Tallinnan taksit

28221
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Tallinnassa on niin hyvä julkinen liikenne, ettei taksia tarvita, lukuunottamatta satamaa. Sen liikenteen parantamisen on taksimafia pystynyt estämään.

Äänestä
  • Bussi n:o 2 kulkee A-terminaalista D-terminaalin kautta Virukeskukseen ja lentokentälle joten julkisillakin pääsee.
    Sama reitti tietysti myös toisin päin.

    Äänestä

  • nuuka- kirjoitti:

    Bussi n:o 2 kulkee A-terminaalista D-terminaalin kautta Virukeskukseen ja lentokentälle joten julkisillakin pääsee.
    Sama reitti tietysti myös toisin päin.

    Tiedossa on, mutta se kulkee pahimmillaan vain pari kertaa tunnissa.

    Äänestä

Kyllä maksaa esim. Tallin-Parnu 130km 45€.
on hullut hinnat!

Äänestä

Kyllä Tallinnassa voi taksilla liikkua, kunhan vain KATSOO KILOMETRIHINNAN TAKAIKKUNAN TARRASTA ENNEN TAKSIIN MENOA. Satamassa on pilvin pimein laillistettuja varkaita, jotka hokevat vain "mittarin mukaan, mittarin mukaan". Ja takaikkunan tarrassa kyllä lukee se vaikka 5 euroa kilometriltä, mutta jollet sitä älyä katsoa, niin maksettava on. Ota seuraava taksi, joissa kilometrihinta on max 1€.

Äänestä

Helsingissä juoksutaksi on paaljoon edullisempi!

Äänestä

Kyllä juoksutaksi on paras taksi !
En ole vielä Tallinnassa kokeillut, täytyy kokeilla !

Äänestä

Jos aloitus maksaa 2 € ja ajo 0,35 €/km niin en pidä kovin kalliina. Siis 10 kilometriä maksaa 5,50 €. Tietysti köyhälle sekin on paljon.

Äänestä
  • Joo, on ajeltu vuosia eri firmojen takseilla, aloitus alle 2e, kilsa noin 50 senttiä. Eli keskustasta viiden kilsan päähän kämpille alle 5 euroa.
    Ikinä ei ole huijattu. Ne kalleimmat taksifirmat varmaan onkin suunnattu juuri
    tyhmille turisteille. Ei se ole tyhmä joka pyytää vaan se joka maksaa.
    Taksien hintoja ja yhteystietoja muuten löytyy nettisivuilta helposti.
    Mutta pikkurahojahan noi muutamat kympit on, vai mitä ?

    Äänestä

20-30 € ne ottaa kuitenkin.

Äänestä

neuvostomafian liikeidea.

Äänestä

Tallinnan liikenneviraston johtaja kehottaa olemaan valppaana takseissa, sillä Tallinnassa ei ole vielä täysin päästy eroon pimeistä takseista. Myös virallisissa takseissa on vaarana, että asiakas joutuu maksamaan ylihintaa taksamittarin sormeilun vuoksi. Takseista on löytynyt paljon taksamittarin kiihdyttimiä - laite on viroksi "kordistaja".

- Havaitsimme, että taksamittareiden kiihdyttäjät ovat iso ongelma. Ratsioissamme paljastui 40 laitetta. Uskon, että niitä on edelleen liikenteessä. Joka kerta kun teemme ratsioita, tarkastamme onko autossa näitä laitteita.


Laite on erittäin vaikea löytää, sillä taksinkuljettajat piilottavat sen yleensä hyvin perusteellisesti. Laitteen ohjausnappula on yleensä jossakin ohjauslaudan alapuolella tai taksikuskin tuolin ja oven tuntumassa. Laitteita myydään tavallisissa elektroniikkaliikkeissä. Laitteet ovat erilaisia. Osassa on vain kaksi nopeusvaihtoehtoa ja joissakin on enemmän kiihdytysmahdollisuuksia.

- Jotkut laitteet saavat mittarin lukeman vaihtumaan niin nopeasti, että silmä ei edes näe sitä.

Äänestä

Kuitin pyytäminen on sama asia kuin pyytäisi puukon kylkiluidensa väliin.

Äänestä
  • Pelottaa, PELOTTAA.

    Äänestä

Juoksutaksi paras taksi!

On jalkojen vika jos selkäänsä saa!

Äänestä

Eikö poljäpojat tajua että kun on 'pierussa' niin maksetaan vain rahalla.

Äänestä

Olen aina sopinut hinnan,ei ongelmia,joulunakin otin taxin jonosta ,menin hotellilleni (kauenpana),se oli 8€,ei mitään huijausta.oma syy jos huijaavat,eikö kysyminen ole vaikeaa.

Äänestä
  • Miksei mutta sovittu hinta on aina enemmän kuin mittarihinta (jos ei ole viritetty mittari).

    Äänestä

  • Taksi kannattaa ottaa aina hotellin edestä!

    Äänestä

  • Luotettavimmat kirjoitti:

    Taksi kannattaa ottaa aina hotellin edestä!

    Heh heh.

    Äänestä

Taxi maksaa 50% Suomen hinnoista ja kun katsotveloituksetsivu ikkunasta voit valita jonosta sopvan.Oma kriteeri on: Jos autossa ei ole taksifirman nimeä,en ota.Esim matka Satamasta Ulemisteen voi maksaa 6-12e,

Äänestä
  • Suomessa 10 km maksaa arkipäivänä 21,40 €, yöllä enemmän.
    Tallinnassa firmasta riippuen 6 eurosta ylöspäin. Osalla on yötaksa sama kuin päivällä.

    Äänestä

Juoksu taksi òn paras taksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jalkamies kirjoitti:

En liiku enään Tallinnassa taksilla, hinnat on hurjat!

http://kasulik.delfi.ee/news/uudised/taksofirmad-tostsid-hindu-vaata-millise-taksoga-on-tallinnas-koige-odavam-soita?id=73477629

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu