Olen yllättynyt ettei Helsingistä, Suomen suurimmasta kaupungista tunnu löytyvän larppausseuraa. Jotain maksullisia larppaustapahtumia järjestetään, mutta opiskelijana ei oikein rahat riitä sellaiseen.
Tuli mieleen että ehkä tätä kautta voisimme saada kokoon hyvän larppauskokoonpanon. Jos olet kiinnostunut, niin vastaa jotakin tähän viestiin. Ja jos meitä kiinnostuneita löytyy tarpeeksi monta, niin sitten pistetään peli pystyyn.
Jos siis olet kiinnostunut, niin kerro vaikka jotain itsestäsi ja minkä tyyppisestä liveroolipelistä olisit kiinnostunut. Haluaisitko suunnitella tarinaa siihen liittyen vai haluaisitko osallistua vain pelaajana.
Itse olen 31-vuotias. Pelin teemalla ei ole minulle pahemmin merkitystä. Ihan sama onko fantasiaa, jotain zombie apocalypsea tai vaikka mielisairaalaan sijoittuva tarina. Sillä ei ole minulle merkitystä. Haluan vain eläytyä johonkin hahmoon. Mieluusti annan jonkun toisen suunnitella koko pelin tarinan, jos joku on innostunut erityisesti siitä puolesta. Toisaalta voin tarvittaessa myös osallistua siihen suunnittelupuoleen, jos saadaan porukka kokoon.
Jos siis asut Helsingissä ja olet kiinnostunut larppauksesta, niin laita ihmeessä viestiä, niin ehkäpä saadaan jotain eloa tämän kaupungin roolipelikulttuuriin. :)
Larppausseuraa HKI
larp
1
1249
Vastaukset
- crimefiction
Samaa olen itsekin ihmetellyt. Epäilemättä aiheesta kiinnostuneet kokoontuvat jossakin muualla kuin täällä. :)
Itseäni kiinnostaisi jokin "realistinen" peli. Ei siis niinkään zombi/fantasia-aiheet. Jos olet vielä kiinnostunut, laita viesti minulle:
[email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632112Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51765Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2331250En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71940Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87925Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki20842Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?111751Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38688- 19686
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93679