Olen 32-vuotias nainen, voiko vaihdevuodet alkaa jo tämän ikäisellä? Vuotoni niukkenee kierto kierrolta, kierto suhteellisen säännöllinen, 22-24 päivää, satunnaisesti ollut myös 26 päivää. Nuorempana kuukautiset kestivät jopa 8 päivää, nyt enää n. 2 päivää eikä vuoto ole kovinkaan runsasta, sidettä toki tarvitsen, sen verran kuitenkin vuotaa. Mutta vuoto kun alkaa, niin melkeinpä se samantien loppuu, hieman runsaampaa vuoto on vajaan päivän ja muuten tulee hyvin niukkaa vuotoa. Vielä pari vuotta sitten oli ongelmana aina kuukautisten aikaan lakanoiden sotkeutuminen yöllä, ei auttanut kunnon siteet, ei mikään. Nyt on normi-side käytössä, eikä ole pitkään aikaan enää tullut lakanalle.
Niukentunut vuoto
2
217
Vastaukset
- gdgdfgdgdg
Yleensä vaihdevuosissa vuoto runsaantuu ja kierron pituus lyhenee. Onko kuukautiskiertosi ollut aina noin lyhyt, vai onko se lyhentynyt? Lääkäri voi määrätä FSH-pitoisuuden otettavaksi. En jotenkin usko vaihdevuositeoriaan kohdallasi. Vaihdevuosiin liittyy usein muitakin oireita, hikoilua jne. Ainakin itselleni on ilmaantunut koko joukko ikääntymismuutoksia muutenkin yhtä aikaa kun kierto on vielä säännöllinen. Harmaita hiuksia, ryppyjä, lihasten heikkenemistä (myönnän, pitäisi harjoitella) jne. Hikoillakin olen jo ennättänyt. Siitä huolimatta vuodot tulevat vielä säännöllisesti.
- nainen39v
Itselläni oli sun ikäisenä vuotopäiviä kaksi.Olen nyt 39 vuotias.Itsellänin ei tule menkkoja e-pillereiden käytön takia,mutta kyllä mun vuotopäivät olivat sen kaksi jo alle 30 vuotiaana. Kuulemma ihan normaalia oli kun kysyin asiaa aina kun kävin papa-kokeessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1492489Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273691Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637