Mintit ja RJ-kaapeli

On kaksi Minttiä, 32bit ja 64bit.

Miten luodaan kaapeliyhteys koneiden välille?
4190
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Käytät joko ristiinkytkentäkaapelia (RJ45-kaapelin yksi kytkentätapa (CrossOver), tai hankit kytkimen ja liität molemmat koneet siihen. Tuo jälkimmäinen järkevämpi tapa

Äänestä
  • hommaan sitte sen kytkimen, tattis.

    Äänestä

  • Niin ja kannattaa melkeen heti ostaa esim. 8 porttinen kytkin, jos joskus tulee koneita enemmän, ei portit lopu kesken. 4 ja 8 porttisen kytkimen välinen hintaero pieni

    Äänestä

Tavallinen rj4-kaapeli ja NetworkManagerista jakavan koneen asetukseksi
ipv4 = jaettu muille tietokoneille
ipv6 = ohita

Äänestä

Kommentoi aloitusta


enosaatehdä kirjoitti:

On kaksi Minttiä, 32bit ja 64bit.

Miten luodaan kaapeliyhteys koneiden välille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu