Opintotuki ja aikuiskoulutustuki

Lauranlainen

Olen aloittanut juuri monimuotona amk-opinnot. Tällä hetkellä olen hoitovapaalla ja saan siis kotihoidontukea.

Kysymys kuuluu voinko nyt hakea opintotukea kelalta, ja sitten opiskelun viimeiset 19kk aikuiskoulutustukea koulutusrahastolta?

2

571

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jottoj

      Et saa kotihoidon tukea ja opintotukea samanaikaisesti. Et myöskään kotihoidon tukea ja aikuiskoulutustukea samanaikaisesti. Kun kotihoidon tuki loppuu, ja siirryt opintovapaalle, kannattaisi ensin ottaa se aikuiskoulutustuki, jos siihen vaaditut edellytykset muuten täyttyvät.

    • Lauranlainen

      Väärin meni vastauksesi, soitin jo kelaan ja aikuiskoulutusrahastoon :) saan kh-tukea opintotuen kanssa ja kun kh-tuki loppuu voin hakea opintovapaata ja aikuiskoulutustukea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      60
      803
    2. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      111
      773
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      46
      650
    4. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      213
      588
    5. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      42
      543
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      52
      526
    7. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      76
      523
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      22
      506
    9. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      82
      483
    10. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      37
      480
    Aihe