Kissan kipeä vatsa

122121212

Kissani aristaa selvästi vatsaansa, jos siihen koskee ja hypätessä/ponnistaessa. Käytin eläinlääkärissä ja ultralla tutkittaessa maksa, perna ja ehkä toinen munuainen näytti kuulemma oudolta. Otettiin verikokeita, mutta niissä ei ollut mitään kovin poikkeavaa. Eli nyt paikkoin kissa jatkotutkimuksiin klinikalle.

Haluaisin kuitenkin täällä vielä kuulla teidän kokemuksianne, jos on ollut samanlaisia ongelmia kissanne kanssa. Mikä oli teidän tapauksessanne ongelma? Kissani on alle 3-vuotias leikattu tyttö. Painoa 4,5kg. On nirso ruuan suhteen. Kaikki kuivaruuat menee, mutta märkäruuan suhteen nirsoilee. Olen syöttänyt sekä kaupan että eläinkaupan ruokia, mutta raksut on aina eläinkaupasta. Keitetty sei menee aina kaupaksi. On kuitenkin pirteä ja leikkisä. Käy potalla mielestäni normaalisti, mutta vaikea seurailla millaisia jätöksiä tulee kun minulla on kaksi kissaa. Jomman kumman uloste on aika kovaa.

1

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kisskisss

      Kasvaimia voi olla. Noin nuoren kissan voi hyvin leikata jos vaiva on hoidettavissa.
      Suosittelen vähentämään kuivaruokaa. Märkäruoka ei rasita kissan elimistöä samalla tavalla kuin kuiva. Laita märkäruokaa kuivan sekaan ja vähennä kuivaruuan määrää asteittain. Kissa ei kuole täyden ruokakupin ääreen.
      Toivottavasti asia selviää ja kisu tulee kuntoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      121
      8496
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      425
      7727
    3. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      9
      5325
    4. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      82
      4969
    5. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4779
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      226
      3219
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3014
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      35
      2896
    9. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      74
      2870
    10. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      24
      2516
    Aihe