Canon PowerShot SX610 HS ja kuvakoko

maisa100

Hei vaan,

etsinnässä vähän parempilaatuinen pokkari ja tällä hetkellä otsikon kamera on aika vahvoilla vertailuissa. Mutta kysymys, saako tällä otettua 10x15 kuvia? Tällä hetkellä pokkarini kuvakoko 10x13, kuvat saisi toki aina muokattua kokoon 10x15, mutta en halua nähdä sitä vaivaa, kun teetän kuvia. Järkkärit järjestään tukevat 10x15 kuvia, mutta niin kova kuvaaja en kuitenkaan ole, että järkkärille olisi tarvetta.

9

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jklkg

      Aika monissa kameroissa saa valita kuvasuhteen asetuksista...

      https://www.google.fi/?gws_rd=ssl#q=Canon PowerShot SX610 HS
      -> http://www.canon.fi/for_home/product_finder/cameras/digital_camera/powershot/powershot_sx610_hs/
      Ja sitten kun kaivautuu riittävän syvälle teknisiin tietoihin (minkä ihmeen takia ne pitää piilottaa?):


      Kuvakoko

      4:3 – (L) 5 184 x 3 888, (M1) 3 648 x 2 736, (M2) 2 048 x 1 536, (S) 640 x 480
      16:9 – (L) 5 184 x 2 912, (M1) 3 648 x 2 048, (M2) 1 920 x 1 080, (S) 640 x 360
      3:2 – (L) 5 184 x 3 456, (M1) 3 648 x 2 432, (M2) 2 048 x 1 368, (S) 640 x 424
      1:1 – (L) 3 888 x 3 888, (M1) 2 736 x 2 736, (M2) 1 536 x 1 536, (S) 480 x 480
      kuvakoon muuttaminen toistotilassa (M2)

    • Maisa100

      Minulla on tällä hetkellä käytössä ixus 80 is, tämä jäämässä kakkoskameraksi kuvan laadun takia. Mutta en ole kyllä onnistunut muuttamaan kuvia kokoon 10x15 :/ Vai enkö vain osaa käyttää.

      • Ixus 80 IS:llä ei ole 3:2 suhdetta, Se tuli Canonin pokkareihin vasta 2011. Ixus 80 is on vuodelta 2008. Kameraan kyllä saa näyttöön 3:2 rajauksen, mutta kuva silti tallentuu 4:3 suhteella Huomaa, että SX610 HS on marketkamera. Siinä toki on parempi kenno ja prosessori kuin Ixus 80 IS:ssä, mutta toisaalta valovoima on pienempi. Merkittävin ero on Zoomin pituudessa. Tässä olisi kamera, jossa on jo merkittävä ero kuvanlaadussakin:

        http://www.superkuva.fi/canon-powershot-s120-kompaktikamera.html

        Tässä on sitten vielä selvästi parempi:

        http://www.superkuva.fi/canon-powershot-g-7x.html

        Siinä on 3:2 kuvasuhde natiivi eli muut tehdään rajaamalla.


    • harrastajakuvaaja

      Onhan Teillä tietokone ja hakukoneita on olemassa (esim. Google) niin siitä vaan selvittelemään asiaa. Kuukletin ko. kameran ja napsautin sitä www.photographyblog.com-kohtaa ja päädyin sivustolle http://www.photographyblog.com/reviews/canon_powershot_sx610_hs_review/ (Toki muitakin kameroiden testaussivustoja on)

      Siellä kohdassa "PRODUCT SPECS" on kameran tekniset tiedot. Siellä sanotaan että kameran kuvasuhteet (Stillkuvaus) ovat 4:3, 3:2, 16:9 ja 1:1. Tuo 3:2 kuvasuhde on sama kuin paperikuvan jonka mitat ovat 10cm x 15cm. Kuvasuhde 4:3 taas on sama kuin paperikuvan jonka mitat ovat 10cm x 13cm. (Kuvasuhteista enemmän mm. http://www.smartphoto.fi/tuotteet/valokuvat-julisteet-taskukirja/valokuvat-julisteet-info ja http://www.ifolor.fi/valokuvaustietoa) Ja eikö ole niin että digikameroiden kuvasuhteiden yhteydessä ei pitäisi käyttää termiä 10x15 koska se on paperikuvan koko senttimetreissä. Eli kun veit/viet filmin kehitettäväksi niin piti päättää minkä kokoisina paperikuvat halusi ja normaali koko oli 10cm x 15cm. Toki isompinakin ne sai jos halusi mutta maksoi maltaita.

      PS. Henkilökohtaisesti en kuunaan päivänä ostaisi kameraa jossa ei ole elektronista etsintä (Electronic view finder) ja kunnollista otekahvaa. Nykyisellä superzoomkamerallani olen ottanut kaikki kuvat ja videot etsimeen katsomalla ja otekahvan vuoksi kamera ei ole pudonnut koskaan. Kokoa on tietysti enemmän kuin tuollaisella "saippuapalapokkarilla" mutta onhan reppu keksitty ja pitääkö kukaan oikeasti pokkaria taskussa?

      • Rannelenkki estää kameran pudottamisen. Tuollaisessa pikkukamerassa ei oikein voi olla kunnon otekahvaa.


    • Canonisti_minäkin

      Kun haetaan "parempaa pokkaria", niin minusta tuo ei kyllä kuulu sille listalle. Laitoin alle vierekkäin tuon Canonin ja Fujin X100T:n sekä Panasonic LX100:n. Noista Fuji on tällä hetkellä paras kohtuuhintainen pokkari, eikä tuo Panakaan ole huono. Vertaa objektiiveja, kennoja ja etsintä.

      http://www.dpreview.com/products/compare/side-by-side?products=canon_sx610hs&products=fujifilm_x100t&products=panasonic_dmclx100

      Sellainen hyvä nyrkkisääntö on, ettei yli kolminkertaista zoomia voida edes teoriassa tehdä toimivaksi. Fysiikanlait vain tulevat vastaan. Kennoissa taas pikselimäärä ei ole se oleellisin tieto, vaan kennon koko. Rajusti yksinkertaistaen, mitä isompi kenno, niin sen parempi. Jonkinlainen etsin kamerassa pitää olla ja Fujissa on jopa optinen mukana.

      • Puhut nyt aivan eri hintaluokan kameroistasi. Lisäksi tuo X100T on varsin rajoittunut kiinteän polttovälin takia. Kyllä kummasti noissa kompakteissa toimivat paljon pidemmätkin zoomit. Joten voit hypätä p*skapuheinesi kaivoon. Kirjoituksesi oli puhtaasti omia fantasioitasi eikä sillä enää ole mitään yhteyttä aloittajan kysymykseen.


      • o__nisti_minäkin

        Esitäpäs nyt se FYSIIKANLAKI, mikä estää tekemästä toimivaa yli kolminkertaista zoom-objektiivia.


    • ihme.touhua

      Aloittajaa kyselee hintaluokan 200 € pokkarista, ja hänelle joku fujinisti alkaa tarjota 1300 € pokkaria! Kas kun ei samantien 4000 €:n Leica Q (pokkaria).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      87
      8071
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      90
      6084
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      87
      5567
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      67
      5496
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      113
      4730
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      123
      2498
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      36
      2208
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      5
      1349
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1344
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      44
      1190
    Aihe