Huhti-Toukokuussa Normandiaan

Sellasta tässä mietitty ja tarkoitus lähtä omalla autolla. Jos jollakulla olisi vinkkiä edullisesta majoituksesta sekä katsomisen/olemisen näkökulmilta Normandian kulmilla ja tuolla Loiren seudulla. Tarkoitus oleilla noilla seuduilla sen viikon pätkissä ja valua takaisin sitten pohjoiseen. Emme ole olleet maassa ennen mutta kokemusta keski euroopasta omaehtoisesta autolomailusta on.
6171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Serkkupoika Englannista kävi siellä vuosia sitten myös. Suositteli jotakin Omaha Beachia, oli kuulema kova meininki päällä. Sanoi että saksalaisia turisteja kannattaa vältellä parhaansa mukaan. Ne saatana meinasivat tappaa sen. Kai sitä kuitenkin uskaltaa suositella.

Äänestä

Monet Pariisilaiset lomailee Rouenissa. On kuulemma arkkitehtuuriltaan kiinnostava.

Äänestä
  • Sehän siellä normandiassa päin, täytyy pistää harkintaan :)

    Äänestä

Oletteko liikkeellä asuntoautolla? Olimme muutama vuosi sitten Ranskaa kiertämässä ja olemme juuri lähdössä uudelleen parin viikon päästä. Ei mitään ongelmia. Maassa maan tavalla.

Äänestä
  • Juu, lähdössa vajaan 2 viikon päästä -> Normadian seudulle -> sitten etelämpään Loiren laaksoon -> idästä koukaten pohjoseen takaisin. Ei asuntoautolla vaan ihan henk.autolla ja elämysmatka periaatteella.

    Äänestä

Täällä ollaan. Hienoa seutua ja ihmiset kohteliaita ja avuliaita. Liikenne jouhevaa sekä tiet hyviä. Tuhansien kiertoympyröiden maa. Ruoka ja juomat suomen tasoa. Ravintola ruokaannokset maukkaita ja riittäviä. Kieli outoa ja ihmisten Enkku osaaminen vähäistä mutta toimiva periaate : jos toinen haluaa ostaa ja toinen myydä niin ei ongelmia (-> ihmiset kohteliaita ja avuliaita). toinen 3 viikosta alkoi juuri. Suosittelen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Namiskuukkeli2 kirjoitti:

Sellasta tässä mietitty ja tarkoitus lähtä omalla autolla. Jos jollakulla olisi vinkkiä edullisesta majoituksesta sekä katsomisen/olemisen näkökulmilta Normandian kulmilla ja tuolla Loiren seudulla. Tarkoitus oleilla noilla seuduilla sen viikon pätkissä ja valua takaisin sitten pohjoiseen. Emme ole olleet maassa ennen mutta kokemusta keski euroopasta omaehtoisesta autolomailusta on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu