Jobilla.com --- tuhansia työpaikkoja

Työpaikka

Mainoksen mukaan jobilla.com tarjoaa tuhansia työpaikkoja.
Kun sivuilta katsoo, niin onha siellä työpaikkoja. Mutta ; kikka, kikka, saadaan näyttämään, että työpaikkoja on paljon. Todellisuudessa sama työpaikka on listalla useaan kertaan. Erä paikka löytyi hetkessä neljään eri kertaan.
Tässähän on selvästi huijauksen makua.

5

7055

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anomuumio

      Saman huomasin, ei kahta puhetta mikä on homman juoni.

    • Hupparihörhö

      Huijarifirma. Heidän aikaisempi liiketoiminta Varaa.com saa asiakkailta erittäin paljon huonoa palautetta netissä.

      "Tein virheen, kuin solmin sopimuksen Varaa.com:in kanssa. Luvattiin asiakkaita ja kaikkea maan ja taivaan väliltä. Mitään ei ole tullut sitä kautta ja sopimusta en saa katkaistua. En suosittele varaa.com -palvelua kenellekään. Säästäkää rahat johonkin oikeasti toimivaan."

    • Kha91

      Varaa.com:n EX-asiakas.

      Puolisen vuotta sitten päätin ottaa varaa.com:n, sillä luvattiin, niinkuin joku jo mainitsikin, kaikkea maan ja taivaan väliltä. Lopputulos oli kuitenkin, että jouduin maksamaan ongelmilla kuormittavasta ohjelmasta, mikä ei vastannut luvattuja lisätienestejä toimivuudesta puhumattakaan. Koko ohjelmisto oli suuri huijaus. Ei näin vain tehdä bisnestä, että kerätään isolla rahalla asiakkaita, joille luvataan toimivaa palvelua. Mutta, kun nimet on paperissa unohdetaan kaikki lupaukset, täysin.
      Helposti niihin valheisiin menee mukaan fiksukin. En suosittele.
      Nykyään toimimme ohjelmistojärjesetlmä, Phorestilla. Toimii loistavasti ja ilman ongelmia. Nyt on niitä lisäasiakkaitakin alkanut ilmestymään.
      Jos haluatte oikeasti tehdä bisnestä niin suosittelen:

    • rahatpois

      varaa.com digital oy Liiketoiminnan tulos -179 000 € -113 % : )
      Omavaraisuus % 4 % -66 %

    • Anonyymi

      FB alkoi ilmoitella duunipaikoista kun erehdyin kerran pari vastaamaan näiden monivalintakysymyksiin. Konsepti sinänsä toimiva eli fb:ssa nousee esille välillä mielenkiintoisia duunipaikkoja, mutta hyvin monta kertaa hakemuksen jälkeen ei kuulu enää mitään.
      Huomasin että näillä on aika agressiivinen luokittelu ja tein muutaman testin jossa muutin joitain lomakkeen vaihtoehtoja ja huomsin nopeesti että yksikin ruksi väärässä kohtaa hylkää hakemuksen. Paljon karumpaa se että nää tekee esikarsintaa hyvin karkeiden vastausten perusteella jolloin aitoa kohtaamista rekrytoivan yrityksen kanssa ei koskaan pääse syntymään.

      Mä en nyt muista oliko Jobilla vai joku toinen sen kaltainen yritys mutta nykyään nää on keksineet jo heti alkuvaiheessa vaatia suosittelijoita, joita ilman hakemus ei etene. Varmaan huomanneet että on paljon hakijoita, jotka täyttää lomakken ylioptimistisesti ja etenee siksi rekryprosessissa eteenpäin ja tulee paljon huteja, kun myöhemmin paljastuu ettei osaamista ole. Tuo suosittelijoiden vaatiminen taas on aika karua, koska ne tallentuu rekryfirman tietokantaan ja pitäisi joka kerta varmistaa suosittelijoilta, haluaako he tallentua tällaisiin kantoihin.

      Näkisin että vieläkin suurempi ongelma on ettei läheskään kaikilla potentiaalisilla tekijöillä ole suosittelijaa. Varsinkin jos on ollut pitkissä työsuhteissa ja lopulta joutunut muutosneuvottelujen jälkeen työttömäksi niin on iso kynnys lähteä kyselemään entisestä duunipaikasta suosittelijaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1897
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1290
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      99
      1031
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      908
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      904
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      751
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      642
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      68
      518
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      518
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      501
    Aihe