tuntia. Tiet olivat suomalaisittain huonoja tai osittain vielä huonompia, ylitimme pieniä jokia jne. Takamukset oli kovilla mutta se oli ainakin meille sen arvoista.
Olemme jo sen ikäisiä että haluamme kunnon yöpymispaikat. Joten asuimme hyvissä Lodgeissa yhtä yötä lukuunottamatta, joka sekin olisi voinut jäädä väliin.
Tässä seuraava postitus, katsotaan kuinka eteenpäin - Ngorongoro
Tansania on upea maa ja nähtävää riittää laidasta laitaan! Itse kävin omatoimisafarilla ja kokemus oli upea! Ngorongoron kansallispuistossa oli uskomattoman hienot maisemat ja eläimet tulivat todella lähelle. Tässä on lyhyt videopätkä, joka on kuvattu Tansaniassa nyt 2015-2016 vuodenvaihteessa. Saa tykätä ja jakaa eteenpäin! http://www.someninja.fi/video/6
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem943136HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat732415Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k601424Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?901382Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696184855Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N309853Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.11845- 49785
Moottorisahalla kauppaan
Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s10777Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.
Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.142738