Koirani ei juo paljoa yhtään tai en huomaa sen juovan ainakaan.Suositusannokset alittuvat huomattavasti.Millä keinoin voisi lisätä nesteen saantia?
Miten saisi koiran juomaan vettä?
13
12549
Vastaukset
- asdasdasddd
Vettä nappulan sekaan. Myös luiden ja lihan keittäminen ja keittoveden tarjoaminen auttaa =)
- outoatosiaankinon
Jos koira ei oikeasti juo, niin siinä on vikaa.Onko se ennen juonut normaalisti?
Onko ruokavaliota muutettu?
On tärkeää myös mitä koira juo, ja syö.Jos ei juo tai syö, niin jossain on vika.Joko tarjotussa ruuassa/juomassa/astiassa, tai sittenm siinä koirassa.
Jotkut omistajat luulee, että koira on onnellinen ja hyvin hoidettu, kun sille antaa kaupsta kaikkea väri, haju/maku pötkilöä, jotka on täynnä säilöntäaineita.Sellainen ei ole koiralle hyväksi.Suosi siis sellaisia tuotteita, joissa mahdollisimman vähän noita, osta luonnollista syötävää tilalle.Vaikka raakapakasteita, niistä koirat tykkää.
Mittaa sille vesi puhtaaseen kuppiin, ja mittaa myöhemmin vesi uudestaan, huomaat onko sitä juotu.Jos ei ole juonut, kysy neuvoja eläinlääkäriltä. - meilläainakintoimi
Lihaliemikuutio veden sekaan
- asdasdasddd
Liikaa suolaa, joka ennestään janottaa vaan...
Liiallinen juonti voi olla myös merkki sairaudesta, kuten diabeteksesta.
- 12345678900
Onko kyseessä pentu? Onko ongelma uusi vai ollut aina huono juomaan?
Meillä pentu oli huono juomaan ensi alkuun mutta kun laitettiin piimää veden sekaan niin se sai pennun juomaan.
Pari kertaa päivässä mitattiin piimää ja vettä kuppiin maltillinen määrä minkä pentu joi hyvällä halulla kokonaan. Näin varmistettiin että juo sen mitä on "pakko".
Lisäksi tarjolla oli koko ajan raikasta vettä.
Pikku hiljaa piimän määrää vähennettiin ja lopulta pentu oppi juomaan myös pelkkää vettä. Edelleen on nirso. Juo puoli kupillista heti kun vesi vaihdetaan mutta esim. puoli päivää kupissa ollut vesi ei kelpaa lainkaan.- dgxrgxdr
Kasvattajan luona opittuja juttuja nuo... oma koira tuli ihmiseltä, joka syötti pennuille vielä luovutusikäisenäkin melkein velliä. Nappuloiden sekaan paaaaljon vettä ja sitten liotettiin päivän tai yön yli. Koira söi koko pentuaikansa pelkkää keittoa, ja juomisen jalo taito piti sitten opetella uudessa kodissa :/ Kuka sitä nyt vettä juomaan, jos kaiken saa ruuasta...
- näinitse
Kannattaa pitää kaksi vesikuppia aina tarjolla, toinen ruuan lähellä, toinen vaikka mahdollisen oman alustan luona. Käsittääseni saalistaja-eläimet yleisesti tykkäävät enemmän siitä jos vesi on muualla kuin ruoka.
Kun vaihdat vesikupit niin kokeile aina kutsua sitä, että se innostuu siitä mitä olet sille antamassa. Tarjoa sille sitä ja näytä vaikka puhtaalla sormella, että siellä on raikasta vettä tai naputa kupin reunaa. Omia lemmikkejä olen vielä kannustanut silittämällä silloin kun ne katsovat tiiviisti kuppia. Ole mielellään hievahtamatta katso jonnekkin muualle, jos alkaa huomaan. Kannattaa kokeilla vastaavanlaista tai omanlaistasi kannustusta muutamankin kerran päivässä ja katsoa alkaisiko ajan kanssa juomaan itse omaaloitteisesti enemmän.
Olisiko mahdollista että käyttämäsi pesuaineen tuoksu häiritsisi sen juonti-halua? - Anonyymi
Me vaihdettiin paikkakuntaa ja koira on nyt niin kranttu ettei juo täällä vettä,jos muu ei auta täytyy hakea kaupasta vesipullo.
- Anonyymi
Mitä ihme hössötystä jotkut juomasuositukset? Koira muuten normaali? Ei koira eikä ihminen tarvitse mitään juomasuositusta, juodaan silloin kun janottaa. Johan tuosta markkinamiesten tekemästä vesipullon kantamisesta ollaan lääkärien suosituksesta luopumassa ihmistenkin keskuudessa.
- Anonyymi
Mun koira juo tosi vähän. Sen sapessa todettiin sakkaa ja sai siihen moneksi vuodeksi lääkityksen. Ainut tapa millä saan koiran juomaan lähellekään tarpeeksi on juottaa 2x päivässä vettä johon on sekoitettu piimää. Sapessa ollut sakkakin on juottamisen aloittamisen jälkeen kadonnut kokonaan. Kaikki koirat ei siis juo tarpeeksi vaikka syytä olisi.
- Anonyymi
Kiitos vihjeestä! Kokeilen meidän vanhalle koiralle, jolla sakkaa sapessa (lääkitys on) ja nyt päiviä jolloin ei halua juoda/syödä mitään.
- Anonyymi
Meillä koira ei tykkää piimästä. Raejuuston sekaan lirautan vettäni se menee😅
- Anonyymi
Kyllä se juo kun janottaa. Vesikauppiaiden opit tulleet koiramaailmaankin eli "pitää juoda ennenkuin janottaa"... ihmisilläkin tämä pöljyys on väärin silloin kun ei juosta maratonia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan
Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam3791693- 841664
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten3841632- 911499
Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin
Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀481271Aika pieni se on
Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht411168Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin
Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆2711103vinkki miehille
Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli164952Kiitos siitä
Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak42938Sinun ja kaipaamasi törmääminen
Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?86919