Ammattipätevyydestä

Musteläikkä

Mites se nyt menee, kun mulla on ammattipätevyys voimassa 5 vuotta (2020 asti), mutta esim ensiapu1 menee vanhaksi 2017... pysyyhän ammattipätevyys silti voimassa vaikka uusisin. Ea:n vasta 2020?

12

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kapellikyytiä

      Kortissa on viimeinen voimassaolopäivä,siihen asti se on voimassa.Kurssien suorituspäivä ei ratkaise.

      • Musteläikkä

        Kiitos! =)
        Nyt kun vielä löytyisi joku hyvä työpaikka tuoreelle naikuskille =)


    • kapellikyytiä

      Missäpäin Suomea asut ja onko kokemusta?Kaikki me ollaan alusta aloitettu..

      • Musteläikkä

        Vantaalta, eipä ole muutakun mitä koulussa on ajettu monenkertaisesti yli C-kortti vaadittava määrä kuorman kanssa ja ilman =)


    • kapellikyytiä

      Mielellään antaisin vinkkiä.saispa vaihdettua yhteystietoa,täällä on monenlaista...

      • ppoolkijji

        Hankalaa antaa tietoja.on niin monenlaista hörhöö.Sähköposti täynnä kaikee p.tä


      • Nimenomaan


    • Peaceandplastic

      Ensiapu 1 ei ole kuljettajan ammattipätevyysohjelman koulutuspäivä. Hätäensiapu on kuuluu valittaviin vaihtoehtoihin. Jos kortti on taskussa niin se on taskussa.Miksi kyselet tällaisia tyhmiä kysymyksiä. Eihän sitä korttia edes kukaan halua nähdä ei edes tyttöystävä. 200 000 km olen kortti taskussa ajellut ja siellä se on saanut olla ihan rauhassa.

      • hoh_

        Jaa, itse kyllä sain EA1-koulutuksesta 2 direktiivipäivää.


      • Ensin32

        Minäkin sain,Peace on itse tyhmä,luulin että tyhmien tappaminen aloitetaan minusta,mutta en olekaan ensimmäinen!


      • Peaceandplastic

        Meidän firmassa oli kyllä Hätäensiapukoulutuspäivä ja siitä sai vain 1 direktiivipäivän. Siihen oli koottu kaikki olennainen mitä kuljettaja voi joutua tuolla tienpäällä kohtaamaan. Vetäjä oli Lahden pelastusopiston kouluttaja. SKAL:in järjestämä koulutuspäivä. Voin olla hyvinkin väärässä asiassa EA1 voi siis olla myös mahdollisuus suorittaa. Sitä tosiasiaa ei kuitenkaan mikään muuta jos koulutuspäivä on suoritettu ja siitä on saatu todistus ja kortti on taskussa niin se kortti on taskussa ja on voimassa siihen asti kun kortissa lukee vaikka EA1 vanhenisikin.Se on sitten omassa harkinnassa haluaako pitää EA1 voimassa.


      • hoh_

        Johtuu siitä, että hätäensiapukoulutus kestää 8 h, EA1 sen sijaan 16 h, eli kaksi päivää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      3965
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      138
      2545
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      88
      2129
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      22
      1674
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      78
      1646
    6. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      60
      1392
    7. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      79
      1311
    8. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      6
      1309
    9. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      67
      1290
    10. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      74
      1276
    Aihe