Miksi vänrikki (tai luutnantti, en muista) Koskela sanoo menevänsä Jerusalemiin johtajan puheille?
Tuntematon Sotilas
9
769
Vastaukset
Missähän kohtaa siellä moinen repliikki olisi? En muista moista, vaikka olen varmaan kymmeniä kertoja kirjan lukenut. Ei edes siinä Marskin syntymäpäiväryyppäjäisten kohtauksessa.
- jussipussipupujussi
Tuntematon, 30. painos s.282
-Koskela mihi sie määt? huuteli Rokka.
-Jerusalemiin.
Koskela meni, epävarmasti polkua tapaillen, ilman vyötä ja lakkia, asetakin napit auki.
-Määt sie komentokorsul?
-Minä menen johtajan päämajaan. jussipussipupujussi kirjoitti:
Tuntematon, 30. painos s.282
-Koskela mihi sie määt? huuteli Rokka.
-Jerusalemiin.
Koskela meni, epävarmasti polkua tapaillen, ilman vyötä ja lakkia, asetakin napit auki.
-Määt sie komentokorsul?
-Minä menen johtajan päämajaan.Okei, ei siis ollut ihan sanatarkka lainaus. Tosin en kyllä muista vieläkään ja unohdin illalla ottaa kirjan hyllystä tsekatakseni. Koskelahan lähtee Lammion korsulle tuossa kohdassa eli nuo ovat vain samanlaisia heittoja kuin sanoa vaikkapa lähtevänsä "pääkallonpaikalle" tai "isolle kirkolle". Tosin "johtajan päämaja" voi olla lievä rinnastus Hitleriin.
- Äikkäope
10-14 kirjoitti:
Okei, ei siis ollut ihan sanatarkka lainaus. Tosin en kyllä muista vieläkään ja unohdin illalla ottaa kirjan hyllystä tsekatakseni. Koskelahan lähtee Lammion korsulle tuossa kohdassa eli nuo ovat vain samanlaisia heittoja kuin sanoa vaikkapa lähtevänsä "pääkallonpaikalle" tai "isolle kirkolle". Tosin "johtajan päämaja" voi olla lievä rinnastus Hitleriin.
Miten ihmeessä päättelit kysymyksen olevan lainaus?
Äikkäope kirjoitti:
Miten ihmeessä päättelit kysymyksen olevan lainaus?
"sanoo menevänsä Jerusalemiin johtajan puheille?"
Niin no, voihan siitä kinata, onko tuo sitaatti vai referaatti.- Äikkäope
10-14 kirjoitti:
"sanoo menevänsä Jerusalemiin johtajan puheille?"
Niin no, voihan siitä kinata, onko tuo sitaatti vai referaatti.Jospa lainataan kaikki eikä vain sitä mikä parhaiten vastaukseen sopii:
"Miksi vänrikki (tai luutnantti, en muista) Koskela sanoo menevänsä Jerusalemiin johtajan puheille?"
Sitaatti se ei ollut. Sitaatti on suora lainaus kirjallisesta tai muusta esityksestä. Lisäksi lainausmerkit puuttuvat. Eikä referaattikaan. Kyseessä ei ole tekstin lyhennelmä.
Tämä oli selvä kysymys jossa aloittaja haluaa tietää miksi Koskela sanoo menevänsä Jerusalemiin johtajan puheille. Koskelan motiivia reissulleen udellaan.
- Ville.Netanjahu
Koskelan Ville tais olla juutalainen.
- jussipussipupujussi
No se selventää asiaa, jos se sillä pääkallopaikkaa tarkoitti. Ja jos se oli uskovainen.
- linnatulkki
Jerusalemiin. Tarkoittaa ettei hän siedä tällä kertaa asioihinsa puuttumista.
Johtajan päämaja. On komentokorsu jonne hän humalatilan yllyttämänä menee sanomaan suorat sanat. Ärsyyntyy typerästä saksankielisestä hoilauksesta, ja vetäävaihteen kakkoselle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt373365Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.441656Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö191011Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi32999- 60967
Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.22958Tuli vain mieleen
että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -37870Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä37829Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173813- 49733