Mikkosten talo on myyty!!!!

Liski sai Minkosten talon kaupaksi, joku urpo on mennyt maksamaan siitä pyyntihinnan 270 tonnia. Heheh, siinä on sitten sananmukaisesti talo loppuiäksi :)) Tyhmyyttä ei kynnetä eikä kylvetä se kasvaa itsestään, onnea ostajalla
23187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Köyhät urpot on kateellisia, niin kun sä. Et ikinä omista mitään muuta kun likaset kalsaris ja sut haudataan sossun rahoilla pahviarkussa krematorion kautta seinään.

Äänestä
  • Ettet vain olisi tuo talon ostaja, tulitko jo katumapäälle :))))

    Äänestä

Seuraavaksi alkaakin vuosien oikeusrumba talosta löytyneiden vikojen korjausten maksamiseksi.

Äänestä
  • Näin se menee tänäpäivänä. Luultavasti muutamien kymmenien tuhansien vaatimukset ovat varmaan tulossa pian. Ja jos vikoja ei ole, niin ostaja varmaan keksii niitä lisää, kun mikään talo ei taida olla täydellinen.
    Aina jollain keinolla saavat 30-40th hintaa vielä alaspäin.

    Äänestä

  • raastupa kirjoitti:

    Näin se menee tänäpäivänä. Luultavasti muutamien kymmenien tuhansien vaatimukset ovat varmaan tulossa pian. Ja jos vikoja ei ole, niin ostaja varmaan keksii niitä lisää, kun mikään talo ei taida olla täydellinen.
    Aina jollain keinolla saavat 30-40th hintaa vielä alaspäin.

    Jos myyjänä on mikkosen firma, niin tuskin kannattaa oikeusjuttua nostaa.

    Äänestä

Jos se lopultakin on saatu kerran myytyä siis jos?niin hyvä ja suuret suuret onnittelut suuresta urakasta.

Se ainakin nyt tiedetään jos omistaa noinkin ison ja näyttävän ja hinta pyyntö 270000 jne ja matkaa on 100km helsinkiin niin on tulevaisuuden ongelma lauta läjä.
Eli jos uusi omistaja haluaa myydä tuon lähivuosina niin on se ongelma ,käytännössä mahdoton myydä kunnolliseen hintaan.

Oli se kyllä hirviä urakka ,jo pelkästää puolet suomesta jännitti kyseistä kauppaa hikipäissään,aina oli ostaja mutta sitten peruttu jne,liekkö vieläkään oikeaa ostajaa,jotenkin minä taas epäilen.

Pankin johtajan tuttu jne ostaa jos ostaa.

Äänestä
  • 100 kilometriä Helsinkiin,eikö talo ollut Mäntsälässä?Tietysti jos ei osaa käyttää karttaa tai navia saahan sitä ajella vaikka 200 kilometriä

    Äänestä

  • "Se ainakin nyt tiedetään jos omistaa noinkin ison ja näyttävän ja hinta pyyntö 270000 jne ja matkaa on 100km helsinkiin niin on tulevaisuuden ongelma lauta läjä.

    Eli jos uusi omistaja haluaa myydä tuon lähivuosina niin on se ongelma ,käytännössä mahdoton myydä kunnolliseen hintaan."

    Hetkonen. Miten se voi olla käytännössä mahdoton myydä kunnon hintaan, juurihan siitä nyt tuli todisteet?

    Päivittää vaikka myynti-ilmoitukseen kilometrit Helsinkiin lyhyemmäksi (Jos ymmärrät mitä tarkoitan, ennen hinnan yli vedettiin rasti ja tiputettiin hintaa)
    Ennen 100km Helsinkiin, nyt vain 60km :DD

    Äänestä

  • 0la kirjoitti:

    100 kilometriä Helsinkiin,eikö talo ollut Mäntsälässä?Tietysti jos ei osaa käyttää karttaa tai navia saahan sitä ajella vaikka 200 kilometriä

    Eikö se talo ollut Myrskylän jossain sivukylillä. Hieno paikka kyllä kuvien perusteella. Mutta ehkä paremmin vapaa-ajan asunnolle....

    Äänestä

http://www.iltasanomat.fi/viihde/art-1453704307806.html

Näyttää olevan iäkkäämpi pariskunta kyseessä, luulisi että semmoiset menisi mieluummin kaupunkiin kuin kolmekerroksiseen isoon ok-taloon jossa riittää varmaan nikkarointia siellä täällä ja kolmen kerroksen ravaaminen voi olla alkuun kivaa mutta luulisi siihenkin kyllästyvän pikkuhiljaa. Miksi ihmeessä on muka maksaneet pyydetyn hinnan, eikö ihmiset tajua/kehtaa tinkiä enää ollenkaan nykyään?

Äänestä
  • Se oli tingitty hinta. Pankki ei myynyt halvemmalla. Ei huono ostos tuohon hintaan.

    Äänestä

  • J.olhava kirjoitti:

    Se oli tingitty hinta. Pankki ei myynyt halvemmalla. Ei huono ostos tuohon hintaan.

    Saattaahan se ollakin ihan hyvä, maksaa uudenkin rakentaminen ja kun gooklasin nuo ostajat mies näytti olevan joku aivokirurgi, tuskin ihan vietävissä siis. Kaipa tuo sitten ihan ok-ostos jos semmoinen mitä ajattelee tarvitsevansa ja varmaan noilla niin hyvät tulot/eläkkeet että lämmityskulut ei ole ongelma.

