Valentich-tapauksesta on löytynyt uusi, ennen julkaisematon, mappi ( file) joka nyt on luettavissa netissä:
http://ufos-scientificresearch.blogspot.com.au/2016/01/another-australian-government-valentich.html
Valentich-tapauksesta löytyi uusi mappi
9
100
Vastaukset
Raportissa oli yksi tarkennus tapahtumiin. Valentichin havainto ei ollut yhtäjaksoinen, vaan käsitti kolme eri jaksoa. Tästäpäs joku sitten pohti meteoriittien mahdollista osuutta.
Valentichin ja maasta tehtyjen kuvailujen perusteella, meteoriitit ei kuitenkaan tule kysymykseen. Myöskään luontokuvaajan kuvassa ei esiinny meteoriitti, vaan muihin kuvauksiin sopiva alus, jota pilveksikin epäilty.
Myöskin arvio siitä, että Valentich lensi ylösalaisin, ja pälyili omaa kuvajaistaan meren pinnasta ei toimi, koska koneen polttoainejärjestelmä ei toimisi kuin hetken lennettäessä ylösalaisin. Ehdotus on suhteellisen naurettava muutenkin kokonaisuus huomioituna.
Valentichin katoamista on koetettu selittää myös sillä, että nuorukainen oli huono lentäjä, ja sai lisenssin vasta monen yrityksen jälkeen. No sai kuitenkin, ja huono lentotaito ei selitä Valentichin havaintoja, jotka saivat tukea myös maasta.
Itsemurha- selitys ontuu monilta osin. Edelleenkin on suhteellisen selkeästi todistettu että Valentichia todellakin seurasi jokin. Olisiko se "jokin" siis osallistunut Valentichin itsemurhaan? Moisen tarinan kehittely itsemurhan täytteeksi ei myöskään ole uskottavaa.
Kyseisen lentokentän (minne Valentich oli matkalla) valaisupyyntö suoritettiin usein matkan varrelta, joten sitäkään seikkaa ei voida käyttää tukena itsemurha- teorialle.
Teoria että Valentich oli huumekuriiri, ontuu myöskin. Edelleenkin häntä seurasi jokin, toiseksi miksi huumekauppiaat värväisi tavallisen rehellisen nuorukaisen, ja kolmanneksi miksi moinen tarina "huumekuriirilta"? Eiköhän huumekuriirin tehtävä olisi ollut pitää matalaa profiilia keikallaan.
Lopuksi tästä ei voi paljon muuta päätellä, kuin että Valentichia seurasi jokin, ja joko Valentich sen seurauksena syöksyi mereen tai kaapattiin alukseen. Alukseen kaappaamista tukee ne oudot jaksolliset äänet radiolähetyksen lopuussa, sekä se että Valentich sanoi että se ei ole lentokone, ja se että Valentichin konetta eikä öljyläikkääkään koskaan löydetty laajoista etsinnöistä huolimatta.
Ehkäpä Valentichin kone on jonkun vihreän pienen ukkelin kirjahyllyssä ja Valentich itse hengailee avaruusamatsoonien kanssa Andromedan yökerhoissa! 8)- huspois
Katos pellekoukku tuli taas oksentamaan palstalle. Menisit nyt taas sinne mielikuvitusmatkallesi (hoitoon) rämpyttämään mielikuvituskitaroitasi niin palsta pysyisi paljon siistimpänä.
- lutkuttajako
huspois kirjoitti:
Katos pellekoukku tuli taas oksentamaan palstalle. Menisit nyt taas sinne mielikuvitusmatkallesi (hoitoon) rämpyttämään mielikuvituskitaroitasi niin palsta pysyisi paljon siistimpänä.
Onko taas sama pseudoskepo liiteristä tullut piruilemaan asialliseen kommentiin?
- pojatonpoikiavaan
lutkuttajako kirjoitti:
Onko taas sama pseudoskepo liiteristä tullut piruilemaan asialliseen kommentiin?
Asialliset keskustelijat häiritsevät ikävästi pennistonpoikien, alfonsandrojen ja muiden lapsiapostolien jutustelua. Varaktori on katkera, kun ei saa vittuilla rauhassa.
- pienineuvo
pojatonpoikiavaan kirjoitti:
Asialliset keskustelijat häiritsevät ikävästi pennistonpoikien, alfonsandrojen ja muiden lapsiapostolien jutustelua. Varaktori on katkera, kun ei saa vittuilla rauhassa.
Mitäs jos tunkisit sen liiterin poikkipäin anukseesi?
- ParempiNeuvo
pienineuvo kirjoitti:
Mitäs jos tunkisit sen liiterin poikkipäin anukseesi?
Jospa tuo iänikuinen lutkuttajan kehoittaja pysyisi visusti siellä takapihan liiterissä, vääntämässä niitä omia härpäkkeitä. Silloin olisi maassa rauha ja täällä keskustelut hyvin asiallisia. Härpäkeen voisi laittaa ihan itse mieleiseen paikkaan.
- parasneuvo
ParempiNeuvo kirjoitti:
Jospa tuo iänikuinen lutkuttajan kehoittaja pysyisi visusti siellä takapihan liiterissä, vääntämässä niitä omia härpäkkeitä. Silloin olisi maassa rauha ja täällä keskustelut hyvin asiallisia. Härpäkeen voisi laittaa ihan itse mieleiseen paikkaan.
Mene sinä nussimaan äitiäsi niin kun tapanasi on, niin pysyy rauha maassa ja keskustelut palstan aiheessa.
- OLETpervessi
parasneuvo kirjoitti:
Mene sinä nussimaan äitiäsi niin kun tapanasi on, niin pysyy rauha maassa ja keskustelut palstan aiheessa.
Ei sinulla taida olla kaikki inkkarit kanootissa?
- Muuten.täyttäPaskaa
Hyvä kappalejako... ja ei paljoon äikkävirheitä. Papukaijjamerkki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864670Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1123870Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1903700Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.702113Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301182
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1541131- 511034
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30924