khao lakissa hyvää ja luotettavaa skootterin vuokrausta tiedustelisin, olis kans hyvä ettei tarvisi passia antaa pantiksi.
skootteri123
5
124
Vastaukset
Kaikki kohdalleni osuneet skootterivuokraamot on ollut ihan ok Khao lakissa. Hinnassa ja skootterin tehoissa on ollut eroja. Koskaan ei ole esim. sanottu lommoista tms. Kuten jossain muualla on yritetty rahastaa aijemmista lommoista.
Otan skootterin aina tankattuna ja palautan sen tankattuna. He saattavat muuten pyytää erotuksesta, lisähintaa. Vuokrasopimuksessahan on merkitty polttoaineen määrä, vuokrattaessa.
Skootteri kannattaa vuokrata mieluusti vähintään 3 päiväksi mielummin vähintään 5 päiväksi. Se vuokrahinta tippuu silloin 250thb:stä 200thb.
Itse vuokraan skootterin yhtäpitkäksi aikaa kuin hotellikin on varattu. Usein varaan se koko lomaksi, jos samalla nurkilla koko loman vietän. Halvin tapa liikkkua.
Minulta ei ole koskaan pyydetty khao lakissa passia vakuudeksi. Joskus ajokortti kylläkin.
kannattaa kuitenkin ottaa passista kopioita jo suomessa, nekin usein kelpaa.
Aina ei tarvitse antaa mitään.- 523523523523
OASIS on ollut hyvä firma vuokrata laitteita. 5vuoden kokemuksella homma toimii ja turhasta ei vinguta!
- Suosittelenhankkimaan
Nyt kun juntalla on ohjat niin ehdottomasti Kansainvälinen ajokortti mukaan. Suomalainen ei kelpaa kuin EU maissa.
- helppoo
Scootterin vuokrauksessa ei välttämättä tarvita edes ajokorttia. Muistaakseni taitavat kysyä hotellia ja tietyt paikat ottavat valokuvakopion esim passista.
- khaolakinasukas
Tosiaan sakkoja on sadellut khao lakissa viime aikoina, EU kortilla ei tee mitään. Jos oleskelet pidempään thaimaassa niin hommaa ihmeessä thaikku kortti, ei maksa montaa kymppiä mutta saantiin menee päivä.
Päivättäin on turisteja ratsattu viime viikkoina, noin 8e sakon saa jos ei ole korttia tai kypärää. (kypäräkin pitää olla HYVÄKSYTTY, tai sakko rapsahtaa)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦605800Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.2064757En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v174283Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k673732- 523701
- 113441
- 943406
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah693243- 332941
Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia342591