Häät ja ristiäiset samaan aikaan?

Olisiko kuulolla joku, jolla on ollut häät ja lapsen ristiäiset samaan aikaan? Kaipaisin vähän vinkkejä. Onko teidän häissänne/ristiäisissä ollut ohjelmaa? Ruokailu?
Tarkoitus on pitää pienen budjetin kemut, vihkiminen ja kaste kirkossa, ehkä kahvitus juhlapaikassa. Paljonkohan saisi varata rahaa? Kirjoittele sähköpostiini: [email protected]

Kiitos etukäteen kaikille vastanneille!
4924
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

tutuillani oli häät ja ristiäiset yhtäaikaa. Itse en tosin ollut paikalla, joten kaikkeen en voi vastata. Heillä oli kirkossa ensin ristiäiset ja heti perään vihkiminen. toimitusten jälkeen he kahvittelivat pienellä perheporukalla. Sen kummemmasta ohjelmasta en tiedä. Polttarit heille järjestettiin jälkikäteen... :)

Äänestä
  • Parempi idea on ensin vihkiminen ja sitten sen lopuksi kummi tms. tuo lapsen kastepuvussa vanhemmille alttarille ja siitä sit kastaminen.

    Oli kerran nimittäin toisinpäin ja se oli kaoottista kun ristiäisten jälkeen piti vaihtaa hääpuvut yms. joten kiirus tuli ja aikataulut petti kunnolla!

    Saa muuten ihania hääkuviakin kun on vauva kastepuvussa sylissä.

    Äänestä

Olemme suunitelleet myös, että menemme naimisiin toisen lapsemme ristiäisissä. Vauveli on viel masussa, mut keväällä syntyy. Olen ajatellut järjestää tilaisuuden ihan vaan kotona ja pitää ihan kahvikekkerit. Ei kulu paljon rahaa eikä suurta paniikkia.Voidaan keskittyä olenaiseen...

Äänestä
  • Serkkuni meni naimisiin toisen lapsensa ristiäispäivänä. Järjestys meni näin: Ensin oli ristiäiset ja heti sen perään vihkiminen. Vihkiminen oli kaikille yllätys. Sekä kastaminen että vihkiminen tapahtuivat heidän omassa kotonaan, vieraita oli n.30. Kasteen jälkeen sylikumi piti poikaa sylissään kun äippä ja iskä astelivat "alttarille". sulhasella oli vaaleanvihreä puku ja morsiamella jäänharmaan sinunen jakkupuku. Homma toimi hyvin eikä aikataulu pettänyt yhtään. Tilaisuuden jälkeen oli ruoka ja vähän myöhemmin kahvi ja hääkakku.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


morsian2005 kirjoitti:

Olisiko kuulolla joku, jolla on ollut häät ja lapsen ristiäiset samaan aikaan? Kaipaisin vähän vinkkejä. Onko teidän häissänne/ristiäisissä ollut ohjelmaa? Ruokailu?
Tarkoitus on pitää pienen budjetin kemut, vihkiminen ja kaste kirkossa, ehkä kahvitus juhlapaikassa. Paljonkohan saisi varata rahaa? Kirjoittele sähköpostiini: [email protected]

Kiitos etukäteen kaikille vastanneille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu