Lääkäri kirjoitti vain A-todistuksen, olen täältä lukenut, että pitkissä lomissa tulisi olla B-todistus. Luulisi lääkärin olevan tietoinen siitä. Sairausloma on noin 100pv.
Mitä nyt ja voiko kela hylätä sairauspäivarahan ? Miten palkkojen kanssa ,kauanko maksetaan, miten maksetaan? Olen JHL :n.jäsen.
Jouduin pitkälle sairauslomalle. Palkkatyöstä.
Severii
1
264
Vastaukset
Jos työpaikallasi noudatetaan KVTES:sta, niin siitä löytyy, miten sairausajan palkka maksetaan. Tällä sivulla on linkki työehtosopimukseen:
http://www.jhl.fi/portal/fi/sopimukset/kunta-alan_sopimukset/kvtes_-_kunta-alan_sopimus/sairauslomat_ja_tyokyvyttomyys/
Kelan nettisivuilla kerrotaan: "Sairauspäivärahaa haettaessa tarvitaan lääkärinlausunto sairaudesta. A-lääkärintodistus on yleensä riittävä selvitys työkyvyttömyydestä 60 arkipäivään asti ja tämän jälkeen tarvitaan B-lääkärinlausunto." (Lähde: http://www.kela.fi/sairauspaivaraha )
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73863
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104718- 35587
- 46580
- 35577
- 40575
- 29572
- 50540
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34537- 35474