Venäjän asevoimat rappiolla

PahaksiOnPäässyt

Asevelvollisten kehnoista oloista Venäjän armeijassa on kerrottu lehdissä usein aikaisemminkin. Viime aikaiset uutiset kertovat kuitenkin aikaisemmin huomaamatta jääneestä väärinkäytöksen muodosta. Pietarin Sotilaiden äitien mukaan vanhemmat varusmiehet ovat pakottaneet Pietarin sotilaspiirin nuoria sotilaita prostituution. “Hyvin ansaitun levon sijasta nuoria asevelvollisia tilataan öisin puhelimitse viihdyttämään korkea-arvoisia asiakkaita – mukaan lukien armeijan kenraaleja,” kertoi Pietarin sotilaiden äitien Ella Polyakova St Petersburg Times -lehden mukaan.
Simputus, rahan kiristys, fyysiset pahoinpitelyt ja raiskaukset Venäjän armeijassa ovat olleet esillä useissa raporteissa jo ennenkin, mutta prostituutioepäilyksiä ei ole aikaisemmin esitetty.
Vanhemmat varusmiehet valitsevat potentiaaliset prostituoidut huolellisesti ja niitä jotka vastustelevat kidutetaan, kerrotaan Sotilaiden äitien sotilassyyttäjän toimistolle lähettämässä aineistossa. Sotilaiden äidit vieraili viestijoukkojen yksikössä yrittäen tavoittaa asevelvollisia, joiden kerrottiin toimivan puhelinprostituoituina. Poljakovalle kuitenkin kerrottiin, että 4000 sotilasta oli kotiutettu lääketieteellisin perustein, toisilla oli Hepatitis C ja osalla HIV. Alkoholi ja huume ongelmat ovat myös yleisiä, mutta eivät riitä kotiuttamiseen syyksi.
Sotilaiden äitien keräämän aineiston mukaan nuoret asevelvollisprostituoidut tilattiin joko puhelimitse tai heidät herätettiin keskellä yötä, kun asiakas oli tilannut tietynnäköisen miehen.

3

284

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lähteitäaina

      Ja lähteet kiitos. Tuttua tekstiä toki oli.

      • Giras

        Ken haluaa, voi kokeilla nokittelua venäjän asevoimien kanssa, Suomi voisi kokeilla nykytilannetta kun tuota entistä kokemusta löytyy.


      • Anonyymi
        Giras kirjoitti:

        Ken haluaa, voi kokeilla nokittelua venäjän asevoimien kanssa, Suomi voisi kokeilla nykytilannetta kun tuota entistä kokemusta löytyy.

        Ken haluaa, voi kokeilla nokittelua Suomen asevoimien kanssa, Venäjä voisi kokeilla nykytilannetta kun tuota entistä kokemusta löytyy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      140
      1021
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      117
      1007
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      755
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      213
      738
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      62
      688
    6. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      25
      686
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      676
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      612
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      38
      578
    10. En osaa kirjoittaa sulle edes anteeksipyyntöä

      Koska en tiedä miten voit. Olen hieman kauhuissani ja järkyttynyt, jos olen sinua ahdistanut. Tunteiden prosessointi o
      Ikävä
      29
      522
    Aihe