Kiitos kaunis Liekuneen jäätiestä keskustasta Etuniemeen. Hyvä ja turvallinen retkiluistelulenkki! Tietenkin myös muuhunkin tarkoitukseen. Toivottavasti ylläpidetään jatkossakin. Terveisin Retkiluisteluun hurahtanut :)
Liekuneen jäätie/-rata
14
235
Vastaukset
Kiitoksia täältäkin kunnalle! Kunnioittava kumarrus! Sekä luistelu jäätiellä, että hiihtäminen käy riemukkaasti, kun ylläpitäjät ovat tehtäviensä tasalla. Näin on myös ollut, joten kiitos siitä.
- öhömm
mun tietääkseen Hirvensalmen Autourheiliat tekivät sen jäätien eikä kunta...talkootyöllä
- toinenluistelija
Nyt toivoisimme, jahka sade väistyy, aura-autoja jäätielle. On päästy luistelun makuun. Putkukelkka kansa hyödyntää väylää. Toivomme kunnanmiehille jaksamista lumitöiden keskellä.
- toinenluistelija
po. potkukelkka :)
- toinenLuistelija
Sinne meni retkiluistelulenkki. Vettä on ollut jään päällä ja nyt on vähemmän luistelukelpoista. Kun on taas turvallista aurata ja kun hiekotukselta on aikaa, toivomme reitille aurauskalustoa.
- luistelemaan
Tänään jo näkyi pakkasyön jälkeen sinnikäs luistelija. Kyllä se siitä, tosin sateita luvassa.
- toinenluistelija
Tällä sateella ei enää sitkeinkään luistelija kykene kynnelle. Aura-autoja odotellen...
- pärinääkin
Mopot ainakin näkyy liikkuvan hyvin jäätiellä tänäänkin. Iltapäivällä kuskeja oli kahvoissa useampiakin.
- tehariterpi
tehariterpit tykittää pitkin rataa
- Mopopojat
Yksi mopopoika kaatui tänään jäätiellä tehoputkimopolla
- luistelija3
Voisiko ne mopopojat ajella siellä ns.oikealla auto-jääradalla ja jättää tuon ns. pitkän lenkin/jäätien muuhun käyttöön? Ihan vain ystävällisenä kommenttina, koska nappularenkaat "tuhoaa" jään pinnan luistelijoilta.
- vettäJäällä
10 päivän ennuste ei näytä hyvältä luistelun kannalta, mutta nyt alkaa huolestuttaa jo kisatkin. Toivoisi talkooporukan työn vuoksi, että pakkaset palaisivat.
Näyttää siltä, että työturvallisuusnäkökohtiin viitaten, ei aurauskalustoa lähiaikoina kannata lähettää jäälle, valitettavasti.
- toinenluistelija
On ymmärrettävää, että tarmo menee nyt kisa-alueelle, mutta elämme toivossa, että ensi viikolla aurauskalustoa riittää hoitamaan luistelubaanaakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie2976096Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta563967Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom413322Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole773234Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava833158Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1803079Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten932857Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1022546Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html2052190Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll502189