Olen 32-vuotias nainen, voiko vaihdevuodet alkaa jo tämän ikäisellä? Vuotoni niukkenee kierto kierrolta, kierto suhteellisen säännöllinen, 22-24 päivää, satunnaisesti ollut myös 26 päivää. Nuorempana kuukautiset kestivät jopa 8 päivää, nyt enää n. 2 päivää eikä vuoto ole kovinkaan runsasta, sidettä toki tarvitsen, sen verran kuitenkin vuotaa. Mutta vuoto kun alkaa, niin melkeinpä se samantien loppuu, hieman runsaampaa vuoto on vajaan päivän ja muuten tulee hyvin niukkaa vuotoa. Vielä pari vuotta sitten oli ongelmana aina kuukautisten aikaan lakanoiden sotkeutuminen yöllä, ei auttanut kunnon siteet, ei mikään. Nyt on normi-side käytössä, eikä ole pitkään aikaan enää tullut lakanalle.
Niukentunut vuoto
2
180
Vastaukset
- gdgdfgdgdg
Yleensä vaihdevuosissa vuoto runsaantuu ja kierron pituus lyhenee. Onko kuukautiskiertosi ollut aina noin lyhyt, vai onko se lyhentynyt? Lääkäri voi määrätä FSH-pitoisuuden otettavaksi. En jotenkin usko vaihdevuositeoriaan kohdallasi. Vaihdevuosiin liittyy usein muitakin oireita, hikoilua jne. Ainakin itselleni on ilmaantunut koko joukko ikääntymismuutoksia muutenkin yhtä aikaa kun kierto on vielä säännöllinen. Harmaita hiuksia, ryppyjä, lihasten heikkenemistä (myönnän, pitäisi harjoitella) jne. Hikoillakin olen jo ennättänyt. Siitä huolimatta vuodot tulevat vielä säännöllisesti.
- nainen39v
Itselläni oli sun ikäisenä vuotopäiviä kaksi.Olen nyt 39 vuotias.Itsellänin ei tule menkkoja e-pillereiden käytön takia,mutta kyllä mun vuotopäivät olivat sen kaksi jo alle 30 vuotiaana. Kuulemma ihan normaalia oli kun kysyin asiaa aina kun kävin papa-kokeessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.693254Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91881Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241269- 1291058
- 991002
- 60954
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil67936Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6885- 84879
- 34810