Ammattipätevyydestä

Musteläikkä

Mites se nyt menee, kun mulla on ammattipätevyys voimassa 5 vuotta (2020 asti), mutta esim ensiapu1 menee vanhaksi 2017... pysyyhän ammattipätevyys silti voimassa vaikka uusisin. Ea:n vasta 2020?

12

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kapellikyytiä

      Kortissa on viimeinen voimassaolopäivä,siihen asti se on voimassa.Kurssien suorituspäivä ei ratkaise.

      • Musteläikkä

        Kiitos! =)
        Nyt kun vielä löytyisi joku hyvä työpaikka tuoreelle naikuskille =)


    • kapellikyytiä

      Missäpäin Suomea asut ja onko kokemusta?Kaikki me ollaan alusta aloitettu..

      • Musteläikkä

        Vantaalta, eipä ole muutakun mitä koulussa on ajettu monenkertaisesti yli C-kortti vaadittava määrä kuorman kanssa ja ilman =)


    • kapellikyytiä

      Mielellään antaisin vinkkiä.saispa vaihdettua yhteystietoa,täällä on monenlaista...

      • ppoolkijji

        Hankalaa antaa tietoja.on niin monenlaista hörhöö.Sähköposti täynnä kaikee p.tä


      • Nimenomaan


    • Peaceandplastic

      Ensiapu 1 ei ole kuljettajan ammattipätevyysohjelman koulutuspäivä. Hätäensiapu on kuuluu valittaviin vaihtoehtoihin. Jos kortti on taskussa niin se on taskussa.Miksi kyselet tällaisia tyhmiä kysymyksiä. Eihän sitä korttia edes kukaan halua nähdä ei edes tyttöystävä. 200 000 km olen kortti taskussa ajellut ja siellä se on saanut olla ihan rauhassa.

      • hoh_

        Jaa, itse kyllä sain EA1-koulutuksesta 2 direktiivipäivää.


      • Ensin32

        Minäkin sain,Peace on itse tyhmä,luulin että tyhmien tappaminen aloitetaan minusta,mutta en olekaan ensimmäinen!


      • Peaceandplastic

        Meidän firmassa oli kyllä Hätäensiapukoulutuspäivä ja siitä sai vain 1 direktiivipäivän. Siihen oli koottu kaikki olennainen mitä kuljettaja voi joutua tuolla tienpäällä kohtaamaan. Vetäjä oli Lahden pelastusopiston kouluttaja. SKAL:in järjestämä koulutuspäivä. Voin olla hyvinkin väärässä asiassa EA1 voi siis olla myös mahdollisuus suorittaa. Sitä tosiasiaa ei kuitenkaan mikään muuta jos koulutuspäivä on suoritettu ja siitä on saatu todistus ja kortti on taskussa niin se kortti on taskussa ja on voimassa siihen asti kun kortissa lukee vaikka EA1 vanhenisikin.Se on sitten omassa harkinnassa haluaako pitää EA1 voimassa.


      • hoh_

        Johtuu siitä, että hätäensiapukoulutus kestää 8 h, EA1 sen sijaan 16 h, eli kaksi päivää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3633
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2284
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      32
      1895
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1639
    5. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      18
      1628
    6. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1568
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1427
    8. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      83
      1335
    9. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      17
      1312
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      88
      1232
    Aihe