Kannattaako naapurien kanssa sopia kanavat?

Siis kannattaako tiheästi rakennetulla omakotitaloalueella sopia naapurien kanssa mitä WLAN-kanavaa kukin käyttää? Nyt on aika monella käytössä sama kanava, Elisan ADSL-laitteen oletus.

Vaikuttaako käytännössä mitään toimivuuteen?
13332
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Periaatteessa kannattaa. Helpommalla pääset, kun vaihdat oman oletuskanavan tarpeeksi kauas yleisistä asetuksista. Yleensä oletus kanavana on 6. Vaihda, vaikka 13.

Äänestä

Useimmat eivät ymmärrä vaihtaa sitä oletuskanavaa muuksi, vaihda oman laitteesi kanava joksikin vapaaksi ja anna naapureiden kärsiä pätkivistä yhteyksistä.

Äänestä
  • Elisan ADSL-modeemin WLAN-kanava valitaan Oma Elisa -palvelusta eli asiakassivuston kautta, ei siis suoraan laitteesta. Onko tähän sellainen syy, että tällaisella järjestelyllä Elisa näkee mitä kanavia missäkin alueella käytetään Elisan laitteilla? Eikös Elisa voisi periaatteessa konffata optimaaliset kanavat asiakkaille?

    Äänestä

Moi!

Oletuskanavana kannattaa pitää jotain väliltä 1-10, sillä kaikilta laitteilta ei löydy tukea, mikäli kanava on yli 10.

Jenica / Palstatiimi
http://elisa.fi/palsta

Äänestä
  • Oletuskanava on se jolla laite toimii pakkauksesta otettaessa kun käyttäjä ei ole muuttanut mitään asetuksia.

    Valitettavasti yleisimmät oletuskanavat ovat 5 ja 6 eli laite kannattaa ehdottomasti vaihtaa käyttöönotettaessa jollekin muulle kanavalle. Nykyisistä laitteista onneksi osa osaa valita automaattisesti mahdollisimman "vapaan" kanavan.

    Äänestä

Paras keino on hankkia sellainen reititin joka tukee 5 Ghz aluetta ja varmistaa että muut laitteet tukevat sitä. Tällä alueella ei paljon ole liikennettä..

Äänestä

Ideasi on periaatteessa hyvä, mutta toteutus voi olla heikkoa. Ensinnäkin, osa porukasta ei ymmärrä mistä puhut, jos tuollaista menet heille esittämään. Toisekseen, mobiililaitteista nettiä jakaessa ei (useimmiten?) pysty kanavaan vaikuttamaan.

Myöskään Elisan "lukitsemista" laitteista ei pysty wlan-kanavaa vaihtamaan sen jälkeen, kun on lakannut käyttämästä Elisan palveluita, eikä enää pääse Omaelisasta tekemään säätöjä. Siis laite toimii kyllä muidenkin operaattoreiden liittymillä, mutta kun joku neropattiääliö on keksinyt siirtää normaalit laitteen asetukset Elisan omaan nettipalveluun, niin se halvauttaa puolet laitteen toiminnallisuuksista.

Ja tietysti, jos kaikki omat laitteet ymmärtävät kanavia >11, niin silloin kannattaa ottaa sellainen kanava käyttöön, jos/kun siellä on vähemmän muuta liikennettä.

Äänestä

Omakotialueella ei kannata. Kerrostalossakaan ei ole tarvetta.

Äänestä

Joo, ei haittaa talot toisiaan, ehkä vierekkäiset kerrostalossa asujat. Nykyiset wlanjutskat osaa haistella kanavia ja valita vapaimpia, kunhan asetus on "Auto". Mitä hyötyä jos kaikki vaihtaa kanaville 2 ja 9, ja kukaan ei käytä 6 kanavaa.

Äänestä
  • Siksi kannattaakin katsoa mitä kanavia naapurustossa on käytössä ja valita vapaa kanava. Tietokoneelle löytyy useita sovelluksia jotka näyttävät mitä kanavia kuuluvuusalueella on käytössä ja kuinka vahvoja signaaleita niillä on, vastaavia ohjelmia löytyy myös Android ja Ios laitteille useita.

    Itse asun omakotitalossa ja kahden naapurin wlan-verkoista tulee senverran voimakas signaali että saattaisi häiritä jonkinverran jos käyttäisin samaa kanavaa kuin jompikumpi noista. Kerrostaloissa tuo häiriö voi olla isokin ongelma, tuolla keskusta-alueella kun välillä vilkaisee tilannetta esim. jossain kahvilassa tms. niin eipä siellä aina löydy vapaata kanavaa kun kaikilla kanavilla näkyy wlan-verkko hyvällä signaalivoimakkuudella ja monella kanavalla useampikin verkko samaanaikaan.

    Äänestä

Kyllä lähekkäinkin olevat wlan verkot voivat käyttää samaa kanavaa esim 6, eikä ne siltikään välttämättä häiritse toisiaan. Wlan kanava 6 käyttää kanavia 5,6 ja 7, mikä sattuu olemaan sopivin sillä hetkellä.

Äänestä
  • Väärin meni. Wlan kanava 6 käyttää vain kanavaa 6. Kanavat ovat niin lähellä toisiaan ja käytetty kaistanleveys senverran suuri että kanavaa 6 käyttävä laite aiheuttaa pientä häiriötä myös kanaville 5 ja 7, tuosta ei yeensä ole haittaa ellei se kanavaa 6 käyttävä laite ole kaukana ei lähete kuuluu heikosti ja kanavalla 5 tai 7 sattuu olemaan lähellä laite jolloin sen aiheuttama häiriö on suhteessa voimakas siihen oikeaan läheteeseen.

    Äänestä

Itse kun sain Elisalta uuden kaapelimodeemin, niin laitoin sen pelkästään 5 GHz alueelle. Normaalisti käyttämäni laitteet toimivat sillä hyvin. Ihan ystävällisyyttäni en ruuhkauta naapureiden liikennettä turhaan enempää. Siellä 1-11 kanavilla on tyyppisesti näkyvissä noin 10 verkkoa. Ja kun signaalivoimakkuudet vaihtelevat eestaas, niin taajuuden automaattivalintakin voi mennä sekaisin. 5 GHz alueella en ole vielä koskaan huomannut toista verkkoa naapurustossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


WLAN kirjoitti:

Siis kannattaako tiheästi rakennetulla omakotitaloalueella sopia naapurien kanssa mitä WLAN-kanavaa kukin käyttää? Nyt on aika monella käytössä sama kanava, Elisan ADSL-laitteen oletus.

Vaikuttaako käytännössä mitään toimivuuteen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu