Lopetin e-pillerit noin kolme viikkoa sitten. Mielialanvaihteluita, masennusta ja ahdistusta on tullut. Voiko tosiaan ehkäisypillerien lopettamien vaikuttaa mielialaan? Onko hormonit jotenkin niin sekaisin tai jotain? :o
E-pillerien lopettamisoireet
Angelicaq
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tuohan vastaa periaatteessa murrosikää, kun oman hormonituotannon pitäisi käynnistyä (uudelleen). Ei se mikään ihme ole, jos tulee oireita.
Siinä vaiheessa kun oma hormonitoiminta pelaa (eli tulee normaalit kuukautiset), on hormonikierto oma, ja myöskin hormonikiertoon kuuluvat oireet omia.
Sinulla saattaa olla "vaihdevuosioireita", eli hormonitoimintaa ei ole ehkä toistaiseksi lainkaan. Oletko kovin hoikka? Jos olet alipainoinen, kuukautiset eivät ehkä alakaan. Pillerit ovat piilottaneet tämän tosiasian.
Joka tapauksessa en usko, että hormonaalinen ehkäisy pystyy tuhoamaan normaalin hormonikierron. Jos menkat eivät ala, vika on jossain muualla. Useimmilla menkat alkavat synnytyksen jälkeenkin, vaikka siinä hormonimyllerrykset ovat paljon suurempia kuin pillereitä käyttäessä. Itse kokeilin nuorena kamalaa injektoitavaa ehkäisyä, joka on depot. Siinä meni lienee puoli vuotta normaalin hormonikierron käynnistymiseen. Normaalien pillereiden hormonit haihtuvat kehosta nopeammin kuin pitkäaikaiset injektiot. Eli jos tilanne ei parissa kolmessa kuukaudessa korjaannu, käy lääkärillä.