    Äänestä

  • J.olhava kirjoitti:

    Se oli tingitty hinta. Pankki ei myynyt halvemmalla. Ei huono ostos tuohon hintaan.

    Pankki myi? taulapää....

    Äänestä

Hyvät kaupat tekivät. Ostajat nimittäin. Alle rakennuskustannusten ostivat. Hyvä jos edes tee-se-itse mies saa tuohon hintaan tehtyä noin ison talon. Tämä on kuitenkin valmis talo isolla tontilla ja ei tarvii nikkaroida paria vuotta. Noi fibat mitä mediassa on rummutettu on tod. näk. pieniä tai jopa jo korjattu.

Äänestä

Hieno juttu! Olen vilpittömästi onnellinen Mikkosten puolesta. Kaikkea hyvää heille toivoen ! Tästä on hyvä jatkaa.

Hieno ele myös Liskiltä, häneltä löytyi hyvää pelisilmää (Lainaus Iltasanomista):
"Liski kertoo toimineensa Mikkosten kiinteistönvälittäjänä palkatta, koska tahtoi auttaa perhettä"

Äänestä

Kyllä tuo Mikkonen jo jokseenkin tööt näyttää kuvassakin olevan. Joku yksikerroksinen rivari pääkaupunkiseudulta missä ei mitään pihatöitä olisi paras asunto tuollaisille. Vähän omaa takapihaa mihin pääsisi vaikka pyörätuolissa, kun ei mihinkään lenkillekkään enää mitään asiaa ole tuossa jamassa olevalla.

Äänestä

Totta se on nyt!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Kaisa Liski näytti ammattiataidon ja toteutti myynnin,ei sitä olisi myyty muutoin kuin huippu välittäjän kautta.

Kaunis koti ja Mikkosten suuri urakka sai päätöksen kokonaisuudessaan.

Nyt aukeaa uusi sivu elämässä Mikkosille,se oli vain maalista ja hetken lainassa ja saivat Mikkoset elää ja kokeilla maaseutua kaikine hyvine ja huonoine puolineen.

Ainakin oli talo jota ei jok jannulla tule olemaan edes hetkeäkään.

Neliöitä reipaasti ja maisemat kuin kolilta,tämä jäi mieleen kun Kaisa Liski pasautti näyttävän myynti lausekkeen kuvien alle.

Kaisalle Pikku vinkki ,seuraavan kerran laita tuolaisille kohteille lause jossa lukee näin.

Maisemat kuin taivaasta.

Äänestä
  • Talo olis myyty jo aikaisemmin ja paremmalla hinnalla elleivät olisi lähteneet laittamaan ihan älytöntä hintapyyntöä aluksi. Kohteet happanee myynnissä. Sulla on ihan ihme käsitykset myyjien taidosta myydä. Kyllä ne on asiakkaat jotka ostaa ja myyjä pystyy vain vähän myymään.

    Äänestä

  • Totta... Alussa hinta pilessä ja sitten ei meinaa mennä millään. Olisi voinut saada jopa 100 tonnia enemmän, kun olisi heti pyytänyt oikeaa hintaa.

    Äänestä

Mainio asia, kelpo frendit Mikkosilla kun jeesasivat noin.
Miettikaapa miten suuri vahinko tuosta talosta kaikesta kertyi Mikkosille. Iso raksausprojekti, paljon omaa tyota, vuosikausien hermopaine myynnin takutessa ja lopulta myynti alle rakennuskulujen. Akkiseltaan arvioituna sille 10 vuoden asumiselle tuli hintaa rommin ja yllapitokulujen takia pari tonnia kuukaudessa. Oikein myynnin ajoittamalla olisi asumisella tienannut saman pari tonnia kuukaudessa. Rahaa olisi talosta 400 000 kun nyt ole mitaan lainojen poismaksun jalkeen.

Äänestä
  • " Akkiseltaan arvioituna sille 10 vuoden asumiselle tuli hintaa rommin ja yllapitokulujen takia pari tonnia kuukaudessa. "

    Senverran voisi vuokrakin olla tuollaisessa?

    Äänestä

  • Köyhä kommentti. Taloillahan piti tienata palstan ok-propagandistien mukaan :D

    Äänestä

Hyvä juttu, helpottaa Mikkosen rouvan paineita. Liikuntakyvytön sairas mies, pojalla sairautta; eipä kateeksi käy. Ihmisen elämäntilanteet muuttuvat ja asuntoasiat täytyy sopeuttaa sen mukaisesti. Kukaan meistä ei arvaa, millainen oma tilanteemme on muutaman vuoden kuluttua, mutta riskejkinä täytyy ottaa. Toisaalta elämässä täytyy opetella myös luopumaan ja se onnistui lopulta Mikkosilla talokaupan myötä. Kaikkea hyvää heille!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nsmsms kirjoitti:

Liski sai Minkosten talon kaupaksi, joku urpo on mennyt maksamaan siitä pyyntihinnan 270 tonnia. Heheh, siinä on sitten sananmukaisesti talo loppuiäksi :)) Tyhmyyttä ei kynnetä eikä kylvetä se kasvaa itsestään, onnea ostajalla

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu