Ilmaista sähköä?

Sähkösählinki

Asun kerrostalokämpässä vuokralla. Mitenkähän lie sähkön kanssa asiat kun en ole kertaakaan joutunut sähkölaskua maksamaan tässä kämpässä, jossa on tullut jo asuttua useampi vuosi? Vuokrasopimuksessa sanotaan, että "sähköt ja vesimaksut maksaa vuokralainen". Vuokran lisäksi olen kyllä maksanut vesilaskua, mutta sähköstä ei erillistä laskua ole koskaan tullut. Sähkösopimustakaan en ole tehnyt. Sähköä on jostain syystä silti piisannut. Löysin kaappia penkomalla vanhan kämppää koskevan infolehtisen, jonka aikoinaan sain vuokratoimistolta. Siinä todetaan, että "sähkö kulutuksen mukaan, taloyhtiö laskuttaa 4 kk:n välein". Sähköä kämppään siis tulee, mutta ensimmäistäkään laskua ei ole postiluukkusta kolahtanut. Onkohan tässä odotettavissa jokin jättilasku viimeistään kämpästä lähdettäessä?

5

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sevitetään

      Viimeistään kämpästä lähtiessä tilanne selvitetään ettei tule 10000 e sähkölaskua kannataisiko asia jo nyt selvittää ?

      • Sähkösählinki

        Mietin vain, että millä perusteella jälkilaskutus voisi tapahtua? Taloyhtiö tuskin on unohtanut laskuttamista, joten vuokraisäntä on ilmeisesti maksanut kämpän sähkön? Mietin myös tuota, että jos jälkikäteen joku jotain karhuaisikin niin eikös enimmäisaika takautuvalle laskuttamiselle ole kolmisen vuotta? En aivan usko kymppitonnin laskuun tuossa ajassa (kämppä vähän päälle 50 neliötä ja ihan ns. tavallinen sähkönkulutus käsittääkseni). Mutta varmaan asia olisi tosiaan hyvä selvittää. Aivan älytöntä, että koko asia tuli vasta vähän aikaa sitten mieleen.


    • sdvfvfvfs

      Noin 30e/kk laskua jälkikäteen, sikäli kun olet allekirjoittanut vuokrasopimuksen.

    • lyckatilllll

      Joko olet saanut ilmaiset sähköt tai joudut ne takautuvasti maksamaan. Itse en tekisi muuta kuin toivoisin parempaa vaihtoehtoa. Mutta varaudut maksamaan vain jos pyydetään.

    • Otahetiselvää

      Tavallisen keskuslämmitys-kaksion sähkölasku ei varmaan ole kovin suuri, PAITSI jos pidät kph:n lattialämmitystä kovin isolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      85
      7681
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      75
      7605
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      166
      6089
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      55
      4996
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4169
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3900
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      3632
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3547
    9. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      23
      3472
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      104
      3252
    Aihe