ylä-aste pelottaa

Meen ensimmäinen vuonna yläasteelle ja muassa pelottaa. Info tilaisuudesta tuli semmoinen fiilis et kestää ei kiusata tai mitään sellaista. Mutta on mul vielä paljon kysymyksiä:
Onko se ihmeen pönttö kaste totta
Onks ysit sellaisiin pahoin ja ilkeitä jne.
Mistä siellä kiusataan yleisemmin?
Pitäisikö seurata siellä vaan massaa ja kiusataanko jos käyttää vaikka ulkohousuja tai dollareita eikä meikkaa
Entä jos joku tupakkatyyppi tulee myymään tupakkaa niin mitä pitäisi tehdä
571
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

no pönttökaste riippuu koulusta meillä ei ollu sitä

ja ysit on usein vittumaisii homoja jotka kuvittelee et ne ois muka vahvoja

yleensä itse ainakin kiusasin vammasta mut joskus myös jos on esim. läski tai lyhyt tai joku tauti

kantsii mennä kiusaajaporukkaan koska kiusaaminen on hauskea

sanot sille et vitut osta noin kalliilla jotain ryssätupakkia ja jos haluut tupakkaa niin pyyät jotain täysikäistä hakee niin saat halvemmalla koska peruskoululaiset myy sitä saatanan kalliilla

ps. ite oon kohta täysikäinen ja olin koulun paras kiusaaja

Äänestä

Pönttö kastetta tehään yleensä heikoilla ja kiusatuille. Ja ysit on iha fine. Mut maine on tärkeä ja se miltä näytät. Yleensä nörttejä kiusataan ja syrjitään. Pidä siis kroppa ja kasvot kunnossa ja käytä muodikkaita vaatteita. Pidä myös hiukset kunnossa. Kun näytät hyvältä sat varmasti poikienki huomion ja paljon kavereita. Ainaki siin oli nyt pari karua totuutta. Ja tupakkaa poltetaan kans paljon mutta siitä on helppo kieltäytyä sanomalla vaan että "en halua." Jos haluut tietää lisää nii tuu kik:)

Äänestä

Meille ei muuta tehty seiskal ku heiteltiin vesiilmapalloi ja kasteltii vedellä. Ei oo paha. Mut kyl talvella ysit on pahimpia, koska lumenheitto, ja sit ku ne laittaa sitä niskaan. Mut hei nekin on vaan kerran ysillä joten ei se mua haitannut.

Äänestä

HÖÖH! Olen ysiluokkalainen ja pelkäsin itekkin kaikkee tollasta. Eijei. Ei pönttökastetta ainakaan mulle koskaan. Tai niille keit mä tunsin. Ja suurin osa yseistä on jo sen verran kypsii ettei kiusaa(EHRM!riippuu kyl varm koulusta)
En oo koskaan meikannut tahi sitten seurannut massaa. Ulkkareit voi pitää iha hyvin. Ja niiden alle voi laittaa vaik pillifarkut ja riisuu ulkkarit vaikka vessassa pois. Ite en kannata kiusaamista. Luokkalaiseni on saanut siitä jo ihan sakot et sillä mielellä.

Oot vaan mukava ja spontaani. Ps.muista pitää hauskaa ja kuskata järkeä aina takataskussa. Näsäviisastelusta tai huonosta läpästä ei tykkää kukaan

Äänestä

kun menin yläasteelle mua alettiin kiusaamaan ja masennuin pahasti

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ihmeihminen kirjoitti:

Meen ensimmäinen vuonna yläasteelle ja muassa pelottaa. Info tilaisuudesta tuli semmoinen fiilis et kestää ei kiusata tai mitään sellaista. Mutta on mul vielä paljon kysymyksiä:
Onko se ihmeen pönttö kaste totta
Onks ysit sellaisiin pahoin ja ilkeitä jne.
Mistä siellä kiusataan yleisemmin?
Pitäisikö seurata siellä vaan massaa ja kiusataanko jos käyttää vaikka ulkohousuja tai dollareita eikä meikkaa
Entä jos joku tupakkatyyppi tulee myymään tupakkaa niin mitä pitäisi tehdä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu